Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 30.3.2004
Svátek má Arnošt
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Kdo przní spisovnou češtinu? Celoplošná média!
 >ARCHITEKTURA: Otevírá se Sazka arena
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Proces usmiřování mezi Čechy a Němci
 >EKONOMIKA: Firemní výsledky napoví, zda akcie budou růst
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Magor na Rue de Rivoli
 >PSÍ PŘÍHODY: Orvaný límec? Ne! Urvaný límec!
 >TÉMA: Unikátní hnus zdravotních registrů (díl. 3).
 >VELIKONOCE: Tak už si na nás zase pletou bič
 >TÉMA: Terorismus a my
 >Radčin světelný gramofon: Roztančená Beoyncé ve víru lásky
 >PRÁVO: Nápady komunistky Levé aneb Za češtinu češtější
 >REAKCE: Verbum sapienti sat est neboli Moudrému napověz
 >NÁZOR: Sexuální harašení: cherchez la prachy
 >NÁZOR: S kůží na trh
 >PENÍZE: Odvodem daně vítr v peněžence nepoleví

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
30.3. PRÁVO: Nápady komunistky Levé aneb Za češtinu češtější
Jiří Wagner

Komunistická poslankyně Levá se nám snaží vnutit zákon, podle nějž by všechna celoplošně vysílající média měla používat zásadně spisovnou češtinu. Přitom se to netýká těch veřejnoprávních, která by o český jazyk měla dbát nejvíce, ta se ohánějí jakýmisi vnitropodnikovými směrnicemi, jež však nejsou a ani nemohou být zákonnou normou. Poslankyni Levé je zřejmě líto ztráty vlivu rodné strany, díky níž jsme v minulosti začali používat rusismy jako chozrasčot či kolchoz, a protože vztahy s Ruskem ochladly a Komunistická strana Sovětského svazu už neexistuje, tak se snaží v duchu ideologického boje aspoň vymýtit amerikanismy - které celoplošně vysílající médium nebude používat jen ta nejryzejší česká slova, bude potrestáno. Přestože v jí navrženém zákoně nejsou přesně definovány sankce, je zde dostatečná hrozba eventuální ztráty vysílací licence, jak v pátečním pořadu Radiožurnálu naznačila Barbora Tachecí.

Soudružka by po prosazení svého "zákonu Levé" měla zaměřit pozornost i na text psaný, vždyť i v něm se objevují škodliviny českému jazyku hrubě neprospívající - a nemusí jít vždy jen o výrazy nespisovné. Viz kupříkladu tento výňatek z internetové stránky Oddělení mykorhizních symbióz Botanického ústavu AV ČR:

Aktuálně řešené projekty
- Primární sukcese na hnědouhelných výsypkách: ovlivňují arbuskulární mykorhizní houby koexistenci rostlinných dominant a vice versa?
- Geny a genové inženýrství v technologii a aplikaci arbuskulární mykorhizy v trvale udržitelném zemědělství
- Úloha mykorhizních hub v příjmu těžkých kovů transgenními rostlinami: potenciální fytoremediační model
- Interakce rostlin a mykorhizních hub v podmínkách stresu
- Studie metabolismu a interakcí rhizosferních mikroorganismů s rostlinnými systémy při degradaci organických polutantů v půdě
- Půdní faktory ovlivňující sporulaci a rozvoj arbuskulárních mykorhizních hub

Přiznávám, že jsem pro porozumění více než polovině cizích slov musel sáhnout po slovníku a ani ten mi v několika případech nebyl nic platný, ovšem mně také text určen nebyl, takže jsem si z toho hlavu těžkou nedělal. Jak by ale asi zapůsobil na komunistku Levou? Možná by hned přispěchala do sněmovny s návrhem dalšího drakonického zákona, v němž by se používání cizích slov stavělo na úroveň nespisovných výrazů a spolu s nimi by se zakazovalo. Abychom se nakonec dík aktivitám komunistické poslankyně a jí podobných zastupitelů nedočkali návratu novodobých Koniášů, hitlerovského pálení knih či bolševického kulturního teroru, kdy i knihy vonící ještě tiskařskou černí končily ve stoupě!

Výše uvedený citát by navíc mohl být pro sociální demokraty, kteří si tak často s bolševiky notují, argumentem, proč dávat na vědu a školství čím dál tím méně peněz - vždyť tam se lidé učí spoustě těchto češtinu hanobících výrazů a proto: Čím méně vzdělaných, tím zářivější zítřky!

Předpokládejme raději, že u nás nejsou lidé pitomí tak jako řada zastupitelů a snad tedy náš jazyk půjde jako dosud svou vlastní cestou, zákonů vymyšlených dutými hlavami nedbaje. Neměli bychom však zapomínat na to, co nedávno napsal na serveru Česká média Petr Štěpánek v komentáři k článku Petra Uhla:
Začíná to hloupými zákony a za jistých okolností to může končit s kalašnikovy v rukou.


Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku