Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 17.3.2004
Svátek má Vlastimil
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Drogy a romantický svět lidovců
 >MÉDIA: Jak to bylo s Radiohradem
 >DOPRAVA: Průběžný transit
 >MROŽOVINY: Queen Mary 2 pod rentgenem
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Po semináři hezký dopis
 >PSÍ PŘÍHODY: Lampión na kontrole
 >TERORISMUS: Oko, za oko
 >EKONOMIKA: Akcioví investoři začínají vybírat své zisky
 >LIBRARY OF CONGRESS : Doporučení se s ní seznámit
 >NÁZOR: Čím pomáháme vraždícím muslimům?
 >SPOLEČNOST: Víte co si pojistíte?
 >PROTEST: Tichá demonstrace
 >PENÍZE: Na vysokou na tutovku
 >POSTŘEH: V básních
 >REAKCE: Jak se vytvářejí umělé přehrady.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Pražský chodec  
 
17.3. PROTEST: Tichá demonstrace
Arianna Meadowlark

Tiskové prohlášení: IPMCR POŘÁDÁ DEMONSTRACI V PRAZE BĚHEM CELOSVĚTOVÉHO
DNE AKCÍ PROTI OKUPACI IRÁKU

Místo a čas: Setkání v horní části Václavského náměstí 20. března 2004 ve 13:00

Sedmdesát procent českých občanů a miliony lidí na celém světě nesouhlasí s invazí do Iráku, ale přesto válka začala a pokračuje v podobě krvavé okupace v rozporu s normami mezinárodního práva a principy demokracie. Co dělat? Evropská města jsou unavena hlasitými rozhněvanými demonstracemi, které narážejí na hluché uši. Ale přesto mají občané právo a povinnost účastnit se veřejných protestů, když vláda nejedná podle principů právního státu. International Peace Movement of the Czech Republic (IPMCR) navrhuje novou formu demonstrací.

Svolali jsme tichý pochod k velvyslanectví USA 20. března, což je světový den akcí proti okupaci Iráku. Začíná ve 13:00 na Václavském náměstí. Členové IPMCR a ostatních zúčastněných organizací prujdou tiše Prahou, aby připomněli svůj nesouhlas s doktrínou preventivní války a okupací na Středním východě, a to v Iráku i v Izraeli / Palestině. Náš protest jasně sdělí, že požadujeme dodržování lidských práv, právní stát a demokracii v Iráku, Spojených státech amerických a ve všech ostatních státech. Půjdeme mlčky a oblečeny v černém, abychom vyjádřili svůj soucit s obětmi války. Členové předvedou pouliční divadlo, aby ilustrovali podvod, který americká vláda použila, aby mohla rozpoutat válku v Iráku.

Světové hnutí za mír, spravedlnost a demokracii se nyní vyvíjí od spontánních demonstrací do podoby občanských organizací, které se věnují osvětě a práci s veřejností ve všech zemích. List New York Times před rokem během velkých mezinárodních demonstrací proti invazi do Iráku zdůraznil, že světové veřejné mínění je silou, které musí věnovat pozornost i nejmocnější vlády světa. Zkrátka řečeno svět stale ještě odmítá válku.

Na výzvu IPMCR k uspořádání protestů odpověděla rostoucí řada organizací, včetně American Voices Abroad Prague, World Carfree Network/Car Busters, Iráckého fóra v České republice, Českého mírového komitetu, Anti-capitalist Newspaper organizace a Palestinského klubu v České republice. K naší demonstraci se u amerického velvyslanectví připojí další pochod, uspořádaný Českým sociálním fórem.

IPMCR se rozhodlo uspořádat zvláštní pochod, protože nás zneklidňuje tendence politických stran dominovat mediálnímu obrazu protiválečného hnutí. Naše hnutí udržuje přísnou politickou nezávislost a zůstává spojenectvím širokého spektra politických směrů, jež se orientuje na konkrétní téma. Jde nám o veřejnou opozici proti válce a násilí, nikoli o osudy kterékoli politické strany. Vzhledem k tomu, že široká většina české a evropské veřejnosti nesouhlasila s invazí a okupací v Iráku, není možno toto téma ponechat jako výhradní majetek jediné strany.

IPMCR uvítá na naší demonstraci 20. března organizace s jakýmkoli politickým pozadím, které nepodporují násilnou nebo nedemokratickou politiku. IPMCR je neformální sdružení českých občanů, imigrantů a návštěvníků České republiky z více než 17 zemí. Sdružení bylo založeno v lednu 2003, aby sloužilo protestu proti invazi do Iráku.

Další informace naleznete na naší webové stránce www.osud.cz/peacemovement nebo se obracejte na paní Ariannu Meadowlark na tel: 608819276 nebo arianna_meadowlark@yahoo.com.
Další články tohoto autora:
Arianna Meadowlark

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku