Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 30.3.2004
Svátek má Arnošt
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Kdo przní spisovnou češtinu? Celoplošná média!
 >ARCHITEKTURA: Otevírá se Sazka arena
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Proces usmiřování mezi Čechy a Němci
 >EKONOMIKA: Firemní výsledky napoví, zda akcie budou růst
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Magor na Rue de Rivoli
 >PSÍ PŘÍHODY: Orvaný límec? Ne! Urvaný límec!
 >TÉMA: Unikátní hnus zdravotních registrů (díl. 3).
 >VELIKONOCE: Tak už si na nás zase pletou bič
 >TÉMA: Terorismus a my
 >Radčin světelný gramofon: Roztančená Beoyncé ve víru lásky
 >PRÁVO: Nápady komunistky Levé aneb Za češtinu češtější
 >REAKCE: Verbum sapienti sat est neboli Moudrému napověz
 >NÁZOR: Sexuální harašení: cherchez la prachy
 >NÁZOR: S kůží na trh
 >PENÍZE: Odvodem daně vítr v peněžence nepoleví

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zdraví  
 
30.3. TÉMA: Unikátní hnus zdravotních registrů (díl. 3).
Ladislav Kahoun

Tak jsme se konečně dočkali. To, čemu jsem se snažil (tak trošku) zabránit poukazováním na jasnou a existující možnost zneužití, je na světě. Skoro každému vobejdovi přístupné zdravotní registry s informacemi o skoro každém z nás nebudou obsahovat naše jména, ale JEN rodná čísla. Že spojit rodné číslo se jménem je často úkol pro malé dítě je snad jasné každému a bylo to určitě jasné i zákonodárcům.

Mně osobně je to jedno. Nejsem žena, neměl jsem žádný potrat a proto mi může být ukradený, že si ten můj případný potrat může, sice ilegálně, ale přesto celkem snadno, zjistit můj potenciální životní partner. Jsem zcela zdráv a nemám například rakovinu a proto mi může být zcela jedno, že si tu případnou mojí rakovinu může podobným způsobem zjistit obchodní partner, který se mnou chce uzavřít dlouhodobou obchodní smlouvu. Vlastně jsem ani nikdy v životě neležel v nemocnici a tedy já asi ani v registrech nejsem. To ta většina lidí, kteří v registrech jsou, má smůlu...

A přitom nevěřím, že si většina zákonodárců myslí, že informace v registrech jsou opravdu chráněny, a to mimo jiné třeba i protože:

15.12.2003 jsem v prvním dílu článku (vyšel ve Psu) popsal svoje zjištění, že informace ze zdravotních registrů jsou někteří soukromí detektivové schopni opatřit za 15 tisíc korun. V článku byl také konkrétní návod, jak si to každý může ověřit.

2.2.2004 jsem v druhém dílu článku (nevyšel ve Psu, vyšel jinde, nejjednodušeji ho ale najdete na www.kahoun.cz) popsal, jak jsem se před hlasováním o příslušném zákoně pokusil emaily zákonodárcům sdělit ne snad, ZDA lze důvěrné informace z registrů koupit (odpověď na takovou otázku není snad ani třeba zjišťovat), ale ZA KOLIK je lze koupit. Několik poslanců, kteří byli odpůrci zákona, mi odpovědělo a jejich emaily jsem s jejich souhlasem v článku citoval.
(Jak to nakonec dopadlo, všichni víme. Zákon, sice s úpravami, ale přece, prošel.)

Jako reakci na schválení zákona odvysílala ČT 24.3.2004 v Událostech, komentářích několik rozhovorů se soukromými detektivy, kteří v podstatě potvrdili, že lze údaje z registrů získat. Tedy vlastně to, co já psal ve Psu už 15. prosince loňského roku. Je velmi dobře, že v ČT měli stejný nápad jako jsem měl já (...nebo, že by četli Psa?) a poptali se u soukromých detektivů, je ale trochu škoda, že to udělali až po schválení zákona...

...no co, budu muset se zákonem žít! Jak jsem již napsal, mně osobně je to jedno, já v registrech nejsem. A co Vám, kteří v těch registrech jste?

Ladislav Kahoun www.kahoun.cz
Další články tohoto autora:
Ladislav Kahoun

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku