Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 7.4.2004
Svátek má Heřman, Hermína
  Výběr z vydání
 >INFO: Otevřený dopis předsedovi vlády ČR PhDr. Vladimíru Špidlovi.
 >POLITIKA: Věra putuje do Číny - skandál
 >MROŽOVINY: Sto let Srdečné dohody
 >DETEKTIVKA: Kluk ve vodě
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Cesta za Boženou Němcovou
 >PSÍ PŘÍHODY: Namydlené schody
 >TÉMA:Kontinuita katolického pokrytectví
 >POSTŘEH: O vzpomínce
 >SPOLEČNOST: Média a politika, média a moc
 >EKONOMIKA: Inflace může ovlivnit pohyb úrokových sazeb
 >FEJETON: Ivan
 >PENÍZE: Do obchodů už i pro peníze
 >ARCHITEKTURA: Příběh Pražského hradu se dnes otevírá
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Odškodnění pro odsunuté Němce? Jistě, z reparačního fondu!
 >TECHNO: Chladnička pracující bez elektřiny.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
7.4. Detektiv kontra koumeles
(eff)

Jakmile je právo na něčí straně, není to právo, ale bezpráví. V oblasti bydlení je takového bezpráví víc než dost. Už sám fakt, že existuje pojem "regulované nájemné" je do nebe volající bezpráví. Líbí se samozřejmě tomu, kdo má to štěstí, že v takovém bytě bydlí - to je jeden ze zdrojů motivace předsedy sdružení nájemníků, poslance Stanislava Křečeka. Jestlipak by s takovou vehemencí hájil regulované nájemné, kdyby bydlel v bytě s tržním nájemným? Kdyby věděl, že by platil podstatně méně, pokud by nemravná regulace nájemného byla zrušena? Jenže on bojuje za vlastní ekonomické zájmy a tudíž se nemusí červenat, když například opakuje tezi Mezinárodního svazu nájemného, že bydlení není zboží, ale základní lidské právo.

Bohužel, realita je taková, že s tímto základním lidským právem se šmelí. Lidský důmysl nezná hranic a hloupý stát nikdy nevyzraje na koumelesy všeho druhu, v daném případě, na kšeftaře s byty.

To pak si mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Petra Dimuna může stýskat, že stát přichází o 2,5 až tři miliardy korun (únik na dani z černého pronájmu nemovitostí) a že o další miliardy přicházejí sami majitelé domů. Proč by si nestýskal, když ho to nic nestojí?

S chytráctvím volených zástupců lidu a neschopností státu starat se o legitimní zájmy občanů kontrastuje soukromá aktivita postižených. Kde se stát uchyluje v lepším případě k nářku, pokud ho problematika vůbec zajímá, uchylují se soukromníci k obraně svých práv. Zákon, hluboce vkořeněný do móresů minulého režimu, kdy vše patřilo všem a odpovědnost nenesl nikdo, je na straně svévole. Nicméně i za těchto nerovných okolností lze leckdy zákonů využít ve prospěch okrádaných. Nejdříve je třeba shromáždit fakta, aby bylo možno s konkrétními údaji vystupovat před soudem. Proto si majitelé domů - ale i obce, i ty jsou majiteli domů - najímají detektivy, aby odhalili nelegální převody nájemních práv. Ale i zde je typické, že si detektivy najímají především zahraniční majitelé nemovitostí. Že by český člověk házel už dopředu flintu do žita s vědomím, že hlavou zeď neprorazíš? Ostatně, že Stanislav Křeček hájí svoje zájmy, na to taky přišel cizinec, italský podnikatel Girolamo Giormani. Ten dokonce podal žalobu na stát za újmu, která mu regulací nájmů vznikla. Nenechat si nic líbit, to je zásada, kterou bychom se měli od nových spoluobčanů učit.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku