Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 14.4.2004
Svátek má Vincenc
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Prezidenti budou v EU nadbyteční
 >POLITIKA: Horká půda v Iráku - odejít či zůstat?
 >MÉDIA: Greenpeace mají díky svému řediteli z ostudy kabát
 >MROŽOVINY: V čelistech civilizačních kleští 2
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Dnes začíná Digitální Interkamera
 >PSÍ PŘÍHODY: Příliš vzdálené kachny
 >EKONOMIKA: ČNB dala najevo, že ji silná koruna nevadí
 >POSTŘEH: O bezohlednosti
 >LIDÉ: Dějiny umění jako dějiny ducha
 >ZE STARÝCH NOVIN: VÝBĚR - Nejlepší a nejzajímavější články současné doby
 >PENÍZE: Zákon o DPH? Největší legislativní paskvil!
 >ARCHITEKTURA: Ještě jednou Sazka arena, ale nejen ona
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Jakým směrem se budou ubírat vztahy mezi Německem a Českem?
 >VÁLKA V IRÁKU: Muktada Sadr a triviální americké chyby
 >REAKCE: Aston kontra dvojí poučení

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
14.4. Čas pravidelného kvílení
(eff)

Stát, který má půl miliónu úředníků na deset miliónů obyvatel, musí být korupcí zamořený, stejně jako člověk, který se nemyje a nemění si oblečení, musí mít blechy a svrab. Jakmile má zápis do obchodního rejstříku trvat několik měsíců, je zaděláno na úplatky. Všude tam, kde nejsou rovné vztahy, nastupuje úplatkářství. Jděte se podívat na konferenci na téma "Nářek lékařského stavu" a pak se jděte po skončení podívat na parkoviště, kde donaříkající lékaři budou nastupovat do svých mercedesů a bavoráků: výsledek petrifikovaného socialistického zdravotnictví. To je podstata problému.

Pak nastupuje zkoumání problému. Agentura GfK zkoumala ve 14 státech střední a východní Evropy, jak se tam lidé dívají na korupci. Tři pětiny Čechů ji pokládají za samozřejmost. Jak by ne, když každý ví, že - kupříkladu - se zde neplatí školné, ale na právnickou fakultu se dalo nastoupit skrze úplatek: budoucí ochránci zákona zahájili svůj první profesní krok zločinem a případ nikdy nebyl vyšetřen a všichni zúčastnění tedy na fakultě působí dál, ať jako pedagogové, nebo jako studenti! Češi jsou mimořádně skeptičtí ve věci "nezbytnosti korupce". Kdyby jí nebylo, nefungovalo by ani to, co dosud jakž takž funguje. "Copak je možno spáti bez štěnic?" podivil se mužik.

Když spojíme podstatu s výsledky zkoumání, připravíme se o překvapení. Nejkorupčnější prostředí je ve většině zkoumaných států zdravotnictví. Ano, i postsocialistické zdravotnictví musí být nezbytně zkorumpované. Následuje policie. Je to realita, nebo fikce? Bohužel, opravdu kde kdo už vyslechl policajtskou otázku "Kolik máš u sebe". Na třetím místě je soudnictví. Jak by ne, když "ztráta spisu" je součástí procedury - aniž se kdy cokoli stalo komukoli v souvislosti s takovým případem.

Agentura zjistila i to, že za komunistů byly nejvíce zkorumpovanou sférou obchody, kdežto dnes je to státní správa. To taky není nic divného. Kdo by co korumpoval v obchodech, kde jsou čisté tržní vztahy a tvrdá konkurence? Socialistický charakter si zachovala státní správa a nad výsledkem můžeme jen periodicky kvílet, jako třeba dnes nad zprávou agentury GfK.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku