Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 1.4.2004
Svátek má Hugo
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Byrokracie na úřadech stále stoupá
 >FEJETON: Velikonoce, aneb trochu postmodernismu
 >ŠAMANŮV KALENDÁŘ: Za našima okny
 >GLOSA: Týden neklidu v naprostém poklidu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak jsme s Vločkou zase bloudili
 >PSÍ PŘÍHODY: Lazare, vstaň a choď!
 >SPOLEČNOST: Nebezpečný konflikt
 >SVĚT: O střílení a šelmách
 >MOBY DICK: Plochopomoc
 >HISTORIE: Nižní Tagil 1918 (2/2)
 >SPOLEČNOST: Hušákova svoboda slova
 >POSTŘEH: O braku
 >PENÍZE: Leasing po evropsku: více znamená méně
 >NÁZOR: Několik poznámek k (takzvanému) umělému přerušení těhotenství
 >ZE ŽIVOTA: Směna peněz

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
1.4. TÉMA: Byrokracie na úřadech stále stoupá
Jiří Tesař

Včera večer jsem se sešel se svýn kamarádem podnikatelem v jedné restauraci,a povídali o životě.Můj přítel byl v nedobré náladě,protože bylo 31.3.2004.což je pro něj poslední den pro zaplacení daní,zdravotního pojištění a důchodového pojištění. Vedle zaměstnaneckého poměru má můj přítel živnostenský list,a provádí mimopracovní činnosti,a to zcela oficiálně.
Po podání daňového přiznání dne 22.3.2004 začal s placením částek,vyplývajících z jeho přiznání.První návštěva na Okresní správě sociálního zabezpečení dopadla tak,že zjistil,že pokladne v úterý je zavřena,a že je otevřena pouze v pondělí a ve středu.Po první návštěvě tedy odešel.Další den ve středu31.3.04 navštívil opět socálku a chtěl zaplatit 11000,-Kč.V pokladně mu úřednice sdělila,že podle nového zákona,ona smí přijmout pouze 5000,-Kč,a víc ne.Tedy můj přítel se pokusil dojednat,že jí zaplatí 3 platby-2x 5000 a jednou 1000,-Kč.
Byl odmítnut,že pan ředitel to zakázal.Takže si musel dojít do druhého patra,kde mu vypsali složenku na zbývajících 6000Kč(když předtím uhradil v pokladně 5000,-Kč).Se složenkou
pak odešel na poštu,odkud poslal zbylou částku na sociálku,a za poslání zaplatil cca 30Kč.
Při popíjení piva mi sdělil,že měl velkou chuť ty peníte vůbec nezaplatit.K vzteku je to,že jsou to tak vysoké částky ze zisku,a pak přijdete na úřad,a oni to nechtějí-řekl.No k vzteku- to je!.
Na Finančním úřadě také krásné pošušňání.Před FÚ cca 100 lidí.Žádná rozšířená pracovní doba,a opět více složitostí.Jak mi sdělil,dříve se daňová přiznání předávala v podatelně.
nyní visela na dveřích cedule,že každý musí jít ke svému referentovi,do příslušného patra.
Referent to musel nejdříve zkontrolovat,a pak to mohl teprve odevzdat.Zase zdržení.
Na zdravotní pojišťovně opět fronty,a opět ztráta času.Takže to pivo potřeboval,aby se uklidnil za ztracený den,který proběhal po úřadech.Protože jsem já sám absolvoval podobnou anabázi o týden dřív,dobře jsme si zanadávali,a dobře popili.
Když jsme rozebrali situaci,která přijde,museli jsme si dát ruma.Protože toho papírování bude stále víc a víc.Kdybych byl mladší.odešel bych hned jinam.Můj mladší přítel o tom silně uvažuje.Přeji mu hodně štěstí.


Teplice:31.3.2004Další články tohoto autora:
Jiří Tesař

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku