Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 31.3.2004
Svátek má Kvido
  Výběr z vydání
 >ZE ŽIVOTA: Směna peněz
 >EKONOMIKA: ČNB se zvyšováním sazeb zřejmě nebude pospíchat
 >MROŽOVINY: Jasínovská koláž
 >TECHNO-PODIVNOSTI: Internet na každý hřbitov
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Řádně vedený rodinný podnik
 >GLOSA: Končí konečně sparťanský kult?
 >PRÁVO: Ke komentářům k článku o Mgr. Borkové
 >HISTORIE: Nižní Tagil 1918 (1/2)
 >FEJETON: Hospody mizejí a proto fast-food
 >ZELENÉ MYŠLENÍ: Čtěte Britské listy, stojí to za to!
 >SPOLEČNOST: Chyby dopravního bodování
 >SPOLEČNOST: "Superstar" a serióznost médií
 >PENÍZE: Sazebníky bank: zpřehlednění či maskování?
 >POSTŘEH: O hříčkách
 >TÉMA: Kdo przní spisovnou češtinu? Celoplošná média!

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Mrožoviny  
 
31.3. MROŽOVINY: Jasínovská koláž
František Novotný

V pondělí 22. března byl v Gaze za rozbřesku raketovou salvou odpálenou z izraelských vrtulníků Apache zabit "duchovní vůdce" radikálního hnutí Hamas šajch Ahmad Jasín. Hnutí islámského odporu (Hamas) vzniklo v roce 1987 za prvního palestinského povstání a je činné jak v islámské osvětě - stavbě škol, budov a náboženských institucí, tak "vojensky", rozuměj teroristickými útoky na izraelské civilisty, jichž má na svědomí stovky.

O den později Lidové noviny věnovaly Jasínově smrti své "Téma". Pod titulkem "Jasínova smrt radikály posílí" přinesly článek Jehuda Lahava, svého izraelského dopisovatele. Pokud jde o Izrael, Jasín byl nepochybně jeho úhlavním nepřítelem. Nedávno dal souhlas k použití žen jako atentátnic sebevražednic coby nové "nové zbraně" Palestinců. Na druhé straně se důsledně stavěl proti rozšíření atentátů mimo území Izraele a Palestiny. Jeho praktický význam jako stratéga asi nebyl veliký. Jasín byl nemocný ochrnutý člověk. Není pochyb, že jeho smrt zaplatí životem mnoho zdravých mladých lidí, Izraelců i Palestinců,, končí článek, který zřejmě vyjadřuje stanovisko listu.
Na téže straně pod titulkem "Šéf Hamasu byl pro Izrael bin Ládinem" tentýž dopisovatel informuje, že izraelské rozhodnutí učinit z vůdců palestinských teroristických organizací legální cíle padlo po atentátu v přístavu Ašdod a že titulek je výrokem premiéra Šarona, který též prohlásil, že je právem Izraele bojovat všemi prostředky proti lidem, kteří usilují o jeho zničení. Nicméně rozhodnutí bezpečnostního kabinetu nebylo jednohlasné, proti hlasovali ministři liberální strany Šinuj.

Velezajímavé jsou pak výroky evropských politiků, jež LN vybraly:
Jack Straw, britský ministr zahraničí: Je to nepřijatelné. Je to neospravedlnitelné a je jen velmi málo pravděpodobné, že to dosáhne svého cíle... Nevěřím, že Izrael bude mít prospěch z toho, že si za terč vraždy vybral starého muže na kolečkovém křesle.
Javier Solana, představitel EU pro zahraniční politiku: Tento druh akcí vůbec nepřispěje k vytvoření podmínek pro mír. EU vždycky takovéto činy odsuzovala, avšak v tomto případě odsouzení musí být rozhodnější.
Dominique de Villepin, francouzský ministr zahraničí: Izrael se zajisté může bránit proti terorismu, nemá však oprávnění provádět nelegální vraždy. Takovéto akty nemohou než umocnit spirálu násilí.
Cyril Svoboda, český ministr zahraničí: Je to nešťastné a útoky tohoto typu nemohou nic vyřešit. Problém je v tom, že jde o řetězec kroků, útoky odpovídají na jiné útoky.
Z druhého břehu zaznělo:
Condoleeza Priceová poradkyně amerického prezidenta: Je velmi důležité, aby se všichni snažili o klid v regionu... Doufám, že se nestane nic, co by tyto nové možnosti ohrozilo.
Ahmad Kurája, předseda palestinské vlády: Je to šílený a velmi nebezpečný čin, který povede k chaosu. Jasín byl známý umírněností, proto je to zbabělé a nebezpečné.

Téhož dne hlavní článek Martina Nováka v Hospodářských novinách nesl titulek "Evropští ministři a Kofi Annan Izrael tvrdě kritizují". Obsahuje také toto tvrzení: Historie izraelských cílených útoků na palestinské radikály ukazuje, že to zatím k zeslabení teroru nikdy nevedlo. V roce 1998 zvláštní komando zastřelilo v Tunisu jednoho z předáků Organizace pro osvobození Palestiny Chalíla Vazíra. Cílem bylo zastavit první palestinskou intifádu, což se nepodařilo. Dále autor cituje internetový text teroristické skupiny Isbat al-Ansar, napojené na Al Kaidu: ... krev šajcha Jasína nebyla prolita nadarmo, vyzýváme všechny legie Brigád mučedníka Abú Háfize Masrího, aby ho pomstily útoky na tyrana století, na Ameriku, a její spojence. Článek končí v souhlase s titulkem, cituje se v něm Solana - Evropská unie soustavně odmítá zabíjení bez soudního procesu.
Na téže stránce HN 23. března 2004 ještě pod titulkem "Zabití Jasína Hamasu pomohlo" otiskly rozhovor s Basámem Ídem, ředitelem palestinské organizace pro lidská práva, v němž proslovil názor, že Hamas a tudíž terorismus po likvidaci Jasína získá vliv na úkor Arafata. Místo zde měl i „vůdcův“ profil pod názvem "Smrti se nebojím, hlásal Jasín". "Islám je jedinou odpovědí. Vše ostatní se odvíjí od něj", kázal prý Jasín v mešitách a během tříměsíční cesty po arabských zemích v roce 1998 dokázal získat pro svou organizaci 50 milionů USD.
Nechyběl ani článek izraelského bezpečnostního analytika Hishe Goodmana "Musíme se chystat na vážnou krizi" s názorem, že za likvidací Jasína stál úmysl dát najevo, že zrušení židovských osad v pásmu Gazy není ústupkem a vítězstvím Hamasu.
HN též uveřejnily sloupek ohlasů. Začíná názorem šedesátileté Palestinky účastnící se šajchova pohřbu: Všichni jsme bojovníci a všichni jsme mučedníci. Jsme připraveni se obětovat.

(Toto není názor ani výklad, jenom faktografická poznámka: Minimálně v těchto dvou českých denících nezazněl žádný ohlas reflektující stanovisko obyčejného Izraelce, který musí s atentáty denně žít, natož někoho, kdo o své blízké přišel právě akcemi Hamasu, přestože HN si předem očekávaný názor Palestinky neodpustily.)

Na doplnění - deník Právo 23. března 2004 reagoval článkem "Krvavá hra vabank v praxi", v němž autor Břetislav Tureček vyjádřil názor, že zabití Jasína může zlomit politický krk samotnému Šaronovi. A noviny Dnes přinesly stať Petra Pravdy "Jasín byl více než teroristou", v níž zopakoval názor analytika Hishe Goodmana, že vůdce Hamasu byl zabit nikoli jako hlava teroristické organizace, ale jako oběť izraelské politické hry, jejímž cílem bude zachování tváře poté, co se Izraelci stáhnou z pásma Gazy.

Žhavost tématu vedla k tomu, že smrti Jasína se český tisk věnoval i ve středu 24. března 2004. Články se ale přesunuly z titulních stránek na stránky věnované názorům a komentářům. V Lidových novinách se v rubrice "Horizont" objevil článek "Podivná lítost nad smrtí Starce z hory", v němž autor Jan Novák projevil údiv nad reakcí evropských politiků a tisku, hovořících o vraždě nebohého mrzáka. Připomněl, že tento "duchovní vůdce" nejenže nechal po desítkách zabíjet Izraelce, ale také fanatizoval a na nesmyslnou smrt posílal arabské muže a ženy, byl hlavní překážkou izraelsko-palestinského urovnání a stoupenec brutální likvidace Izraele všemi prostředky. Dále uvedl, že po japonském teroristovi Asaharovi, slepém šéfovi sekty Óm šinrikjó, který měl na svědomí "jenom" 13 lidí, neštěkl ani pes, když byl odsouzen k smrti. Dokonce se neozvali ani tradiční odpůrci trestu smrti. Znamená to snad, že Japonci se zabíjet nesmějí, zatímco Židé ano?, ptá se Jan Novák, který v závěru svého článku přirovnal Jasína k pověstnému Starci z hory, jenž pomocí hašiše a psychologické manipulace dělal z mladíků vraždící nástroje - hassasiny - k uskutečňování svých psychopatických mocenských cílů.

Hospodářské noviny pak 24. března 2004 v rubrice "Ze zahraničí" přinesly obsáhlý souhrn zpravodajských agentur pod názvem "Teroristický útok je nevyhnutelný, soudí Izraelci". Zde zaznělo, že přestože počítají s tvrdou odvetou Hamasu, která si vyžádá oběti, většina občanů Izraele s likvidací Jasína souhlasí. Podle společnosti Dahaf podporovalo čin 60 % Izraelců.
Na téže stránce byl dále umístěn sloupek "List Times přirovnal atentát na Jasína k zabití Heydricha". V něm bylo uvedeno, že komentátor tohoto britského listu přirovnal zabití Jasína k atentátu na Heydricha. "Vražda šajcha Ahmada Jasína vznáší vlastní morální otázku. Stejně jako Heydrich byl Jasín intelektuální organizátor kampaně masových vražd zaměřených proti židovským civilistům. Hamas, organizace, kterou vytvořil, je odpovědna za stovky civilních úmrtí," doslova napsal komentátor Michael Gove.
Dále uvedl, že tyto vraždy byly vykonávány v rámci ideologické agendy stejně nekompromisně jako antisemitské a duchovně oddané násilí německého národního socialismu. Hamas je přesvědčen, že židovský stát nemá právo na existenci, Palestina má být očištěna od židů a na jejím území ustaven fundamentalistický islámský režim. Stanovy Hamasu prohlašují, že jediné řešení palestinské otázky vede přes svatou válku a že iniciativy, návrhy a mezinárodní konference jsou ztrátou času a zbytečným úsilím. Podle Hamasu jsou Židé odpovědni za obě světové války a za kontrolu světových médií.
"Obávám se, že já považuji ambici vymazat Izrael z mapy," napsal do Timesů Michael Gove, "za odpudivou, vzývání smrti za neobhajitelné a snahu ukončit nekompromisní kampaň teroru Hamasu za naprosto pochopitelnou. Nemohu nad smrtí šajcha Jasína lkát o moc více, než by Brit ronil upřímné slzy nad Reinhardtem Heydrichem v roce 1942."

A toto už můj názor je: Neměla by právě české novináře hanba fackovat za to, že nechali na britském kolegovi to trefné přirovnání s Heydrichem a v případě HN se schovali za jeho záda? Nemělo právě alespoň z jedněch českých novin zaznít, že z vyššího principu mravního vražda na Jasínovi vraždou není? Není výše uvedená koláž pak jasnou odpovědí na otázku, co to je a jak se dělá "relativizování" zla, jež představuje islamistický terorismus?

Psáno v Praze 29. 3. 2004, výňatky z "Lidových novin" a "Hospodářských novin" ze dnů 23. a 24. března 2004


Další články tohoto autora:
František Novotný

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku