Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 1.4.2004
Svátek má Hugo
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Byrokracie na úřadech stále stoupá
 >FEJETON: Velikonoce, aneb trochu postmodernismu
 >ŠAMANŮV KALENDÁŘ: Za našima okny
 >GLOSA: Týden neklidu v naprostém poklidu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak jsme s Vločkou zase bloudili
 >PSÍ PŘÍHODY: Lazare, vstaň a choď!
 >SPOLEČNOST: Nebezpečný konflikt
 >SVĚT: O střílení a šelmách
 >MOBY DICK: Plochopomoc
 >HISTORIE: Nižní Tagil 1918 (2/2)
 >SPOLEČNOST: Hušákova svoboda slova
 >POSTŘEH: O braku
 >PENÍZE: Leasing po evropsku: více znamená méně
 >NÁZOR: Několik poznámek k (takzvanému) umělému přerušení těhotenství
 >ZE ŽIVOTA: Směna peněz

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
1.4. ŠAMANŮV KALENDÁŘ: Za našima okny
Jan Kovanic

Píše Josefa Podařilová, dcera kováře v Libnicích

Jezdím ke strýčkovi do vzdáleného okresu dosti často na návštěvu. Jak veliký rozdíl pozoruji přitom ve vzhledu vesnic! V okresu "strýcově" v každé vesnici spatříš domky i statky okrášlené krásnými, kvetoucími květinami za okny. U nás - v okresu našem - jsou okna prázdná, smutná! Jak jinak vyhlíží domek, za jehož okny jsou květiny, než dům bez květin! Okna plná květin hned nasvědčují, že za nimi dlí srdce něžné, duše ušlechtilá... Krasocit a jemnost prodlévá určitě za okny, která okrášlena jsou květinami.

Proč naše ženy a dívky venkovské nevěnují všude dokonalou pozornost pěstování květin za okny? Jak by rázem naše vesnice "zkrásněly", staly se útulnějšími a milejšími, kdyby v každém jejich domku, v každém jejich statku ujalo se pěstování květin za okny!

Milé družky! Věřte, že pěstování květin za okny jest věc jednoduchá. Začátečnici doporučuji nejvděčnější květinu za okno - pelargonii. Jest mnoho druhů pelargonií. Obyčejné, které mají květy v "hroznech". I těch je spousta druhů všelijakých barev. Nejlépe se vyjímají pelargonie červené, purpurové. Pak jsou pelargonie s květy motýlokvětými, t. zv. pelargonie francouzské. I z těch jsou ony barvy červené nejvděčnější. Pak jsou pelargonie visuté, které se dají zavěsit na strany oken a odtud z hrnce visí dolů i s bohatými květy.

Rovněž vděčné květiny za okno jsou fuksie. Milé, krásné, něžné - červenobílé bývají nejčastější - květiny ty jsou mé nejzamilovanější. Dále doporučuji za okna betunii, pak floxy, hortensie. Také růže stolistá, pravokořenná jest dobrou okenní květinou.

Tu nejlepší půdu jest třeba pro květiny připraviti. Nejlépe jest koupiti ji od zahradníka z pařeniště. Dobře učiní, kdo do půdy té přidá (s půdou smísí) špetku kostní moučky (jíž se hnojí pole). Hrnce na květiny za okna jsou laciné a všude k dostání. Nejlepší jsou zcela obyčejné, hrubě vypálené, nepolévané. Pod hrncem mějme však vždycky misku, aby přebytečná voda spodní děrou hrnce vytékající nerozlévala se po okně.

Nejvíc okenních květin přijde pryč přes zimu. Mnohý neví si s nimi rady. Já činím jednoduché opatření. Máme na šaty a peřiny suchou komoru, v níž se v zimě netopí, ale v níž také nemrzne. Takové květiny, které nemohou zůstat přes zimu za okny (jako na př. růže a pod.), dám v zimě do této komory. Země, v níž jsou takovéto květiny, nesmí přes zimu být zcela vyprahlá, ani vlhká. Dobře jednou za měsíc takovou odpočívající květinu poněkud navlhčit - totiž půdu trochu pokropit. Z jara, když začne květina v komoře rašit, přinesu ji do světnice za okno, ke světlu.

Světla jest ovšem potřeba květinám co nejvíce a pak rozumného zalévání. Květiny nesmějí se ani "utopit", ani nesmějí na kost vypráhnout. Zvykneme-li si květiny jednou denně zalévat - vždy v určitý čas - nejlépe večer nebo ráno - pak máme o ně dobře postaráno.

A ra radost, když květiny za našima okny květy jen hoří! Jak se naše světnice stane hned útulnější! Já, být hochem, nikdy bych si nevzala děvče, které nepěstuje květin za okny. Vždyť ta dívka, jež má ve květinách zálibu, projevuje tím ušlechtilost své povahy a svého srdce... Proto, družky milé, všímejte si více květin - za vašima okny!

(Z agrárního hospodářského kalendáře na rok 1914 opsal v dubnu 2004 Šaman)

ŠAMANŮV DOVĚTEK: Jak jinak vyhlíží i panelový dům, na jehož balkónech jsou květiny! Lodžie plné květin hned nasvědčují, že za nimi dlí srdce něžná, duše ušlechtilé. Vloni se nám urodilo hustých pelargonií. Jak to má něžná duže, ušlechtilá žena, zařídila? Ke všem dobrým radám (půda od zahradníka - dnes už jsou speciální pro každý druh, třeba zrovna pelargonie, dostatečné přihnojování, samozalévací kastlíky a td.), přidává tuto:

Jak zachovati dobrý vzrůst pelargonií v prostředí přetepleného paneláku i přes zimu? Na podzim je vyhoďte a na jaře si kupte nové, již zasazené do kastlíku, od zahradníka! Pak teprve budete mít bohaté hrozny květů a obdivnou závist sousedek.

Slečna Podařilová měla to štěstí, že žila ve vesnickém domě, kde měli dobrou komoru. Jistě měla okna plná barevných květin v tom báječném roce 1914. Dvacáté století se teprve nadechovalo. Kde ty všechny kytky jsou?


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku