Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 23.3.2004
Svátek má Ivona
  Výběr z vydání
 >EKONOMIKA: Čekání na impuls
 >ARCHITEKTURA: Město mrtvých
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Konec čtvrtohor
 >TÉMA: Máte rádi jadernou energii?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Do kina - Poslední samuraj
 >PSÍ PŘÍHODY: Pes jako buldozer
 >NÁZOR: Tak tedy Klaus rozzlobil šéfa lidovců v EP?
 >SVĚT: Legislativa Staré Evropy - vzdělávací výlet do právní jistoty.
 >EVROPA: Kompromis o euroústavě téměř nic nemění
 >IMAX: Space Station - v kosmu... a s brejlema
 >MÉDIA: Ještě jednou o Radiohradu
 >ZE ZAHRANIČNÍHO TISKU: Scandál ve Spojených národech
 >REAKCE: Tomáš Haas - Spin doctor.
 >POLITIKA: Fousatá zombie z Kuby
 >PENÍZE: Seznamte se s termínovanými účty

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
23.3. ŠAMANOVO DOUPĚ: Konec čtvrtohor
Jan Kovanic

Kdysi uprostřed prvohor se poblíž dnešního Prokopského údolí počaly týčit hromady z vyvřelé podmořské lávy. Někdy na konci čtvrtohor se poblíž Prokopáče počaly týčit hromady vykopané zeminy ze stavby metra a sídliště. (Kdyby jen zeminy... ) Za těch zhruba dvacet let se staly již skoro geologickou součástí horizontu.

Jedna taková hromada vznikla na samém západním okraji osady Velká Ohrada ve výši 350 metrů nad mořem. Nastavila své hrdé čelo větru zápaďáku, který sem bez překážky funí z křivoklátských lesů. Vítr, ženoucí se po středočeské náhorní plošině zde dostal asi třicetimetrovou překážku, která ho lámala do výše. Větrné vlny využívali hojně pouštěči leteckých modelů. Zejména jednoho typu modelu, který jsem uviděl až zde: Letadlo sestává z pouhého křídla ve tvaru písmene V, bez ocasu, bez trupu. Stabilizační a směrová křidélka jsou umístěna na okraji samokřídla. A někde v konstrukci je ukryt řídící systém, přijímající dálkové povely. Bezmotorová letadélka klouzají z kopce směrem k zemi, velmi brzo je však zachytí trvalý zápaďák, který je povznese k výšinám. Jejich piloti je řídí tak, aby byla v hřebenové vlně, vznikající na návětrné hraně hromady. Kroužilo tady vždy tak pět - šest letadélek. Letadélka by zde mohla klouzat věčně - až do bezvětří. Protože by to byla nuda, zpestřovali si létání jejich majitelé vzájemnými tarany. Asi měli nějaké body za to, když srazili kolegu - konkurenta. Anebo škodolibé potěšení.

Tuto neděli jsem na velkoohradské hromadě zas viděl jednoho letce. Foukal silný podjarní vítr, ale letadélo mu stále padalo. Protože hromada se dotýčila. Už to není ta hromada, která zde byla ještě vloni. Právěže tam nebyla jen zemina, ale i nepořádně naházené panely, právěže zde nestála geologické věky, začala se v předminulém deštivém roce sesouvat. A to i na domky na kraji Velké Ohrady. V ten okamžik vzaly zasvé plány na zvelebení hromady např. postavením kostela na vršíčku, a bylo rozhodnuto hromadu likvidovat. Takovou velkou hromadu? Jo.

Nejdříve se kolem hromady objevily nápisy "vstup zakázán", pak se na její placatý vršek vyšplhalo rypadlo, které začalo nakládat pár náklaďáků. Po půl roce je pryč půlka hromady, k nakládání se připojilo další rypadlo, zeminu (kdyby jen zeminu) odváží už celé stádo náklaďáků.

A tak ten chudák letec, který překročil zákaz vstupu a riskoval svůj sesuv či pokousání (pozor, hlídáno psem), ten si moc nezalétal. Hromada dnes vypadá spíš jako zubatý okraj povrchového lomu, žádný oblý svah. I když vítr dul v neděli silně, letadélko neudělalo jediný okruh, vždy hned upadlo na rozrušenou zem.

Není čas čekat geologickou dobu, až si novodobá hromada usedne. Nakonec ani regulační plán s ní nepočítal. Myslím, že zde vznikají nové stavební pozemky pro rodinné domky. A tak hromada pomalu, avšak vytrvale mizí. Aniž někteří obyvatelé blízkého sídliště kdy byli na jejím vrcholu.

Nu což, i čtvrtohory musejí nějak skončit.

Však povstanou nové hromady někde jinde!

Psáno v Praze dne 22. března 2004

(Pozn.: Nápad, že i čtvrtohory musejí někdy skončit, padl nedávno u stolu myšlenkového trustu NP v knihokavárně Rybka, tuším že od Astona. Vypůjčil jsem si ho.)


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku