Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 25.3.2004
Svátek má Marián
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Bydlení podle ODS
 >TÉMA: Zlatý důchod
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Byli komunisté úspěšní ve vytvoření negativního stereotypu Německa a Němců?
 >POLITIKA: Sudy s dynamitem
 >RODINA A PŘÁTELÉ: K domácímu násilí
 >PSÍ PŘÍHODY: Zase na kontrole
 >JUSTICE: Napraví Štrasburský soud české opatrovnické soudnictví?
 >EKOLOGIE: Stavba roku ohrožuje zdraví
 >SPOLEČNOST: Povinně spisovně
 >SVĚT: Americké volby a hroší kůže
 >FEJETON: Hledání Robinsona Crusoe
 >EKONOMIKA: Ceny tuzemských dluhopisů porostou
 >DEMONSTRACE: "Užiteční idioti" na Václaváku
 >PENÍZE: Vstup do EU nepřežije 90 % kampeliček, říká Zeman
 >POSTŘEH:O kafi

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
25.3. DEMONSTRACE: "Užiteční idioti" na Václaváku
Jiří Wagner

Zatímco nás naše televize bombardovaly záběry tisíců lidí demonstrujících po celém světě proti Spojeným státům, o protestantech našich padly jen kusé zmínky a na obrazovkách se objevily jen jejich několikasekundové záběry. Není divu, nebylo co snímat a natáčení těch několika desítek shromážděných by bylo plýtvání materiálem a časem.

Sám jsem se ze zvědavosti zašel podívat na Václavské náměstí, kde mělo být shromážděno nejvíc těchto "užitečných idiotů" (shromáždění podobných individuí se konala ještě na dalších místech v Praze). Na Václaváku pod "Koněm" měli protestovat lidé proti tzv. okupaci Iráku americkou armádou, svolala je tam organizace, jež se pyšní honosným názvem International Peace Movement of the Czech Republic. Po přednesení plamenných projevů (některé byly v angličtině, tudíž většina přihlížejících, kterých tu bylo patrně víc než protestujících, nerozuměla) se měla skupinka několika desítek lidí nesoucích karikatury George Bushe a protiamerické transparenty vydat k americké ambasádě, kde se nakonec (podle - jako obvykle nadnesených - údajů našich sdělovacích prostředků) shromáždilo cca tři sta lidí.

Co mě ale na demonstraci zaujalo, že nad hlavami těchto milovníků Saddáma Husajna (ničím jiným nemohli být, když vyčítali Spojeným státům snahu o nastolení demokratického režimu v Iráku), vlály palestinské prapory a na transparentech byly nápisy "Budujte mosty mezi lidmi a ne rasistické aparteidní zdi" a "Palestinci jsou obětmi oběti" (doslova). Nechci vypadat jako rasista, proto jen podotýkám, že řada demonstrantů očividně nepocházela z naší země, česky nehovořila a kolem krku měla ovázány typické arabské "ubrusy" - naštěstí v nich tito lidé neměli zahalené tváře, asi zrovna nebyli opásáni výbušninami.

Přestože se v tiskovém prohlášení výše zmíněné organizace praví, že požadují "dodržování lidských práv, právní stát a demokracii v Iráku, Spojených státech amerických a ve všech ostatních státech", celá demonstrace nebyla ničím jiným, než vyjádřením protestu proti samotné existenci USA. Ostatně proč by tito lidé také pochodovali vyjádřit svůj nesouhlas s politikou USA před ambasádu Spojených států, že?

Protože o protiamerické organizaci IPMCR nebylo ještě před pár lety slyšet, stálo by za to zeptat se, od koho dostávají tito "užiteční idioti" na svou činnost peníze. Přestože proklamují svůj nesouhlas s válkou, donedávna jim zřejmě nevadily zločiny, jež Husajn prováděl na vlastním lidu, na sousedním Íránu i na maličkém Kuvajtu, ani čím světu hrozil do budoucna. Dodnes těmto protestujícím nijak nepřekáží, že Palestinci takřka denně páchají krvavé atentáty na obyvatelích Izraele, naopak hlasitě protestují proti výstavbě zdi, která by měla tato krveprolití aspoň částečně zmenšit.

Zbývá si tedy jen položit otázku, komu jsou tito "užiteční idioti" skutečně prospěšní. Míru mezi národy určitě ne.
Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku