Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 17.4.2004
Svátek má Rudolf
  Výběr z vydání
 >EU VOLBY: Švejci vzhůru do Evropy
 >FEJETON: Usámovi teče do bot
 >MOBY DICK: Spláchl jsem ho...
 >FEJETON: Příspěvek k debatě o ženské rovnoprávnosti,
 >FEJETON: Jak mne kluci zkazili
 >NÁZOR: Hayek o voze a my o koze.
 >POLITIKA: Stranou minulosti je i ODS
 >POLITIKA: Eurohappening
 >EKOLOGIE: Mixéry oblohy
 >BÁSEŇ: Umírá člověk
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Kedsky
 >PSÍ PŘÍHODY: Zapomenutý čert
 >O KNIZE: Šejdíři, investigativci a záhadný svět tajných služeb
 >SVĚT: Shánění viníka , který usnul na stráži
 >PENÍZE: Stovky milionů úspor pohřbeny pod lavinou?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
17.4. NÁZOR: Hayek o voze a my o koze.
Karel Janýška

Je to fascinující. Když zahřmí, hromničky nezapalujeme, neboť víme, že nejsou účinné. Z parního válce jsme vyvinuli vesmírný koráb a pochopili jsme tajemství reaktivních sil. Přečetli jsme genofond člověka, protože v měřitelných hodnotách přírodních věd se vyznáme. Dokonce jsme tak daleko, že nejsme ochotni hlasovat o platnosti Ohmova zákona v parlamentu, protože dobře víme, že bychom byli směšní. Ve spoustě věcí jsme tedy ochotni akceptovat realitu světa, vlastní zkušenost i ohromující výsledky vědeckého bádání.
Existuje však celá jedna intelektuální oblast, kde jsme hloupost připraveni tolerovat až ke stadiím skutečně obludným. Říkáme totiž, že na názory, které jsme zvyklí nazývat politickými, máme právo i kdyby to byly sebevětší nesmysly. I na ty největší tuposti v tomto smyslu pohlížíme jako na legitimní možnost. A to přesto, že například v matematice dá učitel klidně při srovnatelné irelevanci dítěti pětku za to, že na otázku kolik je jedna a jedna odpoví - tři.
Co je to, co nás táhne k ochotě jedny nesmysly tolerovat a jiné ne? Jak to, že se například tak málo zabýváme tím, jestli náhodou socialistické pověry všemožného druhu s těmi nejtěžšími důsledky pro lidstvo nejsou vyvratitelné nejen naší krutou zkušeností, ale také vědeckým důkazem? Stejně jako pověra o zapalování již zmíněných svíček. Jak to, že i velká část lidí hlásících se ke konzervativním liberálům, se denně dopouští ve svém jednání "takového množství socialismu", až se hrůzou tají dech?
Myslím, že odpověď není tak složitá. Je to samozřejmě tradicí a výchovou, ale také nevzdělaností patřičnými a relevantními informacemi. Jsem původně elektromechanikem a tak vím přesně o čem to mluvím. Když jsem se před více než čtrnácti lety stal předsedou stávkového výboru jednoho významného podniku a tak se rozhodně přihlásil k politickém převratu, myslel jsem si tenkrát o světě něco úplně jiného, než jsem si, jak se později ukázalo, měl myslet. Uznávám to veřejně, a vím to až dnes, že jsem byl sice nadšený, ale nevzdělaný popleta a trouba, i když se silným antikomunistickým zaměřením. Z této intelektuální bídy mě bezděky vytáhl až pan Klaus s jeho triviální, ale pro mne, geniální otázkou, "jak funguje svět". Šel jsem po této stopě a tak se to stalo. Dostal jsem se, samozřejmě mimo jiné, až k dílu, pro mne myslitele myslitelů, Augusta Friedricha von Hayeka. Zejména pak jeho "majstrštyk" Právo, zákonodárství a svoboda je skutečnou světskou společensko-vědní biblí, bez jejíž znalosti a pochopení člověk o podstatě světa neví téměř nic.
Vyzývám proto všechny ke studiu A.F. von Hayeka. Chcete-li udělat alespoň takový pokrok jako já, nic jiného Vám nezbývá. Myslím to vážně, ale velmi, velmi přátelsky. Chtěl bych totiž mít mezi skutečnými znalci Hayekova vědeckého díla přátel co nejvíce.
Další články tohoto autora:
Karel Janýška

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku