Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 13.4.2004
Svátek má Aleš
  Výběr z vydání
 >ARCHITEKTURA: Ještě jednou Sazka arena, ale nejen ona
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Jakým směrem se budou ubírat vztahy mezi Německem a Českem?
 >VÁLKA V IRÁKU: Muktada Sadr a triviální americké chyby
 >REAKCE: Aston kontra dvojí poučení
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Do kina - dvakrát po japonsku
 >PSÍ PŘÍHODY: Zlobivý pejsek v botanické zahradě
 >Islamistický nacismus
 >PRÁVO: Lidská a občanská práva
 >PRÁVO: Zákony a spiritismus
 >EKONOMIKA: Začíná výsledková sezóna
 >PENÍZE: Prodáváme nemovitost
 >NÁZOR: Bobo bouda či dobrý úmysl?
 >SVĚT: Záskok do Namibie a nerozum emigrovat do Zimbabwe
 >BÁSEŇ:Sonet o tesknotě
 >MÉDIA: Dobré počty a peníze ještě neznamenají automatický úspěch

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
13.4. ARCHITEKTURA: Ještě jednou Sazka arena, ale nejen ona
Zdeněk Lukeš

V předminulém dílu jsem se věnoval nové dominantě pražské Libně Sazka aréně. Zajímavé byly vaše reakce na článek. Očekával jsem, že mé nevelké nadšení pro novou atrakci vyvolá smršť útoků, ale kupodivu převládal věcný tón. Mezitím uplynulo trochu času a emoce chválabohu opadly. Začínají se objevovat i hlasy, které uvažují, jak se nová hala uživí. Jiří Hölzel v internetových Sportovních novinách píše například, že Slávie možná prohrála ligové finále, protože místo své malé haly dala přednost kolosu, kde se hlasy fanoušků ztrácely a kde nemohla ani vzniknout ta správná atmosféra. Přemýšlím o tom, kdy tam vůbec vznikne. Samozřejmě během mistrovství světa v hokeji, ale to se tam nebude konat každý rok. Halu by zřejmě vyprodalo i finále ME nebo MS v basketu, možná i jiném sportu, snad daviscupový zápas, pokud by byl atraktivní soupeř, ale i to je otázka - co když ne? Hrát před poloprázdným hledištěm není nic příjemného. Pak jsou tu ovšem ještě jiné možnosti - televizní estrády, koncerty popových hvězd… No, uvidíme. Je to i test na případnou olympiádu v Praze.

Každopádně všude se takové haly staví a asi se to vyplatí. Mnohdy jsou taky nejen obdivuhodným technickým dílem, ale i architektonickou událostí. To ta pražská rozhodně není, což je škoda. Přítel architekt mi poslal obrázky arény, která byla dokončena v Budapešti (Budapešť Sport Arena, firma Közti, architekti Pottyondi Péter, Skardelli György, Gáspár László, Lázár Ferenc). To je skutečná architektura! Tak ty snímky aspoň přikládám pro porovnání…

A na závěr dvě pozvánky: na první letošní jarní Psí vycházku, snad nám vyjde počasí! Sraz je v sobotu 17. dubna v 10:00 před kostelem sv. Ignáce na Karlově náměstí v Praze. Půjdeme si odtud prohlédnout poněkud utajený kateřinský areál, kde snad vznikne v budoucnu park, a pak, bude-li čas, projdeme kolem Zemské nemocnice na Albertov. A ještě jedna pozvánka - tento čtvrtek (minule jsem omylem uvedl ten minulý) budu mít v 18:00 přenášku o Janu Kotěrovi v kouzelném prostředí jeho secesní vilky v Praze-Strašnicích, Trmalova vila, Vilová 11.


Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998 , novější články dostupné z odkazu Další stránky autora.


Další články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku