Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 30.3.2004
Svátek má Arnošt
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Kdo przní spisovnou češtinu? Celoplošná média!
 >ARCHITEKTURA: Otevírá se Sazka arena
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Proces usmiřování mezi Čechy a Němci
 >EKONOMIKA: Firemní výsledky napoví, zda akcie budou růst
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Magor na Rue de Rivoli
 >PSÍ PŘÍHODY: Orvaný límec? Ne! Urvaný límec!
 >TÉMA: Unikátní hnus zdravotních registrů (díl. 3).
 >VELIKONOCE: Tak už si na nás zase pletou bič
 >TÉMA: Terorismus a my
 >Radčin světelný gramofon: Roztančená Beoyncé ve víru lásky
 >PRÁVO: Nápady komunistky Levé aneb Za češtinu češtější
 >REAKCE: Verbum sapienti sat est neboli Moudrému napověz
 >NÁZOR: Sexuální harašení: cherchez la prachy
 >NÁZOR: S kůží na trh
 >PENÍZE: Odvodem daně vítr v peněžence nepoleví

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
30.3. Poslanec Karas a Červená královna
(nov)

Páteční sněmovní polemika ohledně návrhu zákazu interrupcí, kterou vyprovokoval poslanec Karas a spol., stejně jako sobotní demonstrace katolíků za účasti téhož poslance, je dalším důkazem správnosti pohledu na svět, jaký razí evoluční biologie. Princip života - předávání štafetového kolíku genové výbavy z jedince na jedince - totiž vyžaduje, aby se každý jedinec snažil své geny co nejvíce šířit za pomoci těch nejroztodivnějších strategií. Nejrafinovanějšími pochopitelné disponují primáti druhu homo sapiens.

Vzhledem k rozdílné investici při aktu plození (muži pár minut a několik centilitrů tělní tekutiny, ženy 9 měsíců změněného života i s rizikem smrti), z níž vyplývá diametrálně rozdílný výhled na počet potomků, si obě pohlaví vyvinula rozdílné strategie jak šířit své geny. S ohledem na další faktory - ekonomickou výhodnost společné výchovy dětí a vnitřní konkurenci - si pak lidské samičky osvojily následující strategický model: Pořiď si průměrného manžela a pak si najdi milence s co nejdokonalejší sadou genů (kritériem jsou bohatství, moc a fyzický zjev).

Cizoložství pak skutečně prochází všemi kulturami a všemi epochami. Mater certa, pater semper incertus - již staří Římané prokoukli tuto ženskou strategii, když říkali, "matka je jistá, otec vždy nejistý", a není náhodou, že právě postantická éra vytvořila mocná monoteistická náboženství, jako je křesťanství a islám, jež (najmě u katolíků) zavedením svátosti manželství a (v případě islámu až drakonickými) tresty za cizoložství převedla kontrolu nad šířením genů na muže.
Nu a z hlediska evoluční biologie je pak interrupce ženskou protizbraní na protizbraň patriarchálních náboženských systémů, jimiž muži reagovali na původní ženskou zbraň - strategii průměrného manžela a dokonalého milence. Interrupce totiž vrací ženě právo rozhodnout se, kterou mužskou genovou sadu (v kombinaci se svou) nechá dozrát a kterou naopak zničí. Což je pochopitelně pro mužské šovinisty, kteří pravděpodobně ani netuší, co se za jejich bigotním katolictvím skrývá, nesnesitelná představa. Proto to jsou vždy muži, kteří iniciují útoky proti interrupci, proto se utíkají k náboženským dogmatům, z nichž vycházejí i krycí argumenty o ochraně života, jež pavědecky směšují "život" buněčný se skutečným vědomým životem. Jak říká prof. Pafko - je-li smrt vázána na zánik mozkové činnosti, musíme pak život vázat na vznik této činnosti. Ta vzniká ve 22. až 24. týdnu těhotenství, kdy se v Česku interrupce již neprovádějí (s výjimkou malformací). Iniciátorům tedy nejde o nic jiného než o to, aby se opět zmocnili kontroly nad rozmnožováním, nad šířením genů - a ženu vrátili do role bezprávného inkubátoru.

Proces, kdy se na strategii ihned odpovídá protistrategií ad infinitum, je průvodním znakem evoluce a evoluční biologové jej podle popularizátora Matta Ridleye přirovnávají ke království Červené královny z Carrollovy knížky "Za zrcadlem". Čím rychleji v této říši běžíte, tím rychleji vás krajina pronásleduje. V našem případě extrémní "běh" poslance Karase zase jenom vyvolá extremismus - eruptivní výron radikálních feministek v "krajině" současné společnosti.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku