Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 9.4.2004
Svátek má Dušan




  Výběr z vydání
 >PLZEŇ: Jáma a rypadlo
 >TÉMA: Evropa vymírá
 >LIDŠTINY: Zvyky spojené s vítáním jara a s vejci (1)
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Stalinův pomník
 >PSÍ PŘÍHODY: Bartíkův brloh
 >POLITIKA: Proč si pleteme bič na Českou republiku
 >EKOLOGIE: Teď zase vrtule…
 >INFO: Drogy
 >KULTURA: Vzteklí kritici Dajdou mají nevědomé mindráky !!! (díl.2)
 >POSTŘEH: O smíchu
 >PENÍZE: Krausovo kukaččí vejce omezuje daňové odpočty
 >TÉMA: Nájemné a nůžky
 >GLOSA: Byrokracie non plus ultra.
 >INFO: Zasaď lípu - strom pro Evropu
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Promarněná šance

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Hudba  
 
9.4. KULTURA: Vzteklí kritici Dajdou mají nevědomé mindráky !!! (díl.2)
Ladislav Kahoun

Slovo mindrák je velmi ošklivé slovo. Tak já sám u sebe říkám, že "já nemám mindráky, já mám "nevědomé pochybnosti""! Tedy "kritici Dajdou mají nevědomé pochybnosti sami o sobě" - to zní hned líp! Ale zase se to tak hezky nevyjímá v titulku...

Když jsem před dvěma dny napsal svůj první článek o Dajdou Anně Gleisnerové, moc jsem se sběrem materiálu nezatěžoval. Někteří čtenáři mi to právem v diskusi u článku vyčítali a kupodivu (zvláštní lidé) ani nebrali omluvu, že "to píšu zadarmo". Nicméně článek byl přesto čten, je z mnoha serverů odkazován a dokonce ho na jednom serveru někdo přeložil do angličtiny. Inu, lidi to asi zajímá a proto píšu druhý díl. Tentokrát jsem se už trošku připravit zkusil, ať mi to ta spousta zadarmo a radostně pracujících lidí nerozmaže moc o čumák.

Všechny články, které jsem o Dajdou četl, jsou faktografické a tedy nemá smysl vám přidávat další článek, který by popisoval události a jak se staly. Ani nemá smysl zde Dajdou chválit, protože to už jsem udělal v prvním článku a v diskusi u něj. Co bude možná mnohem lepší je se zamyslet nad, podle mého názoru, velmi zajímavou otázkou, a to proč vcelku příjemná a milá příhoda s touto dívkou a jejím účinkováním v televizní show tolik lidí tak popudila, že místo toho, aby byli pobaveni a zůstal v nich příjemný pocit, jak něco NEOBVYKLÉHO a zajímavého viděli zcela NEOBVYKLE v bedně, pocítili na tu milou holku Dajdou vztek a začli jí nadávat.

Inu, může za to PROJEKTIVNÍ IDENTIFIKACE. Pozor, to není sprosté slovo, to je, jak jsem se dozvěděl, psychologický termín, který je ale těžké se dozvědět protože:

Za prvé: psychoanalytici mají mrchy svou zásadu číslo jedna a to, že nepracují nikdy zadarmo. Tedy pokud máte vztek na Dajdou, museli byste nejdřív vyklopit svůj celodenní plat, aby vám řekli, že vaše projektivní identifikace je příčinou vašeho vzteku a váš dvouletý plat, aby vás toho během tak pětiset až tisíce zlatem ( ...sorry, zlatem ne - platinou!) placených hodin zbavili a ty hodiny navíc trvají svých analytických poctivých 50! minut...

Za druhé: psychoanalytici mají mrchy svou zásadu číslo dvě a to, že neříkají nevyžádané interpretace, tedy by vám to možná stejně při první návštěvě neřekli.

Za třetí: psychoanalytici mají mrchy svou zásadu číslo tři a to, že pokud nevyžádaná interpretace je někomu přesto řečena, tak ho často strašně nasere. Vo čem tohle je poznáte po dočtení článku, kdy na mne, který nejsem psychoanalytik a nevyžádanou interpretaci vám o vaší projektivní identifikaci napíšu a ještě k tomu asi blbě, pocítíte opravdový vztek. Jen si snad budete myslet, že ten vztek pramení trochu jinde, než opravdu pramení, neb naše nevědomí je nám normálně nepřístupno.

(...ááá, nenavážím se ňák moc do psychoanalytiků? ...Ale co, kolega Woody Allen to dělá furt...)

O co tedy jde. Člověk má sám o sobě nevědomou pochybnost. To slovo nevědomou (pro zjednodušení si třeba říkejte podvědomou) znamená, že on o té pochybnosti neví, respektive ona leží v částech a úrovních jeho mysli, kam nemá na vědomé úrovni přístup, tedy na to běžným přemýšlením nemůže přijít tak jako se běžný člověk nemůže sám "zpsychoanalyzovat", protože to udělal jedině Freud, který to také jako první a poslední psychoanalytik tehdy udělal zadarmo... Kde může mít taková pochybnost původ je téma na samostatný článek a možná to některý psycholog napíše do diskuse u článku - i když asi ne... (vždyť už přeci známe zásadu číslo jedna "psychoanalytici mrchy nikdy nepracují zadarmo").

Taková nevědomá pochybnost může třeba znít: "Já jsem příliš ošklivá a/nebo hloupá a/nebo netalentovaná na to, abych se mohla postavit před velké množství lidí v nějaké soutěži nebo konkursu." POZOR, TO NEMÁ NIC SPOLEČNÉHO S REALITOU! Vy jste totiž ve skutečnosti třeba velmi krásná, velmi chytrá a velmi talentovaná, jen tomu prostě vaše nevědomí nevěří. Věřte mi, je to možné, znám ze svého okolí zcela konkrétní přiklad. A jak se toto vše pak projeví? No třeba trémou nebo tím, že se člověk stydí.

A teď co se stane, když pak v televizi vidíte Dajdou, která má všechno jiné, jen ne problém se sebevědomím, natož s nějakou nevědomou pochybností takového druhu?

Stane se asi tohle. Vy nemůžete vědomě cítit, že máte sama na sebe vztek, že máte ty nevědomé pochybnosti a nemůžete je sama u sebe odsoudit. Promítne se Vám to místo toho do Dajdou a pocítíte na ní prostě vztek, jehož stupeň je zcela neúměrný reálné situaci a který nedokážete cítit na sebe a to co teď píšu mi navíc ani náhodou nevěříte.

No víte, ono za to nemůžete ani vy ani Dajdou Anna G. To mohlo vzniknout například v ranném mládí, kdy vám třeba říkali věci jako "cos to zase vymyslela/udělala, prosimtě seš úplně blbá/neschopná. Dajdou místo toho mohla poslouchat "Aničko ty jsi skvělá, co nám to ta Anňulinka zase vymyslela/udělala! A ejhle, vaše nevědomí zůstane po celý život nastaveno jinak než nevědomí Annino. Pokud si myslíte, že ona je na tom lépe než vy, tak věřte, že to je relativní. Vy nevíte, jaké problémy to třeba zase mohlo způsobit jí. A věřte, že mohlo a to hodně. Věřte tomu od člověka, kterému v ranném mládí říkali ... (no hádejte co?)...

KONEC ČLÁNKU

POZNÁMKA O BBC: vzhledem k tomu, kolik nepříjemností mi způsobila má nevinná poznámka o BBC, kterou jsem mimoděk utrousil v prvním dílu tohoto článku, zde chci prohlásit, že se tohoto kanálu, a co, obou těchto kanálů, veřejně zříkám a tak už mi to odpusťte a já budu čumět jen na Novu. Pokud bych si snad chtěl někdy znovu BBC pustit, udělám to tajně a ilegálně (a jen na toho Mitchella...), jako jsme to v době mého mládí dělali se Svobodnou Evropou... (tak už mi prosím na téma BBC fakt nepište! - Vše co jsem k tomu mohl říci je v diskusi u prvního dílu článku a hlavně moje tiskové prohlášení "Vážení soudruzi, moje sledování BBC byl omyl nevyzrálého soudruha a je nutno ho odsoudit!" najdete během několika dnů na www.kahoun.cz ... ).


Ladislav Kahoun


Další články tohoto autora:
Ladislav Kahoun

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku