Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 6.4.2004
Svátek má Vendula
  Výběr z vydání
 >DOKUMENT: ODS o Špidlově vládě
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Odškodnění pro odsunuté Němce? Jistě, z reparačního fondu!
 >EKONOMIKA: Německá ekonomika brzdí Evropu
 >TECHNO: Chladnička pracující bez elektřiny.
 >ARCHITEKTURA: Příběh Pražského hradu se dnes otevírá
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Selské léčebné metody
 >PSÍ PŘÍHODY: Bezu kornoutu - a zachráncem!
 >SVĚT: Eurozatykače.
 >KULTURA: Superstar Dajdou Anna Gleisnerová. Proč ta nenávist?
 >REAKCE: Politolog z podhradí
 >SPOLEČNOST: Nemusím, NE-MU-SÍM!
 >MÉDIA: Televizní poslanecká zvůle
 >NÁZOR: Odstraní žaloby šikanu na školách?
 >NÁZOR: Internet a střet civilizací
 >PENÍZE: Procházka poplatkovým sadem

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Architektura  
 
6.4. ARCHITEKTURA: Příběh Pražského hradu se dnes otevírá
Zdeněk Lukeš

Dnes se otevírá pro veřejnost, tedy i pro vás, stálá expozice dějin Pražského hradu, kterou připravila Správa Pražského hradu. O knize, která ji doprovází, jsem psal nedávno zde. K expozici vznikl také film, který trvá 40 minut a můžete si jej na výstavě zakoupit v české nebo anglické verzi na videokazetě nebo DVD. Film je rovněž promítán přímo v expozici na plazmové obrazovce (režie Pavel Koutecký).

Na výstavě také najdete v každém oddílu dotykovou obrazovku, na níž jsou animace k danému období a přehled vystavených exponátů (Marek Kraus z Barrandov studia). Na podzim bude připraveno i DVD s řadou údajů k dějinám Hradu a připravují se i speciální webové stránky - některé údaje objevíte v rámci kulturního programu na www.hrad.cz via Informační servis nebo přímo www.pribeh-hradu.cz už dnes.

Děti budou mít možnost zúčastnit se hry, která je provede expozicí, budou plnit různé úkoly, ke kterým je navede krátký film, který uvidí na začátku výstavy (autoři programu manželé Svobodovi).

Expozice má dvě trasy - hlavní je modrá, která celkem chronologicky ukazuje vývoj Hradu a nejzajímavější poklady z různých období. Pobočná trasa pak na příbězích ukáže, jak vypadal život na Pražském hradě v různých érách - pohřební obřady, jak se stolovalo, oblékalo nebo tragická období historie.

Hlavním exponátem samozřejmě zůstává Starý královský palác. Architekt výstavy Patr Malinský se snažil, aby instalace nepřebila nádheru jednotlivých komnat s fragmenty konstrukcí i krásnými klenbami a myslím, že se mu to podařilo. Připomínám, že řadu místností uvidíte poprvé - dosud byly nepřístupné a některé z nich skutečně stojí zato.

Byl jsem členem vědeckého týmu, který takřka tři roky pod patronací arch. Sylvy Blaškovanové expozici připravoval. Ta práce nás bavila a doufám, že se vám bude výstava líbit. Je možné si ji prohlédnout buď samostatně nebo v rámci tzv. velkého okruhu. Vstup je ze III. nádvoří rampou nebo z Jiřského náměstí schodištěm přes severní dvorek. Kdo chce výstavu vynechat, může si samozřejmě prohlédnout v rámci běžné trasy vyšší patra s Vladislavským sálem.

V budoucnu přibudou ještě další části: lapidárium v románském patře Starého paláce a výstava v tereziánském traktu. A jednou snad bude znovu vystaven i svatovítský poklad. I tak se domnívám, že na Hradě je toho k vidění docela hodně a připomínám, že už jsou otevřeny i zahrady včetně Jeleního příkopu.

A na závěr odpovídám na dotazy, kdy bude další Psí vycházka. Tentokrát bude cílem Kateřinský areál na Novém Městě, termín sdělím příště. A ještě zvu na přednášku o Janu Kotěrovi tento čtvrtek do Trmalovy vily ve Vilové ulici v Praze-Strašnicích (5 min. od stanice metra Strašnická), začátek v 18 hod.

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998 , novější články dostupné z odkazu Další stránky autora.


Další články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku