Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 26.3.2004
Svátek má Emanuel
  Výběr z vydání
 >MÉDIA: ČT a její vyváženost
 >MÉDIA: Hemeroidy slavných
 >PENÍZE: Zhubnou se špeky i daně?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Mlácení žen
 >PSÍ PŘÍHODY: Orvaný límec
 >NÁZOR: Bublina šéfzpravodajce Bublana
 >POLITIKA: Bydlení podle ODS
 >TÉMA: Zlatý důchod
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Byli komunisté úspěšní ve vytvoření negativního stereotypu Německa a Němců?
 >POLITIKA: Sudy s dynamitem
 >RODINA A PŘÁTELÉ: K domácímu násilí
 >PSÍ PŘÍHODY: Zase na kontrole
 >JUSTICE: Napraví Štrasburský soud české opatrovnické soudnictví?
 >EKOLOGIE: Stavba roku ohrožuje zdraví
 >SPOLEČNOST: Povinně spisovně

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
26.3. Velký bratr Galileo
(nov)

Nikoli samostatné štáby oddělené od NATO, ale výstavba vlastního satelitního navigačního systému "Galileo" je znakem osamostatňování se Evropy od americké globální patronace. Již existující americký satelitní systém GPS byl vybudován Pentagonem s primárním cílem sloužit navigaci ozbrojených sil USA a k navádění řízených střel a další "chytré" munice. Teprve sekundárně byl zdarma uvolněn pro civilní používání kýmkoli na světě - včetně těch, kteří nenechávají na USA ani jeden chlup dobrý.

V těchto týdnech se EU konečně podařilo zajistit financování výstavby svého kosmického projektu - za pomoci tří mimoevropských investorů. Izrael se rozhodl vložit do projektu 100 milionů, Indie 300 milionů a Čína 230 milionů Euro. Celkem by systém 30 satelitů měl stát 3,6 miliardy Euro a měl by být uveden do provozu v roce 2008. EU má ale dát pouze 1,1 miliardy, zbytek doplatí další soukromý investor, jenž bude vybrán do konce roku ze tří horkých zájemců.

Finanční účast partnerů, kteří na sebe politicky nezhlížejí zrovna přívětivým okem, viz např. výpady Izraele proti evropskému antisemitismu a zbrojní závody mezi Čínou a Indií, není jedinou podivností projektu. Ačkoli je „Galileo“ na rozdíl od amerického GPS deklarován jako čistě komerční a "civilní" systém a jeho výstavba se zdůvodňuje tvrzením, že GPS již nestačí pokrýt potřeby trhu, evropský satelitní navigační systém zajistí i služby, které, jak uvedl mluvčí evropské komisařky pro dopravu Gilles Gantelet, umožní to, co vidí lidé v amerických filmech. Satelity zaměří velmi přesně objekt na zemi, budou ho sledovat a posílat snímky policii.

Pokud vyjdeme z předpokladu, že politici si vždy nechávají něco pro sebe, je zřejmé, že v tichosti se zde v podobě "Galilea" rodí orwellovský Velký bratr, jemuž na zemi neujde ani šust. Je pikantní, že takový projekt se zrodil v lůně EU - že titíž politici, kteří si nikdy neodpustí vytýkat USA, že jejich boj proti terorismu ohrožuje lidská práva, se chystají spustit komplexní sledovací systém, jenž dokáže ona lidská práva omezit ještě důkladněji - když za "Galileem" se skrývá družicový špionážní systém možná ještě dokonalejší než americký. To vysvětluje účast oněch tří nečekaných investorů. Izrael doufá, že získá účinnou zbraň proti palestinským teroristům (nezávislou na americké síti špionážních družic), Indie a Čína pak sledovací satelitní systém, jenž jim chybí, aby z pozic regionálních velmocí postoupili na post velmocí globálních.

Nicméně ten "klacek" proti terorismu získá v podobě "Galilea" i Evropa. A to je dobrá zpráva. Znepokojivou skutečnost, že mohu být ve svém autě sledován nejen kvůli tomu, abych zaplatil elektronické mýtné, mnohonásobně vyváží zvýšení bezpečnosti, které evropský satelitní systém přinese.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku