Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 23.3.2004
Svátek má Ivona
  Výběr z vydání
 >EKONOMIKA: Čekání na impuls
 >ARCHITEKTURA: Město mrtvých
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Konec čtvrtohor
 >TÉMA: Máte rádi jadernou energii?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Do kina - Poslední samuraj
 >PSÍ PŘÍHODY: Pes jako buldozer
 >NÁZOR: Tak tedy Klaus rozzlobil šéfa lidovců v EP?
 >SVĚT: Legislativa Staré Evropy - vzdělávací výlet do právní jistoty.
 >EVROPA: Kompromis o euroústavě téměř nic nemění
 >IMAX: Space Station - v kosmu... a s brejlema
 >MÉDIA: Ještě jednou o Radiohradu
 >ZE ZAHRANIČNÍHO TISKU: Scandál ve Spojených národech
 >REAKCE: Tomáš Haas - Spin doctor.
 >POLITIKA: Fousatá zombie z Kuby
 >PENÍZE: Seznamte se s termínovanými účty

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
23.3. ZE ZAHRANIČNÍHO TISKU: Scandál ve Spojených národech
překlad


William Safire
New York Times 17.3.2004

Mnohamiliardové finanční podvody pečlivě ukrývané pod koberec kanceláří Generálního tajemníka OSN, začínají vyplouvat na povrch.

Na skandál bylo zaděláno dávno. První informace jsem získal ze článku žurnalistky Claudie Rosett, která v New York Times, ve článku zveřejněném před rokem v dubnu, píše o tajemném "dozoru" nad humanitárním programem Iráckých exportů oleje, v hodnotě vice než 100 miliard dolarů, jehož neveřejnost a neprůhlednost je "pozvánkou pro korupci, úplatky a nezákonný obchod s embargovaným olejem" krytý humanitárním programem OSN "Potraviny za olej."

Po tom, co jsem si ověřil některá fakta, jsem zveřejnil, že polovina peněz určených pro Irácké občany, skončila v rukou Saddáma Husseina, za spolupráce a pod krytím byrokratů z OSN.

Pravá ruka Kofi Annana, Benon Sevan, byl Generálním tajemníkem jmenován do čela programu "Potraviny za ropu", a odpovídal přímo jemu. Ačkoliv nemohl popřít úzké spojení na upřednostňovanou a vyšetřováním kompromitovanou francouzskou banku, Sevan označil obvinění vznesená mnou a Ms Rosetttovou za "nepřesná", a odvolával se na stovky auditů během pěti let. Odmítl ale sdělit, jak a kam zmizely peníze z transakcí se Saddámem.

V současnosti, díky důkazům systematického zlodějství neuvěřitelných rozměrů, objeveným vyšetřovateli nové Irácké vlády v Bagdadu, začíná špína desetiprocentních úplatků v obchodech ve kterých se jednalo o miliardové částky, vylézat na světlo.

Susan Sachsová v New York Times, Therese Raphaelová ve Wall Street Journal a Charles Lawrence a Inigo Gilmore z Londýnského Daily Telegraph popsali rozsah a podrobnosti podvodů.

Asistent Generálního tajemníka pan Sevan, který je nyní na prodloužené dovolené, která bude trvat až do jeho plánovaného odchodu do důchodu během příštího měsíce, popřel prostřednictvím tiskového mluvčího, že by někdy "převzal alokace ropy, nebo peníze za ropu, od bývalého Iráckého režimu." Wall Street Journal ale zveřejnil (Iráckými vyšetřovateli objevený) dokument v arabštině, který je stvrzenkou za jeho převzetí alokace na 1 800 000 barelů Irácké ropy.

Pod nosem byrokratů z OSN - a s jejich spoluúčastí - téměř tři čtvrtiny dodavatelů zvýšilo své ceny, aby do nich mohli zahrnout desetiprocentní úplatky. Mezi nimi jsou evropští výrobci, arabští prostředníci, ruské olejové firmy a čínské státem vlastněné společnosti. Korupce, podle výpočtů Susan Sachsové z New York Times připravila hladové Irácké děti o potraviny v hodnotě více než 2.3 miliardy dolarů.

OSN najaly pro kontrolu dovozu Irácké ropy v rámci programu "Potraviny za olej" Švýcarskou firmu Cotecna, která byla příjemcem velmi vysokých částek za administraci programu. Claudie Rosett píše minulý týden, v článku v National Review, že Kojo Annan, syn Kofi Annana, generálního tajemníka OSN, byl zaměstnancem, a je nyní poradcem této tajemné společnosti, o které je jen velmi málo známo. Kojo Annan na dotaz Daily Telegraphu ale popřel, že by měl s programem OSN cokoliv společného, a řekl rovněž, že o kontraktech v rámci programu nerozhodoval Kofi Annán, ale výbor.

"Výbor pro kontrolu dodržování resoluce 661", jehož členem jsou i USA a Velká Británie, a na nějž chce Generální tajemník přenést odpovědnost za korupční skandál, podle amerického zdroje obeznalého s prací a organizací OSN, se čas od času scházel, aby formálně schvalil byrokracií připravené a doporučené kontrakty. Jedinými členy výboru, kteří kdy zastavili některý z předložených kontraktů, byli delegáti USA a Velké Británie, a to proto, že se jednalo o povolení k vývozu do Iráku takových předmětů, které měly potencionální vojenské použití. Téměř žádná americká firma se o kontrakty neucházela.

Annanův úřad se snažil svádět odpovědnost na "Výbor 661", a umlčet tisk až do té doby, kdy Irácká prozatimní vláda najala účetní, auditory a právníky pro vyšetřování jednoho z nejodpornějších podvodů v dějinách.

Pod vzrůstajícím tlakem oznámila OSN tento týden, že se věcí bude zabývat její směšný "Útvar vnitřní kontroly." (pozn překl.: směšný proto, že nikdo neví, co za desítky let své existence kdy vyšetřil, ale kdykoliv se vynoří skandál, byrokraté mu okamžitě předají věc k vyšetření. A Útvar věc vyšetřuje a vyšetřuje a vyšetřuje... tak dlouho, až na ní svět zapomene)

Pro takový skandál je to ale trochu málo .

Bude Rada bezpečnosti jmenovat nezávislého vyšetřovatele? Nestane se to, protože Francie a Rusko jsou do skandálu příliš zapletení.

Jenže svobodný Irák, za nímž stojí USA, není zas až tak bezmocný. Americký Kongres dodává dvacet dva procent rozpočtu OSN, a USA mají právo auditu. Předseda výboru Sněmovny reprezentantů pro mezinárodní vztahy Henry Hyde nazval způsob, jakým se se skandálem a s požadavkem Irácké vlády o vyšetření vyrovnává OSN, za "urážku", a svolal informační schůzku s "Uřadem Generálního auditora" USA, po které má následovat plné slyšení v dubnu.

Spojené Národy mohou napravit svou značně narušenou reputaci tím, že pomohou Iráku na jeho cestě k lepší budoucnosti. Aby to ale mohly udělat, musí mít čisté ruce.

Přeložil Tomáš Haas thaas@rogers.com
Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku