Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 27.3.2004
Svátek má Dita
  Výběr z vydání
 >PRÁVO: Majetková přiznání především pro veřejné činitele
 >SVĚT: Neroňte slzy nad zabitim Šejka Nenávisti
 >SVĚT: Svatá válka je čím dál tím jasnější
 >NET: Páteční hodinka virologie.
 >MOBY DICK: Loď s názvem Transformace
 >MÉDIA: ČT a její vyváženost
 >MÉDIA: Hemeroidy slavných
 >PENÍZE: Zhubnou se špeky i daně?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Mlácení žen
 >PSÍ PŘÍHODY: Orvaný límec
 >NÁZOR: Bublina šéfzpravodajce Bublana
 >POLITIKA: Bydlení podle ODS
 >TÉMA: Zlatý důchod
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Byli komunisté úspěšní ve vytvoření negativního stereotypu Německa a Němců?
 >POLITIKA: Sudy s dynamitem

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  >>  USA  
 
27.3. SVĚT: Neroňte slzy nad zabitim Šejka Nenávisti
Jiří Staněk

The Times 23/3/2004 Michael Gove

Před šedesáti dvěma lety se Britské vládě podařila jedna z nejsmělejších akcí, přímo v srdci nacisty okupované Evropy. Skupina čtyř výsadkářů podporovaných Českou exilovou vládou a vycvičených MI6 úspěšně provedla atentát na Reinharda Heydricha, Nacistického zastupitele v ˇČechách a na Moravě, který si díky brutalitě svého vládnutí vysloužil titul "Řezník z Prahy". V lednu 1942 tentýž Heidrich předsedal Konferenci ve Wannsee, která odstartovala Holocaust. Dvacátého sedmého května 1942 byl ovšem na cestě z Prahy překvapen českými bojovníky. Nacistický stát vystrojil Heydrichovi velkolepý pohřeb a Hitler držel smutek za svého druha, kterého považoval za "nenahraditelného". Následovala německá pomsta a byla strašná. Exemplárním příkladem budiž česká vesnice Lidice, kde popravili každého muže staršího šestnácti let.

Jak je vidět, je složité prohlásit cílené zabíjení (nepřátelských vůdců) za jednoznačně morálně ospravedlnitelné. Atentát na Heydricha připravil Nacistický vraždící stroj o jednoho z duchovních vůdců. Ale cenou za získání této strategické výhody byla odveta znamenající ztrátu životů nevinných lidí.

Nad atentátem na Šejka Ahmeda Yassina se vynořují jiné morální otázníky. Tak jako Heydrich, také Šejk byl duchovním organizátorem vražedné kampaně proti Židovským civilistům. Hamas, organizace kterou v roce 1988 založil, má na svědomí stovky mrtvých civilistů, včetně zabití nejméně dvaceti mladých lidi před diskotékou "Delfinárium" v Tel Avivu v červnu 2001, vraždy dalších patnácti lidí v pizzerii "Shabarro" v Jeruzalémě v srpnu 2001 a odpálení bomby v autobuse v Jeruzalémě v červnu 2001, které si vyžádalo dalších patnáct životů.

Toto zabíjení bylo vedeno ideologií, která je stejně tak jako byl i samotný Nacionalní Socializmus, nekompromisně anti-semitská a duchovně spjatá s násílím. Hamas věří že Izrael nemá právo na existenci, Palestina že musí být očištěna od Židů - od řeky Jordánu až po Středozemní moře - a na místě Izraele má být zbudován fundamentalistický islámský stát. V prohlášení Hamasu se praví: "není jiné řešeni Palestinské otázky než Džihád. Všechny iniciativy, návrhy a mezinárodní konference jsou jen ztrátou času a jsou předem odsouzeny k neúspěchu" Prohlášení také stanoví jasně kdo je cílem útoků. Jsou to Židé kteří nesou zodpovědnost - mimo jiné - za obě světové války, kontrolu světových médií a vytvoření "Sionistických organizací nejrůznějších jmen a podob, jako například Svobodných Zednářů, Rotary klubu, výzvědných služeb a dalších."

Korespondentka BBC Zubeida Malik popsala včera Šejka Yassina v pořadu "The World At One" jako "vlídného, okouzlujícího a bystrého, hluboce věřícího muže". Ve stejném pořadu na něho vzpomínal arabský novinář Abdul Bari Atwan, vydavatel vlivného denníku Al-Quids, jako na "svým způsobem mírného, zdrženlivého člověka."

Někteří lidé v BBC možná považují za příznak bystreho rozumu volání po vyhnání Židů z jejich domoviny.Jiní možná shledávají okouzlujícím znakem hluboce věřícího muže, když organizuje nábor, výcvik a přesvědčování mladíků k vraždění civilistů. Zjevně také není překážkou na cestě k úspěchu v arabském žurnalizmu označovat za zdrženlivého někoho kdo si myslí že Židé začali obě světové valky a nadále ovládají svět díky manipulaci s médii prostřednictvím všemocného Rotary International." Je tedy možné že se tím co teď napíšu vystavuji ve světě médií značnému riziku, ale obávám se přesto že musím pokládat snahu vymazat Izrael z mapy za opudivou, klanění se smrti za neobhajitelné a snahu zastavit nekompromisní vražednou kampaň Hamasu za naprosto pochopitelnou. Nedokážu upřímně litovat smrti Šejka Yassina, stejně tak jako Britové nedokázali prolít slzu za Reinharda Heydricha v roce 1942.

Jaké ovšem budou následky akcí Izraele? Je možné předejít odvetným akcím které budou nejspíše následovat? To je otázka která musí trápit Izraelskou vládu a nás všechny, kteří souhlasíme s bojem proti teroru fundamentalistů.

Přikláním se k názoru Jacka Strawa tak jak zazněl v nedělním Daily Telegrafu. Ministr zahraničí tvrdí ze projev slabosti tváří v tvář šokujícím provokacím fundamentalistů byl daleko více zarážející než prudký protiútok. V souvislosti s aktivitami Al Kajdy během devadesátých let řekl: "existují jasné důkazy o tom že chybějící reakce z naší strany působila na Osamu bin Ladena velice povzbudivě." Pan Straw dnes vyvozuje: "měli jsme na al-Kajdu udeřit dříve".

Důkazy z Blízkého Východu tento názor potvrzují. Kdykoli byl Izrael vnímán jako nerozhodný, jako například když se Ehud Barak stáhl z jižního Libanonu v roce 2000, pro teroristy z toho plynulo jediné poučení, že násilí slaví úspěch.

Zdánlivá slabost Izraele vedla k tomu že se násilí páchané Palestinci stupňovalo, až o několik měsíců později zahájil Yassir Arafat druhou intifadu.

Stejně tak dnes, když Ariel Sharon stahuje jednotky z Pásma Gazy, je zde riziko že z toho (Palestinci) vyvodí podobné závěry - Izrael je oslaben a násilí nese svoje plody. Za těchto podmínek je nejlepším způsobem jak zajistit že se teroristé nebudou cítit povzbuzeni, dát jasně na jevo že organizátoři teroristických kampaní svými akcemi nic nezískávají ale naopak tratí. A tímto se dostáváme k závěrečné otázce. Co by asi znamenalo větší vzpruhu pro Heydrichovy druhy ve zbrani truchlící na jeho pohřbu v červnu 1942? Mezinárodní odsouzení bezohledné akce Britů a celosvětový požadavek aby Winston Churchill obnovil rozhovory vedoucí k uspokojení dlouhodobých Německých nároků? Nebo neústupné odhodlání bojovat s nepřáteli demokracie dokud, ti kteří jsou odhodlání ke genocidě, nesloží zbraně?
Další články tohoto autora:
Jiří Staněk

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku