Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 22.3.2004
Svátek má Leona
  Výběr z vydání
 >NÁZOR : Sociální stát není pouhou fikcí
 >TÉMA: Třikrát a dost, říkám jako travař
 >IZRAEL: "Pardón! Byl to omyl..."
 >TERORISMUS: Válku s terorem brzdí Evropa
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Krásný slunný den, i holubi mají radost ze života
 >PSÍ PŘÍHODY: Tak ten pes se vyplatí!
 >FEJETON: Vůně a ženy
 >KULTURA: Bezbrannost jehňátek
 >NÁZOR:Běžný volič
 >NÁZOR: Čermák bojuje se svými smyšlenkami
 >SVĚT: Demokraté a republikáni - jejich odlišitelnost
 >ZÁBAVA: Letáček pro nezaměstnané (mírně optimistický)
 >PENÍZE: Podniky v EU: ochrana životního prostředí se prodraží
 >GLOSA: I v telefonu může být slyšet úsměv
 >INFO: Voda

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
22.3. KULTURA: Bezbrannost jehňátek
Václav Vlk

Jehňátka jsou kouzelná. Všichni je obdivují a kreslí se na pohlednice. Mnohá z nich však skončí tak, že jim řezník v mladém věku podřízne krk nožem. Tak to chodí.
Bohužel se mi však zdá, že kolem nás krouží mnoho řezníků a jejich radilů a hledají, do čeho by vnořili svůj úřednický a aktivistický nůž.

Ne, nemyslím teď na al-Káidu. Myslím na ty většinou anonymní tvůrce prohlášení, zákazů a vyhlášek požadující, abychom se jimi řídili. A někdy, zdá se, skutečně stačí nařídit a my svoji ovečku zařízneme sami.

Jednou z takových "oveček" je třeba ve světě unikátní divadelní točna v zámecké zahradě v Krumlově. Jen v krátkosti zrekapitulujme, co se o problému veřejně ví. Divadelní točna byla postavena v druhé polovině 20. století v zámeckém parku , který je starý několik století . Mnoho desetiletí se točna točila, divadlo hrálo s obrovským úspěchem a všichni byli spokojeni. Nikomu toto zařízení nevadilo, protože je zasazeno velice citlivě a umožňuje provozováním divadelních představení na paloucích parku a pod kulisou krumlovského zámku realizovat a vstřebat mimořádný kulturní zážitek.

Po mnoha letech úspěšného provozu začaly najednou úřady a někteří "odborníci" požadovat, aby byla točna ihned odstraněna, neboť něco takového do zámecké zahrady údajně nepatří atd. atd. Hlavním argumentem se stalo tvrzení, že UNESCO vyhrožuje, že by eventuelně odebralo Krumlovu status památky. Což by prý mělo "nedozírné následky". Podle posledních zpráv dal ministr Dostál ruce od "problému" pryč a přehrál vše na Jihočechy.

Záhadnou a bojovníky za zrušení divadla nikdy neprozrazenou informací je to, kdo konkrétně takovéto údajné dopisy psal, kdo je obdržel, kdo na ně a jako za naši republiku odpovídal a podobně.Odpovědi na tyto otázky je nutno znát. Nesmysly úředníků nadnárodních orgánů a jejich schopnost opakovat jakoukoliv pitomost , pokud jim ji někdo dobře "prodá", totiž už dobře známe. A nemusí jít vždycky o nějaké spiknutí. Stačí, když zahraniční "odborník" bude vycházet z neúplných informací anebo mu je někdo podstrčí z čistě osobních důvodů.

Příkladem může být pro nás "pozitivní " pitomost, kdy nás nedávno parlament EU chválil za vynikající výsledky v politice zaměstnanosti, a to v době, kdy je u nás nezaměstnanost největší od dob Velké krize z počátku 20. století. Parlament EU použil informace z roku tuším 1999. V roce 2004.
Další ukázkou "zahraniční nezaujaté odbornosti" se ukázaly závěry komise hodnotící Národní park Šumava za "instruktážní" pomoci "zelených" aktivistů. A jako další příklad je prohlášení parlamentu EU o dětské prostituci v našem pohraničí, kde má být podle osoby finančně zainteresované na "výsledku" údajně 50 000 nezletilých prostitutek. Což je víc, než v tomto regionu dětí vůbec fyzicky existuje.

Pod tímto úhlem je potřeba hodnotit ony nikomu neznámé a "temné " výhružky utajených činitelů UNESCO požadujících zbourání divadelní točny. Je například podivné, že UNESCU sídlícímu v Paříži vadí točna v Krumlově, ale ve Francii nikomu nevadí skleněná pyramida na nádvoří Louvre, ba dokonce se s ní všichni chlubí! Co bude vadit v Krumlově příště? Ony totiž ani elektrické dráty vedoucí Krumlovem nejsou ze 17. století.

Stále mám pocit, že jde o něco jiného. Krumlov a vůbec Jihočeši by zrušením divadelní točny přišli nejen o atrakci, kterou by bylo možno využívat ještě více než dnes, ale tím i o peníze, které na údržbu krumlovských památek potřebují. A přijdou-li o peníze, budou muset chodit "prosit". Koho vlastně? České úředníky? Úředníky UNESCO? Úředníky EU? Nějaké "spolky", které "nezištně" (ovšem za určitých "podmínek") nabídnou pomoc?

V každém případě by byli po zaříznutí slepice snášející zlatá vejce krumlovští občané a radní silně oslabeni v možnosti ovlivňovat dnešek i budoucnost svého města. Řešení přitom není příliš složité. Chtějí-li krumlovští zachránit divadelní točnu, je dobré se poučit u všech těch Zelených, Jihočeských matek, Ekologických servisů a použít stejnou taktiku. Stačí založit "Sdružení za záchranu krumlovské točny", najmout právníky a požadovat po ministerstvech, UNESCU atd. například následující:
- Sdělení, kdo, kdy a proč vyhrožoval odejmutím statutu této památky zanesené do seznamu UNESCO.
- Sdělení, zda je vůbec pravda, že tím někdo vyhrožoval.
- Odpověď na otázku, kdo přesně je pod takovýmto dopisem podepsán, proč jej psal a měl-li nebo má-li vůbec správné informace o věci
- Dotázat se úředníků UNESCO, jak je možné, že novostavba u Louvre a jiné další dostavby starých objektů a zahrad jinde nevadí a zde to vadí? A proč?

Z hlediska budoucnosti točny pak spočítat, zda by pro Krumlov - a to jak z hlediska ekonomického, tak kulturního - nebylo výhodnější přes názor UNESCO prostě točnu nebourat. A záležitost v Evropě rozvířit tak, aby se na stranu těch, co točnu chtějí zachovat, postavila alespoň část evropská veřejnosti a nějaké celebrity. Z hlediska dalšího postupu je nutno se předem rozhodnout, zda se budeme vůči požadavkům na zrušení točny chovat jako lokajové vůči nařízením panstva, anebo jako svobodní občané, kteří jsou schopni spravovat své věci sami. Jsme-li (téměř) členy EU, chovejme se jako příslušníci svobodného a plnoprávného člena a ne jako sluhové, kteří plní jen příkazy .

Mají-li krumlovští a Jihočeši jen trochu statečné srdce a taky rozum a pud sebezáchovy, udělají to. Dnes už nejde jen o krumlovskou točnu, v jižních Čechách jde obecně o nepodvolení se lobbistům, aktivistům a úředníkům obhajujícím své vlastní zájmy. To se ukazuje třeba v otázce lyžařského areálu na kopci, jehož jedna část v Rakousku je vyhlášeným zimním střediskem, zatímco podle našich Zelených je na naší straně údajně tak starodávný a unikátní prales, osídlený tak vzácnou florou a faunou, že musí v laikovi vzniknout dojem, že tam žijou možná i mamuti. Také jde o to, co bude dál s lipenským jezerem, o to, zda bude Šumava uzavřeným rájem pro opupkované "strážce pravé přírody" anebo národní park, kde bude chráněná příroda i lidé a jenž bude přitahovat po přírodě toužící turisty. Jak je ve svět zvykem.

Záleží na nás. Od 1.5. budeme součástí Evropské unie. Už nemusíme být ponížení čekatelé a žadatelé. Ani vůči Unii, ani vůči UNESCO. Ve vztahu k úředníkům UNESCO vystupujme jako ti, kdo UNESCO spoluvytvořili proto, aby sloužilo i jim a ne aby nám jeho úředníci vládli. UNESCO není neomylný Bůh, UNESCO je úřad. A ve vztahu k úředníkům ministerstva kultury ještě více. My platíme je, ne oni nás.

Pak je tu druhá možnost. Točnu zbourat, přijít o turisty a diváky, nechat v lesích místo turistů Zelené a - obrazně řečeno - nechat se tak ekonomicky i politicky podříznout jako jehňata. Pro něčí potěšení a moc. A jako jehněčí pochoutka na jejich mocenském stole.


Další články tohoto autora:
Václav Vlk

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku