Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 20.3.2004
Svátek má Světlana
  Výběr z vydání
 >GLOSA: I v telefonu může být slyšet úsměv
 >INFO: Voda
 >POSTŘEH: O vodě
 >ZÁBAVA? Proč se muži dívají do zrcadla častěji než ženy?
 >MOBY DICK: Etika a kšefty s Al Kejdou
 >ZE STARÝCH NOVIN: SLOVAN: Naše nynější postavení
 >VÍKENDOVINY: Ten tichý bar
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Koňské potahy
 >PSÍ PŘÍHODY: Setkání s Montym
 >PRÁVO: Co dělá u Ústavního soudu Mgr. Nikolína Borková ?
 >ZE STARÝCH NOVIN: SLOVAN: Kdo platí největší daně?
 >PENÍZE: Budeme v roce 2050 bohatí?
 >POSTŘEH: V básních 2.
 >PENÍZE: Kam s výplatou aneb proč živit běžné účty
 >KULTURA: Internet a zábavní průmysl

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Ekologie  
 
20.3. TÝDEN V TRAPU: Trifidi v zapadlé díře
JITA Splítková

Na evropské úrovni se opět přetřásají geneticky modifikované plodiny. Zelení se jimi ohání jak farář ďáblem a slibují království potravinářské v zlevnění ekologicky pěstovaných plodin. Jenže je tu háček - ono pěkně znějící a proklamované - návrat k ekologickému pěstování rostlin a chovu zvířat - lidstvo neuživí a denně na Zemi umírá hlady spousta dětí.
Představte si kolik asi potravin různého druhu může ekologická farma produkovat na hektar, a kolik ve skutečnosti potřebujeme. Předpokládejme, že 1 kilogram potravin a 2 litry vody na osobu a den. Takže každý den bude potřeba šest miliónů tun potravin. Obyvatelný povrch Země je cca 100 miliónů kilometrů čtverečných. Realita je realita a navíc, ekologické, nemusí být vždy skutečně nezávadné - stává se, že v ekologických farmách se hnojí hnojem a výkaly - což do rostlin dodá nezdravý dusík. Takže také nic moc. Nejlepším řešením, a troufám si říci i jediným účinným, by bylo investovat do výzkumu nových forem zemědělství a výroby potravin (využití nových plodin a genetických poznatků k vyšlechtění vysoko výnosných a odolných plodin, vyřešení "výroby" živočišných bílkovin - velkochovy, jatka, vůbec chov zvířat na maso - to by mělo postupně zmizet a pěstovalo by se "maso" z buněk, už ne živočich).


České městečko zaměstnává psáře v amerických médiích. Je to terno?
Ono republikáni a jejich příznivci už neví jak zostudit Kerryho, tak se pustili do městečka jeho předků. Je to Horní Benešov (okres Bruntál) - podle New York Press " zapadlá díra na severní Moravě".
ČTK vydala i následující informaci: Média uvádějí, že město obývali převážně Němci a hrstka židů včetně Kerryho praděda Fritze Kohna. Nacisté židy vyhubili a Češi pak odsunuli Němce. Kdyby Kohn válku přežil, asi by se ho deportace jako německy mluvícího žida týkala také, uvedl tisk. Ve skrytu duše usedlíci čekají, že Kerryho vítězství ve volbách přinese městu investice, příliv turistů a snad oživení, píší listy.(ČTK)
Každý má právo na svůj názor. Je jejich, ať si ho tedy nechají. Podle průzkumů, ono stejně vysoké procento Američanů má tak mizivé zeměpisné znalosti, že netuší, kde je Evropa, natož nějaký Horní Bruntál.:-) A, úplně po pravdě řečeno ani to vědět nepotřebují, mají, jestliže to jsou, jak se říká obyčejní občané, svých existenčních starostí dost. Pokud si Hornobenešovští obyvatelé skutečně staví vzdušné zámky o pomoci, tak narazí na tvrdou realitu. Žebráků a ponížených prosebníků si nikdo neváží.

JITA Splítková


Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku