Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 29.3.2004
Svátek má Taťána
  Výběr z vydání
 >FEJETON: Dobří hoši
 >UPOZORNĚNÍ: Na zloděje
 >MÉDIA: Komu patří Nova
 >LIDŠTINY: Červená a modrá - boj na…
 >PENÍZE: Podniky v EU: bezpečnost práce a spotřebitelé
 >SVĚT: Úroda úchylných předpovědí
 >POSTŘEH: O retardérech
 >VTÍPEČEK: Malý paradox
 >NÁZOR: Kladenský starosta a ODS
 >Stalin v Las Vegas
 >ZE STARÝCH NOVIN: SLOVAN: Kdo platí největší daně?
 >PRÁVO: Majetková přiznání především pro veřejné činitele
 >SVĚT: Neroňte slzy nad zabitim Šejka Nenávisti
 >SVĚT: Svatá válka je čím dál tím jasnější
 >NET: Páteční hodinka virologie.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
29.3. Týden neklidu
JITA Splítková

Mezi studenty University vědy a techniky v Honkongu (HKUST) byl vyhlášen konkurz na vytvoření robota - policisty. Úkol byl zadán a studenti se pustili do jeho vypracování. Po čase se veřejnosti pochlubili, cože to stvořili za neúplatného hlídače. Jméno má samozřejmě klasické a dalo by se říci konvenční -ROBOTCOP (více o robotech zde). Tento policajt by našeho ministra Grosse přišel na $38,5 tisíc (kolik to dělá v korunách si částku vynásobte současným kurzem). Ovšem měl by výhodu - je neúplatný a samozřejmě není citově ovlivnitelný ani se nenechá unést emocemi - to by v naší policii byly neocenitelné vlastnosti.
A jaké využití pro svého policajtíka našli honkongští studenti? Hlídá jejich universitní městečko a dětem přednáší o tom, jak se mají podle práva chovat a jaká mají zase oni práva.
Nic vás na tom nezaujalo? Studenti dostali úkol sestrojit robota a sestrojili robota - od své university měli k dispozici potřebnou techniku, materiál a univerzitní zázemí. Jak by takové zadání dopadlo na našich VŠ? Naši studenti pořád ještě jsou vysoce inteligentní, takže bez jakéhokoliv zázemí a podpory ze strany školy - spíše a lépe řečeno ze strany státu, by určitě také sestrojili a to "na koleně" nějakého robota-policajta. Nebyl by s tak dokonalým designem jako ROBOTCOP, byl by prostě takový, jaký materiál a "hejblátka" by studenti na jeho výrobu sehnali.
Tento týden proběhne studentská akce Týden neklidu - studenti, podporovaní pedagogy i rektory a dalšími již nestudenty, přednesou touto formou státu žádost, aby neposílal naše školství a hlavně vysokoškolské do kytiček a vyjádří tak i svoji nechuť ke státu, který šetří na místě, kde se v žádném případě šetřit nemá - a to ve školství.
Ne, investovat peníze na zelené mužíky, ale na učitele a do vzdělaní lidí, to zachrání společnost naši i světovou. Jan Neruda napsal - "Kdo nic nezná, musí všemu věřit" - to chtějí, nějací nejmenovaní, tupé a nevzdělané davy, které všemu uvěří?

JITA Splítková


Týden neklidu


Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku