Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 27.3.2004
Svátek má Dita
  Výběr z vydání
 >PRÁVO: Majetková přiznání především pro veřejné činitele
 >SVĚT: Neroňte slzy nad zabitim Šejka Nenávisti
 >SVĚT: Svatá válka je čím dál tím jasnější
 >NET: Páteční hodinka virologie.
 >MOBY DICK: Loď s názvem Transformace
 >MÉDIA: ČT a její vyváženost
 >MÉDIA: Hemeroidy slavných
 >PENÍZE: Zhubnou se špeky i daně?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Mlácení žen
 >PSÍ PŘÍHODY: Orvaný límec
 >NÁZOR: Bublina šéfzpravodajce Bublana
 >POLITIKA: Bydlení podle ODS
 >TÉMA: Zlatý důchod
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Byli komunisté úspěšní ve vytvoření negativního stereotypu Německa a Němců?
 >POLITIKA: Sudy s dynamitem

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Internet  
 
27.3. NET: Páteční hodinka virologie.
Tomáš Haas


Reakce na články, které jsem publikoval v českých e-magazínech se neomezují na diskuse pod články. Každý můj článek je doprovázen mou adresou, která je uvedena proto, že si vážím názorů, i když mnohdy nesouhlasných, mých čtenářů, a jejich reakci vítám. Snažím se, na ně odpovídat, pokud mají zpáteční adresu, a pokud nejde o dopisy takové povahy, že se na ně slušnou formou odpovědět nedá.

Jiným typem reakce na mé články jsou ale pokusy některých mých "příznivců" zavirovat můj počítačový systém. Jistě, po více než dvaceti letech práce s informační technologií toho vím o způsobu šíření počítačových virů dost na to, abych nepodezíral každého nominálního odesilatele ze zlých úmyslů. Vím, že e-mailové viry se šíří i (a to hlavně) tím způsobem, že "kradou" adresy ze souboru adres napadeného počítače, a dokáží se šířit zasláním zavirované massage z jiného počítače, a skrýt se za ještě jinou ukradenou adresu. I mně se stalo, že jsem dostal zprávu z nějakého serveru, že moje pošta nemohla být doručena, protože buď adresát neexistuje, nebo jeho antivirový systém můj dopis zablokoval. A samozřejmě se jedná o adresáta, ktrého vůbec neznám, a kterému jsem nikdy žádnou poštu neposlal. Bohužel žijeme v době, ve které je internet zaplaven e-mailovými viry tohoto typu, a jedinou obranou je dobrý a denně aktualizovaný antivirový systém, a dobrý firewall. Oboje samozřejmě mám, a tak pro mně tyto dopisy nepředstavují nějakou závažnou hrozbu. Proto stále označuji mé články svou e-mailovou adresou, riziko infekce mého systému je relativně malé, záleží mi na kontaktu s čtenáři, ať už s mými názory souhlasí nebo ne, a necítím potřebu zůstávat "nedostupný."

Nicméně tyto samovolně se šířící viry se šíří namátkově, a já mám tu zkušenost, že velká část těch mně adresovaných do této kategorie zcela zjevně nepatří. Za prvé se zcela pravidelně jejich frekvence zmnonásobí v několika dnech následujících zveřejnění některého mého článku na Neviditelném psu, Virtually, nebo jiném populárním serveru, a za druhé je vyloučeno, abych zcela namátkově dostal takový náhodně se šířící dopis například od pana Reiniše, vzápětí po tom, co vyšel můj polemický článek k jeho textu, jako se mi stalo v minulých dnech. Pana Reiniše znám osobně více než dvacet let, a vím, že pokud by cítil potřebu na můj článek reagovat, učinil by tak buď na stránkách magazínu, ve kterém můj článek vyšel, nebo osobním dopisem. Rozhodně by to ale nebyl dopis bez textu, obsahující jen virus ve formě zavirovaného attachmentu, a už vůbec by mi jakýkoliv dopis neposlal ze serveru Softcontrol s.r.o. v Mostě. Aby tak učinil, vzápětí poté co můj článek vyšel, nějaký namátkově se šířící vir, je naprosto vyloučeno, pravděpodobnost něčeho takového je astronomická. Podobně je tomu se zavirovanými dopisy předstírajícími že jsou odeslány z Kanceláře presidenta republiky, kterých jsem dostal několik, nebo od dopisy údajně od pana Ondřeje Neffa, z redakce Virtually, nebo z redakcí populárních českých deníků. Servery těchto organizací a jednotlivců jsou velmi bezpečně chráněny proti virům, jsou spravovány kompetentními správci sítě, a je prakticky vyloučeno, aby byly infikovány e-mailovým virem tak nízké technické úrovně, a že by viry tohoto druhu samovolně šířily. A skutečně, jejich opravdový odesilatel se dá velmi lehce zjistit, jako je tomu například s citovaným "dopisem pana Reiniše", s dopisy "Kanceláře presidenta republiky", které byly bůh ví proč odeslány ze serveru Tiscali v Hradci Králové, ze serveru v Ostravě, a ze serveru Tiscali v Praze 3, nebo s jedním z "dopisů pana Neffa", který se zřejmě rozhodl mi poslat zavirovaný dopis z dovolené v Atlantě.

Ne, tyto dopisy nejsou náhodné, naštěstí jsou jejich odesilatelé technicky zcela nekompetentní, a používají ty nejprimitivnější a lehce odhalitelné metody. Ignoruji je, dosud mi kromě času stráveného údržbou bezpečnostních komponentů mé sítě nezpůsobili žádnou škodu, ale jejich odesilatelé si neuvědomují, že to co dělají není jen hra, že jsou poměrně lehce identifikovatelní, že se dopouštějí trestného činu, a že mohou být nejen adresátem, ale i osobami a organizacemi za které se falešně vydávají, trestně stíháni. Adresát s jen trochou technických znalostí a schopností může dodat zpětnou trasu takového dopisu až k odesilateli, a v případě, že je dopis odeslán ze sítě, může být poslední zbytek informace vedoucí k pachateli vyčten příslušnými orgány z identifikačního čísla message a z logů serveru sítě nebo providera.

Ani poslední dopis, který jsem dostal ve chvíli, kdy píši tento článek, se nevymyká tomuto standardu, ale poprvé jsem se alespoň mohl zasmát, ten odesilatel ze serveru Fairnet - Tiscali v Hradci Králové, který je mým neúnavným a pravidelným "dopisovatelem", a který mi jen dnes, během jedné hodiny, poslal z téhož serveru takové dopisy dva, jeden předstírající, že jde o dopis z redakce mfDNES na serveru mafra.cz, a druhý který se snaží předstírat, že je odeslán z quick.cz. V tom druhém ten odesilatel, projevil smysl pro humor, a podepsal svůj zavirovaný dopis nickem "zly.kukuc@quick.cz" :-)

Tomáš Haas thaas@rogers.comDalší články tohoto autora:
Tomáš Haas

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku