Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 30.3.2004
Svátek má Arnošt
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Kdo przní spisovnou češtinu? Celoplošná média!
 >ARCHITEKTURA: Otevírá se Sazka arena
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Proces usmiřování mezi Čechy a Němci
 >EKONOMIKA: Firemní výsledky napoví, zda akcie budou růst
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Magor na Rue de Rivoli
 >PSÍ PŘÍHODY: Orvaný límec? Ne! Urvaný límec!
 >TÉMA: Unikátní hnus zdravotních registrů (díl. 3).
 >VELIKONOCE: Tak už si na nás zase pletou bič
 >TÉMA: Terorismus a my
 >Radčin světelný gramofon: Roztančená Beoyncé ve víru lásky
 >PRÁVO: Nápady komunistky Levé aneb Za češtinu češtější
 >REAKCE: Verbum sapienti sat est neboli Moudrému napověz
 >NÁZOR: Sexuální harašení: cherchez la prachy
 >NÁZOR: S kůží na trh
 >PENÍZE: Odvodem daně vítr v peněžence nepoleví

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Právo  
 
30.3. NÁZOR: Sexuální harašení: cherchez la prachy
Vrána

Tak už i u nás začal platit zákon o sexuálním obtěžování. Nikdo ve skutečnosti neví proč zrovna tyto problémy musí řešit zvláštní zákon, veškeré diskuse předcházející jeho přijetí připomínaly spíše pořekadlo o voze a koze. Přitom všem bylo jasné, že zákon přijat bude pouze z toho důvodu, že ho už mají v těch "vyspělých" zemích. Nepatřím k těm, co za každou cenu musí hájit domácí zvyky a obyčeje proti pokračující globalizaci. Naopak, vstup do EU vítám jako jeden z nejšťastnějších momentů české historie. Přesto si ale myslím, že klíčem k pochopení této podivnosti je právě takové to naše tradiční české myšlení. To jest po všech historických zkušenostech za vším pro jistotu hledat především peníze a pak teprve cokoliv jiného.
Je přece jasné, že když někdo zneužije svého postavení a dělá někomu něco, co ho ponižuje, uráží nebo jinak poškozuje, tak se tak či onak dopouští porušování nějakého zákona s širší platností. A je na soudu, aby ten zákon našel, použil a rozhodl. Jenže, milí přátelé, s tím je hrozná práce! Trvá to dlouho a výsledek je předem neodhadnutelný. Pokud však máme jednoduchý a jednoprogramový zákon, to se to potom soudí - jak by řekl K.H.Borovský - jen se práší. Do takové kauzy je radost jít, když víme, jak dopadne. Žádná nejistota, žádné průtahy. Čas jsou peníze. A dále všichni víme, že dokud budou spolu na pracovišti muži a ženy pohromadě, vždy bude docházet k nějakému napětí a jiskření, přírodě se poroučet nedá. Zdroj nevyschne. Takže právnická lobby, která v USA tento zákon poprvé prosadila tímto vzkazuje veřejnosti: milé obtěžované - suďte se, ničeho se nebojte, jsme tu pro vás. Nenažranost (samozřejmě některých) právníků jde dokonce i tak daleko, že jim není eklhaft podkopávat i princip presumpce neviny. Obtěžovaná nemusí dokazovat, že obtěžovatel harašil, ale obtěžovatel musí dokázat, že neharašil. No a když je bohatý šéf obviněn chudou podřízenou, tak se ve strachu před prohraným procesem raději hledí nějak mimosoudně vyrovnat, což je zase (dobře placená) práce pro právníka. Na tomto místě se omlouvám všem šikovným a poctivým právníkům, kteří se dokáží uživit normálně - těch je většina - a doufám, že mi rozumějí. Shrnuto: řečeno ekonomickým jazykem je to pouze minimalizace nákladů a maximalizace zisku. A ti, kteří tento zákon hájí z pozice boje za lidská práva a genderové chiméry, plní zřejmě pouze známou roli užitečných idiotů. Kdybych byl levičák, dodal bych ještě: hanba kapitalismu! Protože však levičák nejsem, říkám pouze hanba těm, kteří se tak ochotně nechávají zblbnout a povyšují ideje nad zdravý rozum.
Na závěr už jen tolik, že dokud budou takovéto pitomé zákony brány vážně, bude se navzdory rozohněným aktivistkám sexual harassment překládat do češtiny tímto neobyčejně výstižným a přiléhavým výrazem sexuální harašení.
Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku