Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 31.3.2004
Svátek má Kvido
  Výběr z vydání
 >ZE ŽIVOTA: Směna peněz
 >EKONOMIKA: ČNB se zvyšováním sazeb zřejmě nebude pospíchat
 >MROŽOVINY: Jasínovská koláž
 >TECHNO-PODIVNOSTI: Internet na každý hřbitov
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Řádně vedený rodinný podnik
 >GLOSA: Končí konečně sparťanský kult?
 >PRÁVO: Ke komentářům k článku o Mgr. Borkové
 >HISTORIE: Nižní Tagil 1918 (1/2)
 >FEJETON: Hospody mizejí a proto fast-food
 >ZELENÉ MYŠLENÍ: Čtěte Britské listy, stojí to za to!
 >SPOLEČNOST: Chyby dopravního bodování
 >SPOLEČNOST: "Superstar" a serióznost médií
 >PENÍZE: Sazebníky bank: zpřehlednění či maskování?
 >POSTŘEH: O hříčkách
 >TÉMA: Kdo przní spisovnou češtinu? Celoplošná média!

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
31.3. TECHNO-PODIVNOSTI: Internet na každý hřbitov
JITA Splítková

V italské Modeně proběhl koncem března (26. -28.3.) neuvěřitelný veletrh Tanexpo. Expo je jasné, ale ono Tan? Cože se to tam vlastně vystavovalo? Tan je od řeckého slova Thanatos - smrt. Nevystavovala se smrtka, ale vše kolem pohřebnictví.

Už sama existence takového veletrhu někomu přijde morbidní a což teprve vystavené exponáty. Kšeft je kšeft a na lidských věcech i těch posledních se vždy velice dobře vydělává.

Tanexpo není žádná maličká výstavka - své produkty na něm předvádí 200 firem a návštěvnická účast jde do tisíců, má už i svoji určitou historii.

Návštěvníci si zde mohli prohlédnout klasické pohřební vybavení, do kterého patří i solidní rakev, ale inovovat se musí vše - zákazník je náročný a vybíravý a jen normální pohřeb mu přestává stačit, chce víc. Letos si takový extravagantní potencionální zákazník určitě na Tanexpu přišel na své. Posuďte sami, jestli pohřební firmy nedělají pro své mrtvé, co jim na očích vidí.

Takže chcete sledovat svého dědu či přítele až za hrob? Žádný problém - stačí k tomu stacionární maličká videokamera zavedená přímo do hrobky a na svém monitoru můžete pravidelně sledovat třeba i práci červů. "Fuj, kde je etika?", ptáte se? Tak něco méně drastického - mnoho lidí se nechává zpopelnit a pak chce rozptyl svého popela. U nás jsou k tomu určené louky rozptylu, umístěné na hřbitovech. To je takové fádní, pán v černém obleku s bílými rukavičkami, vezme urnu s popelem zemřelého, řekne jeho jméno, otevře urnu a popel pomalu z minimální výšky, aby se nerozprášil, vsype na trávu. Na Tanexpu nabízí jinou možnost - pyrotechnickou urnu - které se vypouští do vzduchu jako ohňostroj a ve velké výšce vybuchne a prach zesnulého se rozptýlí pěkně do vzduchu. Také se vám to nelíbí? Pak jsou tady usedlejší novinky - soška, která se dá na hrobku a ona se v pravidelných intervalech modlí a nebo v noci fluoreskující hrob.

A to ještě není vše! Chcete originální pamětní desku do kolumbária? Máte ji mít. Je to elektronická pamětní deska. Můžete měnit její vzhled třeba každý den a pokud ji napojíte na Internet, tak každou hodinu a to i pomocí mobilního telefonu. Takže nejen Internet do každé školy a domácnosti, ale zde se už razí heslo - Internet na každý hřbitov. Ó, jak morbidní. Jsem zvědavá jestli tyto pohřební novinky najdou své zákazníky. Jakpak by asi vaši tchýni potěšila pyrotechnická urna?

Informace o Tanexpu z Corriere della Sera http://www.corriere.it/edicola/index.jsp?path=INTERNI&doc=STIMO

ukázka z magazínu eF-Futurologie
magazín eF

Futurologie AKTUALITY:
Skelné kovy/ Nový stavební prvek v architektuře - průhledný beton./ Je jaro! Obrázek z Itálie/ Neúplatní hlídači/ Víceúrovňová molekulární paměť/ ...
Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku