Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 8.4.2004
Svátek má Ema
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Nájemné a nůžky
 >GLOSA: Byrokracie non plus ultra.
 >INFO: Zasaď lípu - strom pro Evropu
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Promarněná šance
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Čekání na Liferanta
 >PSÍ PŘÍHODY: To je tak hodnej pes
 >DETEKTIVKA: Černá noc
 >GLOSA: Slovanské poučení
 >SVĚT: Čeští Jihoafričané nebo jihoafričtí Češi
 >NÁZOR: Znovu o Palachovi
 >EKOLOGIE: Stop pro doly Frenštát
 >POSTŘEH: O plavání
 >PENÍZE: Podniky v EU: odkud tečou peníze?
 >INFO: Otevřený dopis předsedovi vlády ČR PhDr. Vladimíru Špidlovi.
 >POLITIKA: Věra putuje do Číny - skandál

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
8.4. GLOSA: Slovanské poučení
František Vízek

Výsledky voleb na Slovensku byly překvapivé, protože celé měsíce favorizovaný kandidát Kukan propadl. Inu, jeho vítězství bylo natolik jisté, že pro řadu příznivců byl pochod k volební urně v prvním kole shledán zbytečným. Něco podobného se stalo před časem ve Francii, ale kdo by oživoval vybledlé vzpomínky a kdo by čekal, že něco podobného hrozí kdekoli, dokonce i u nás, kdo by si vzal poučení ?

Vítězného Mečiara prezentují média nejen jako vítěze překvapivého, ale jeho vítězství označují za jasné, suverénní, rozhodné, ba drtivé. Ona "drtivost" stojí za rozbor. K volbám přišlo jenom 48 lidé ze sta, většina nad nimi mávla rukou. Vítěz Mečiar obdržel "ohromujících" skoro 33 % hlasů, čili - přeloženo do suchých čísel - ze stovky voličů mu jasné ANO řeklo necelých šestnáct lidí. Tudíž "drtivost" jako hrom. Ve skutečnosti je třeba konstatovat: Pokud bylo na volbách u sousedů něco drtivé, pak to byl nezájem většiny lidí nejen o referendum, ale také o prezidentské volby.

Čekal bych, že česká média na prahu našich letošních trojích voleb povedou masivní kampaň proti lhostejnosti občanů, že vyprovokují až vášnivé debaty o jejich bojkotu, který nejen nic neřeší, ale je ve svých důsledcích velmi nebezpečný. Budu čekat marně ?
Stará moudrost říká: přátele mám rád, oponentů (nepřátel) si mohu vážit, ale bát se musím lidí lhostejných. Je mi smutno, když se lekám víc a víc, že STRANA LHOSTEJNÝCH u nás bude v těch či oněch volbách rok od roku dokonce silnější než demokratické strany občanská, sociální a křesťanská dohromady.

Smutné vyhlídky, když lhostejnost prokazatelně otevírá dveře dokořán diletantům, dogmatikům, pirátům a kariéristům. A ti potom rozhodují o nás, o našem osudu. Brrr.
Další články tohoto autora:
František Vízek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku