Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 15.4.2004
Svátek má Anastázie
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Spor o regulování či neregulování nájemného
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Jakým směrem se budou ubírat vztahy mezi Německem a Českem?
 >POLITIKA: Tolerance.
 >O KNIZE: Osudná domýšlivost Friedricha Hayeka
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Nesmrtelná motorka
 >PSÍ PŘÍHODY: Bart a volně ložený pejsek
 >ZAMYŠLENÍ: Válka o "trojského koně"
 >SVĚT: Seznamování s paviány
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Poslední jízda
 >PENÍZE: Skutečné zlevnění plynu přišlo až s Aprílem
 >POSTŘEH: O módě
 >POLITIKA: Prezidenti budou v EU nadbyteční
 >POLITIKA: Horká půda v Iráku - odejít či zůstat?
 >MÉDIA: Greenpeace mají díky svému řediteli z ostudy kabát
 >MROŽOVINY: V čelistech civilizačních kleští 2

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  >>  Německo  
 
15.4. ŠAMANOVO DOUPĚ: Jakým směrem se budou ubírat vztahy mezi Německem a Českem?
Jan Kovanic

Posledně Šaman odpovídal na komplex otázek pod číslem 14. A dnes už odpovídá Zdeňku Hausvaterovi pro Britskou akademii naposledy.

15. Proč, podle vašeho názoru, tato dvě rozsáhlá témata (válka a odsun) hrála roli pouze v procesu rozšíření EU a ne v procesu rozšíření NATO? Hrají v tom roli rozdílné hodnoty a priority obou organizací? Má EU větší úroveň než NATO?

Protože v NATO jsou přítomny USA, v EU dominuje Německo.

USA řekly jasně své "ne" při německém zpochybňování Postupimských dohod. Tam, kde jsou slabí, se prostě "sudeťáci" bojí. A také nezapomeňte, že německá opožděná "vstřícnost" při vyplácení odškodnění nuceně nasazeným a vězněným východoevropanům nastala až po tom, co na Německo zle tlačili právě američtí právníci. V případě NATO si nechtěli prostě rozhněvat svého velkého amerického bratra.

16. Jak si myslíte, že česká společnost vidí šance Němců při odkupu majetku a o jejich stálém pobytu v ČR jednou, až transformační proces bude dokončen?

Myslím si, že valnou část majetku, který chtěli, už Němci u nás vlastní. Tedy právnické osoby. Ale nic nebrání tomu, aby si cizinec u nás založil nějaké "eseróčko" a pak si u nás koupil například nemovitost, což zatím naše zákony cizincům jako fyzickým osobám neumožňují. Činí tak například i Holanďané, kteří si zde zařizují rekreační bydlení. Pak jsou tu ještě nastrčené osoby, které na své jméno a za cizí peníze kryjí nákupy cizinců - nejen Němců. Němci však mají s námi nejdelší hranice a jsou nám nejblíže, takže velkou část takto skoupeného majetku už Němci fakticky vlastní nebo ovládají.

Je důležité, aby se u nás otevřel trh se zemědělskou půdou dříve, než skončí výjimka pro prodej půdy cizincům. Aby si čeští rolníci mohli půdu, na které hospodaří, konečně koupit dříve, než je přeplatí Evropa. Zase - nejde obecně o Němce, ale o Evropany, i když fakticky Němce. To není nic proti cizincům (Němcům), ale jde o to, dát šanci našim hospodářům.

Myslím si, že veřejnost se neobává, že nás Němci zaplaví. Kdo chtěl, už je tady. Stovky německých manažerů a tisíce německých podnikatelů tu už jsou. Kdo chtěl, má zde i svou rekreaci - stejně jako Holanďané. Ale protože jsme tak blízko, stačí Němcům k nám spíše jen zajíždět. Vždyť cesta k nám s pobytem a stravou je přijde stále ještě levněji, než kdyby se měli v německé hospodě pouze najíst... Za pár hodin jsou tu, za pár hodin zase zpátky. Prohlédnou si Goldene Prag, napijí se piva, dají si vepřo, knedlo, zelo - a po laciném víkendu se opět vrátí zpátky do své civilizace...

Myslím si, že, například, lidem v Mladé Boleslavi vadila více sovětská okupační vojska, než současná přítomnost německých inženýrů a manažerů. Teď, co místní automobilka ŠKODA přešla do rukou německého kapitálu, je tento okres na špičce platů v celém Česku...

17. Všeobecně vzato, jakým směrem si myslíte, že se budou ubírat vztahy mezi Německem a Českem?

Věřím a doufám, že více na bázi spolupráce a partnerství, když už budeme spolu v té EU. To totiž hlavně záleží na chtění. A to chtění a vůli zde přese všechny nářky nad minulostí cítím. Myslím si, že z české strany je stále snaha po spolupráci. Jenom strašně nesnášíme neustálé napomínání, poručníkování, aroganci, protektorství - od nikoho, od Rusů, Němců, Francouzů ani od Američanů!

18. Je ČR připravená na federální Evropu a další redukci národní suverenity, jež z tohoto kroku vyplývá?

Nejsme "připraveni" na federální Evropu, protože ani Evropská unie není připravena. "Federální Evropa" přece neexistuje a ani v současné EU k tomuto kroku neexistuje konsensus. Myslím si, že pokud evropské mocnosti budou chtít hnát EU tímto směrem, pak by se mohla tato organizace rozpadnout, což si jistě nepřejí ani ony mocnosti. Mám pocit, že Češi federální uspořádání Evropy odmítají právě proto, že se bojí nikoli "ztráty suverenity", ale nadvlády silných zemí. Ono je to totéž, ale takhle je to řečeno jasněji: Obáváme se vazalství, nového podřizování se, nových "protektorů", konkrétně nového frankoněmeckého euroimperialismu.

To není žádný stereotyp, ale tisíciletá historická zkušenost, kterou nemohou zastřít úsměvy v Evropském parlamentu...

Nejsem přívržencem "evropského státu". Takový, byť federální, stát by musel mít buď jeden jazyk - což nikdo nepřipustí - nebo všech pětadvacet rovnoprávných jazyků na celém území - což nebude fungovat. Podívejte se do "evropské" Belgie. Na dálnici máte v německé oblasti šipku do vesnice s jejím názvem v němčině, ale belgický vlámskovalonský autoatlas vám tento název neprozradí... Myslím si, že dříve, než se začne formovat "evropská vláda", "evropská zahraniční politika", "evropská armáda", "evropský prezident", "evropská ústava", "evropské občanství", "evropský jazyk", měly by se sjednotit sociální politiky, daně, dopravní předpisy - a elektrické zásuvky!

Protože pokud nemáte k elektrickému holicímu strojku mnohočetného "ježka" s "národně suverénními zásuvkami", musíte v jiném státu EU (!) použít - "federální baterie"...

Psáno v Praze v lednu 2004

Všechny předcházející díly interview:

25.3.: Byli komunisté úspěšní ve vytvoření negativního stereotypu Německa a Němců?
30.3.: Proces usmiřování mezi Čechy a Němci
6.4.: Odškodnění pro odsunuté Němce? Jistě, z reparačního fondu!
8.4.: Promarněná šance


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku