Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 19.4.2004
Svátek má Rostislav
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Unesli vás? Hlavně nebuďte Polák, Američan nebo Žid
 >POLITIKA: Teličkova šťastná hvězda?
 >ŠKOLSTVÍ: Nadaní v MŠ Rozmarýnek
 >GLOSA: Budeme hrát kanadským stylem ?!?
 >FEJETON: Kočky
 >TÉMA: Makléřské zkoušky - k čemu a pro koho?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak bylo na Interkameře
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak je Bartovi
 >NÁZOR: České imprese: Všichni uneseni - Kubal a spol, media, Špidla a nakonec i já.
 >DO EU: Lijn 25.
 >BÁSEŇ: Veselme se, radujme se
 >FEJETON: Podivuhodné setkání
 >SVĚT: Případně přitažlivý půvab izolacionismu
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >PENÍZE: Podniky v EU: co jsou operační programy?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
19.4. POLITIKA: Teličkova šťastná hvězda?
Podepsán Insider

Mediální výroba nového hrdiny naší doby, statečného eurokomisaře Pavla Teličky, zdařile pokračuje. Už se nám prosadil do čela žebříčku popularity. Neformální public relations tým, který zajišťuje produkci, nejsou ostatně žádná "béčka" . Je to starý Teličkův kamarád, bruselský zpravodaj státní ČTK (!) Karel Barták, který spolu s Teličkou napsal knihu. Dále je to další Teličkův známý, bývalý bruselský zpravodaj veřejnoprávního ČRo Milan Fridrich (dnes Hospodářské noviny). Oslavné tirády o Teličkovi z jejich pera, ochotně přetiskované i dalšími deníky na prvních stranách, již začínají hraničit s kultem osobnosti. Výsledky zkoumání veřejného mínění pak zajišťuje známý pan Hartl se svou průzkumnou agenturou, proslulý téměř zázračnými schopnostmi - např. uměním na objednávku vyrobit ze strany půlprocentní stranu pětiprocentní.

Telička je jakýmsi Josefem Tošovským úsvitu nového století, jeho případ začíná se vším všudy připomínat slavný zrod Tošovského z let 1997/98, včetně životopisu. Teličkovi výrobci správně kalkulují s kultem "nezávislého odborníka", který v Čechách stále funguje, jako pozůstatek neblahého dědictví Havlova boje proti standardním politickým stranám. Stačí nikoho moc nedráždit, nikomu příliš nevadit, vystupovat často v médiích (ale nikdy ne s politickými stanovisky), hovořit stručně jasně a dostatečně nesrozumitelně (tedy "odborně"). Doplníme několika uznalými citáty předních evropských byrokratů na adresu dotyčného (byrokrat byrokrata nikdy nepodrazí, to je stavovské pravidlo) a hezký obrázek je hotov. Je to s podivem, ale značná část veřejnosti to vždycky - a stále ještě - zbaští i s navijákem. A že je na minulosti malý škraloup ? To u "odborníků" přece nevadí, takových ve státní správě je ! Vadí to jen u "politiků".

Není pochyb o tom, že se Teličkovi povedl majstrštyk. Místo evropského komisaře si dlouho dopředu vyhlédl a systematicky na něm pracoval, budoval si v komisi síť přátel a osobní vazby. Proto také ČR vyjednala v přístupových jednáních to, co vyjednala (tedy tak málo). Telička si s ohledem na budoucnost nemohl dovolit nikoho v Evropě příliš naštvat, takže nedělal problémy. Doma tomu stejně nikdo nerozuměl, tudíž všichni s ulehčením přesunuli odpovědnost za vyjednávání na "odborně" rozložitá Teličkova ramena. Nějaký Špidlův Kužvart tento plán nemohl zhatit - stačilo mu trochu přimydlit schody a Kužvart se zlikvidoval sám. Vrchní komisař Prodi pak již nenechal nic náhodě a Teličku si u Špidly osobně vyreklamoval.

Pavel Telička je tedy na dalších pět let "za vodou". Co bude potom, se uvidí. Možnosti jsou dvě. Buď se Telička odrazí k další kariéře ve sférách evropské či mezinárodní byrokracie. Nebo se pokusí o politický návrat na domácí scénu, nejspíš jako nová, evropská ikona dnes opuštěného bratrstva Pravdy a lásky + spol. Zhoubné kukaččí vejce nepolitické politiky by se tak znovu vrátilo na domácí scénu.

Insider
Další články tohoto autora:
Podepsán Insider

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku