Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 20.3.2004
Svátek má Světlana
  Výběr z vydání
 >GLOSA: I v telefonu může být slyšet úsměv
 >INFO: Voda
 >POSTŘEH: O vodě
 >ZÁBAVA? Proč se muži dívají do zrcadla častěji než ženy?
 >MOBY DICK: Etika a kšefty s Al Kejdou
 >ZE STARÝCH NOVIN: SLOVAN: Naše nynější postavení
 >VÍKENDOVINY: Ten tichý bar
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Koňské potahy
 >PSÍ PŘÍHODY: Setkání s Montym
 >PRÁVO: Co dělá u Ústavního soudu Mgr. Nikolína Borková ?
 >ZE STARÝCH NOVIN: SLOVAN: Kdo platí největší daně?
 >PENÍZE: Budeme v roce 2050 bohatí?
 >POSTŘEH: V básních 2.
 >PENÍZE: Kam s výplatou aneb proč živit běžné účty
 >KULTURA: Internet a zábavní průmysl

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
20.3. ZÁBAVA? Proč se muži dívají do zrcadla častěji než ženy?
Dick

Možná, ne určitě, si následujícím textem podřezávám svoji vlastní větev. Ale člověk je schopen kvůli poznání přinášet oběti. K následující úvaze mě, na rozdíl od jiných podobných, ve kterých se srovnává mužské a ženské myšlení, vede čirá snaha o pochopení procesů, které jsou tak důležité, ne-li nejdůležitější. Proč nejdůležitější? Protože mohou jedné i druhé straně přinést tolik očekávaný klid k životu. Klid, který ale nebude vykoupen oddělením od stolu a lože, ale pouze přiměřeným chápáním jedné i druhé strany. A pánové (teď přeci jen straním jedné ze stran), buďme upřímní, o co jde v první řadě? Ne, nejsou to peníze, jak je dobrým zvykem v poslední době říkat, je to klid. A proto každý stupínek k poznání jedné či druhé strany, a dokonce i strany vlastní, nás může k této metě posunout.

Ale k věci. Jedna, tuším že americká instituce, prováděla výzkum, jehož cílem bylo zjistit, kdo se dívá častěji do zrcadla, zda ženy či muži. Na začátku výzkumu bylo přesvědčení, že to je přeci jasné, že to jsou ženy. Ale protože se začaly objevovat názory, že to tak jednoznačné být nemusí, rozhodli se vědci, že se na to podívají.

Výzkum probíhal velmi jednoduše. Na několika exponovaných, pečlivě vybraných lokalitách byla umístěna polopropustná zrcadla a kamery. Filmovalo se 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a vytvořené záznamy byly zpracovány, aby vydaly jednoduchá, statisticky zpracovaná čísla.

Ze 100% žen, které prošly kolem zrcadel se do nich prokazatelně, se zjevným zájmem o vlastní odraz, podívalo 40%. Ze 100% mužů, za stejných podmínek, se do zrcadla podívalo celých 90%.

Nebudu dále rozebírat uvedená čísla, ostatně v rámci výzkumu vznikla i řada dalších. Počty dívajících se, byly např.rozděleny podle věku, bylo zkoumáno jak dlouho a jak podrobně se kdo do zrcadla podíval, jak se výsledky lišily ráno a večer, v pondělí a pátek, v pracovní dny a o víkendu, atp. Ale to je pro další mojí úvahu už zcela nepodstatné.

Jakkoliv se to zdá neočekávané, a i já jsem dlouho nemohl na ten důvod rozdílu přijít, dospěl jsem nakonec k poznání, které je velice jednoduché. Ten rozdíl je v základní příčině pohledu. Jednoduše by se tato základní příčina pohledu u žen dala označit jako "kontrola", zatímco u mužů je tou příčinou něco, co se dá označit jako "potvrzení".

Co je tedy Kontrola a co Potvrzení?

Kontrola

žena, dívající se do zrcadla, kontroluje, zda je všechno na svém místě a ve stavu, ve kterém to bylo, když opouštěla koupelnu. Protože má o tom, co dělá neustále přehled, ví, kdy se do zrcadla podívat, protože patrně došlo k něčemu, co by mohlo stav jejího zevnějšku změnit.

Potvrzení

Muž, který se podívá do zrcadla, se vůbec nepotřebuje kontrolovat. Svůj zevnějšek má přeci v absolutním pořádku a navíc, konec konců, na něm přeci vůbec nesejde. Co je důležitější je muž sám, jeho pronikavě geniální myšlení, jeho ostře řezané rysy, podmanivé oči a kouzelná tvář. Bezchybná postava, houpavý krok šelmy a pochopitelně vždycky perfektně padnoucí oblečení. Žádný z těchto atributů se přeci nemůže změnit tak rychle, aby ho bylo potřeba kontrolovat. Tak proč se tedy proboha muži dívají do zrcadla častěji jak ženy? Pouze pro to jedno, aby se mohli na sebe pousmát a říci: "Hmmm, fešáku, tobě to ale dneska zase sluší!"

Na závěr dva vzkazy

Muži, kolegové, promiňte, ale jako serioznímu badateli mi moje svědomí nedá, vyjevit pravdu, ať už je jakákoliv.
Ženy, nechávejte mi své vzkazy v diskusi.

Dick.
Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku