Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 5.4.2004
Svátek má Miroslava
  Výběr z vydání
 >VZDĚLÁNÍ: Polemika s panem Klidným
 >ODYSEA MYSLI: Přišli jsme, viděli jsme, zvítězili jsme, ale co dál?
 >INFO: Prohlášení k 1. výročí odvolání RRTV
 >FEJETON: I úředník se chová racionálně
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Život ve šroubovici
 >PSÍ PŘÍHODY: Konečně bez kornoutu
 >TÉMA: Velmi dlouhá reakce na velmi krátkou "Výzvu k českému obyvatestvu"
 >SVĚT: Matrimoniální a jiné novinky
 >FEJETON: Všichni moji prezidenti
 >FEJETON: Porno? Dětem jen to nejlepší!
 >NÁZOR: Proč platit více za ČT
 >PENÍZE: Život na dluh: lákavý, ale nebezpečný
 >GLOSA: Zatracení Irové
 >OSN: Rwanda
 >MOBY DICK: Svátky jsou za dveřmi

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
5.4. NÁZOR: Proč platit více za ČT
Martin Molnár

Debaty o financování České televize(ČT) jsou staré asi jako televize sama. Je to obrovský boj, a bohužel obrovský boj politický, i když by měla být ČT na politicích nezávislá. To je ale zřejmě u nás situace nadmíru absurdní a nepředstavitelná, i proto lze očekávat, že v parlamentu bude boj o ČT zuřit i nadále.

V denním tisku se objevily články, jejichž autoři se ptají, proč mají za televizi platit i lidé, kteří ji nevlastní. Je ale nutné si uvědomit, že veřejnoprávní televize má pole působnosti daleko širší než je televizní obrazovka. Je to především podpora menšin, sportu(a to i takového jako je florbal, basketbal, stolní tenis- tedy sportů menšinových), kultury, původní tvorby atd… - to vše má dopad i na dění mimo obrazovku. Tyto subjekty by bez veřejnoprávní televize těžko měly šanci být nějakým-byť minimálním-způsobem vidět. To, jestli ČT plní svojí veřejnoprávní úlohu, je věc druhá, ale těžce objektivně změřitelná. Jakým způsobem lze zjistit, jestli ČT opravdu vysílá to, co by vysílat měla, jestli neopomíjí nějaká společenská témata?

Těm, kteří se ohání argumentem, že musí platit za televizi, i když jí nemají, vzkazuji: Co má říkat třeba člověk, který nemá děti, ale jehož peníze vybrané na daních putují do školství? Nekuřáci jistě nejsou dvakrát nadšeni, že svými daněmi platí léčbu rakoviny těch, kteří si celý život dobrovolně ničí zdraví cigaretami. A co třeba léčba drogově závislých? Také se platí z daní. Ohrazuje se proti tomu někdo? Takových příkladů jsou, myslím, desítky.

Ředitelé ostatních-komerčních-televizních stanic se moc rádi a často, stejně jako ODS, ohánějí čísly: že prý je v ČT moc zaměstnanců a její vysílání je daleko dražší než vysílání Novy či Primy. Nad efektivností fungování sněmovny by se jistě taky daly vést dlouhé polemiky, stejně jako nad vysíláním soukromých stanic, přesto mají v jistém ohledu pánové pravdu – ano, vysílání ČT je skutečně nákladnější. Stačí srovnat vysílací schéma Novy a Primy s ČT a je jasné, proč. Co vysílá Nova či Prima za sport kromě fotbalu? Jaké-a kolik-vyrábí vlastních pořadů? Kolik Prima s Novou investují do původní dramatické tvorby, tzn. televizních filmů či seriálů, nebo pohádek?

Výše zmiňovaným subjektům, stejně jako spoustě intelektuálů, vadí i fakt, že ČT vysílá spoustu pořadů, které by se podle nich hodily spíše na obrazovky soukromých stanic. Jenže když má ČT vysílat pro všechny, tak je přeci logické, že i pro ty, kteří se rádi podívají na komerční snímek s vidinou co nejmenšího přemýšlení. Ne každý se bude rozplývat nad Felliniho či Pasolliniho filmy.

Ředitelé se v ČT střídají jako na běžícím pásu a tak není vůbec divné, v jaké situaci se veřejnoprávní televize nachází. Kdo z nich stihl svou koncepci vysílání alespoň uvést do startovací pozice? Ředitel Janeček má nyní jedinečnou šanci a zatím se zdá, že ví, co dělá. Což je ve srovnání s jeho předchůdci úspěch.

Jisté je jedno – každý pohled na vysílání je čistě subjektivní. Někomu se zkrátka vysílání ČT líbí a někomu ne. Ten, kdo se na ČT nedívá, může přepnout. Jistě, platit musí stejně – ale to je prostě daň za to, že tu veřejnoprávní televize existuje, stejně jako je to v ostatních státech. Pokud by nebylo nějakých 400.000 neplatičů, tato situace možná nastat nemusela. Stejně jako jindy zde poctiví lidé doplácejí na ty nepoctivé. Ale na to už jsme si tak nějak zvykli, nebo ne?
Další články tohoto autora:
Martin Molnár

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku