Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 30.3.2004
Svátek má Arnošt
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Kdo przní spisovnou češtinu? Celoplošná média!
 >ARCHITEKTURA: Otevírá se Sazka arena
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Proces usmiřování mezi Čechy a Němci
 >EKONOMIKA: Firemní výsledky napoví, zda akcie budou růst
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Magor na Rue de Rivoli
 >PSÍ PŘÍHODY: Orvaný límec? Ne! Urvaný límec!
 >TÉMA: Unikátní hnus zdravotních registrů (díl. 3).
 >VELIKONOCE: Tak už si na nás zase pletou bič
 >TÉMA: Terorismus a my
 >Radčin světelný gramofon: Roztančená Beoyncé ve víru lásky
 >PRÁVO: Nápady komunistky Levé aneb Za češtinu češtější
 >REAKCE: Verbum sapienti sat est neboli Moudrému napověz
 >NÁZOR: Sexuální harašení: cherchez la prachy
 >NÁZOR: S kůží na trh
 >PENÍZE: Odvodem daně vítr v peněžence nepoleví

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Architektura  
 
30.3. ARCHITEKTURA: Otevírá se Sazka arena
Zdeněk Lukeš

Sazka arena slavnostně otevřena, mistrovství světa v ľadovom hokeji se blíží a tak jsem se vypravil do pražské Libně (pozor, nikoli Vysočan, jak se často píše, podobně, jako se Sportovní hala /T-mobile Arena se to teď jmenuje/ na Výstavišti situuje do Holešovic, ač je v Bubenči - ale to je asi nenapravitelné), abych se podíval, jak to tam vypadá.

Potěší zajisté opravená Českomoravská ulice se zatravněným tramvajovým pásem. Prostředí kolem haly připomíná periferii a to se asi hned tak nezmění, konečně, možná to ani tak nevadí. Bezprostřední okolí působí zatím tristně - jsou tu ohromné parkingy a zatím ladem ležící území, kde se ještě bude stavět. Škoda, že zatím stojí projekt Evy Jiřičné na zvelebení prostranství mezi stanicí metra (mimochodem ta je dost odpudivá) a Českomoravskou (nejsou peníze). Chtělo by to nějaké zlidštění.

A vlastní hala (projet Atip Turnov, investor Bestsport, stavěla SKANSKA ad.)? Budu mluvit jen o exteriéru, vevnitř jsem zatím nebyl a věřím, že je to tam hezké, barevné, příjemné. Exteriéry jsou snad až příliš utilitární, trochu to připomíná pavilon "Z" na brněnském výstavišti. Trochu neorganicky je připojena kisna směrem k Českomoravské, v níž je hlavní vstup. Celé je to taková plechařina. Škoda, kdyby bylo víc času a zadalo se to celé nějakému světovému architektovi, mohla to být architektonická událost, takhle je to prostě velké válcovité skladiště na lidi. Ne zas, že by to nějak moc vadilo, je to prostě účelné.

I když i to je otázka - pokud nebude v Sazka aréně denně život, akce se tu nebudou střídat jedna za druhou, může celý podnik potkat osud pražského Titanicu, alias Pakulu, alias Kongresového centra, jehož provoz je ztrátový. Poněkud mne zarazilo, že žádná z hvězd rockové scény, která přijede v nejbližší době koncertovat do Prahy (Gabriel, Krawitz, Santana, McCartney, Bowie) tam nebude vystupovat. Proč? Je to moc drahé?

No, uvidíme. Každopádně město jako Praha takové zařízení potřebuje, poloha stavby je přímo ideální - hned vedle nádraží, metra, tramvaje, autobusu, parkingů. Celé je to autem 10 minut od Václaváku. Tady se ukazuje, jak výhodné je, že v Libni, Vysočanech, na Smíchově nebo v Holešovicích je ještě mnoho volného místa v býv. průmyslových zónách. Ne každá stará továrna se ale musí nutně zbourat, mnohé se dají využít pro nový účel, jak jsem o tom psal třeba zde. A co si o nové hale myslíte vy?

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998 , novější články dostupné z odkazu Další stránky autora.


Další články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku