Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 19.4.2004
Svátek má Rostislav
  Výběr z vydání
 >ŠKOLSTVÍ: Nadaní v MŠ Rozmarýnek
 >GLOSA: Budeme hrát kanadským stylem ?!?
 >FEJETON: Kočky
 >TÉMA: Makléřské zkoušky - k čemu a pro koho?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak bylo na Interkameře
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak je Bartovi
 >NÁZOR: České imprese: Všichni uneseni - Kubal a spol, media, Špidla a nakonec i já.
 >DO EU: Lijn 25.
 >BÁSEŇ: Veselme se, radujme se
 >FEJETON: Podivuhodné setkání
 >SVĚT: Případně přitažlivý půvab izolacionismu
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >PENÍZE: Podniky v EU: co jsou operační programy?
 >EU VOLBY: Švejci vzhůru do Evropy
 >FEJETON: Usámovi teče do bot

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Pražský chodec  
 
19.4. ŠKOLSTVÍ: Nadaní v MŠ Rozmarýnek
Eva Vondráková

Na Praze 13 už od roku 1989 působí Společnost pro talent a nadání. Začínala organizací Klubu bystrých a zvídavých dětí, který se v letech 1989-1991 konal 1x týdně v tehdejším Kulturním středisku Luka. Starším školním dětem nabízel zajímavá setkání s osobnostmi z různých oblastí vědy, techniky a umění. Rozvíjela se tu také tvořivost, logické myšlení a sociální dovednosti dětí. Tento druh činnosti odpovídal současným trendům v péči o nadané ve světě.
STaN-ECHA v minulých letech několikrát zorganizovala v DDM Bronzová zábavná odpoledne pro děti, zvaná "Malý Einstein". Program byl zaměřen na důvtip a tvořivost dětí.
ECHA v názvu společnosti znamená, že je pobočkou mezinárodní nevládní neziskové organizace European Council for High Ability, its study and development, česky Evropské rady pro vysoké schopnosti, jejich výzkum a rozvoj. Sdružuje především učitele a psychology, má ale i sekci rodičů nadaných dětí. Díky vysoké kvalitě své odborné činnosti se stala ECHA v květnu 1995 poradcem Rady Evropy.
Rodiče v ČR mají své zastoupení v Klubu rodičů. Setkání se konají 1x měsíčně ve FZŠ Chlupova 1800. Psycholožka PhDr. Eva Vondráková, předsedkyně STaN-ECHA a její hosté tu poskytují rodičům informace, zajímavé a užitečné pro rozvoj nadání dětí. STaN-ECHA se zabývá zejména dětmi mimořádně nadanými, vítáni jsou ale všichni rodiče, kteří chtějí schopnosti svých dětí co nejlépe rozvíjet. Klub často navštěvují i učitelé a studenti.
Na STaN-ECHA se obracejí rodiče z celé ČR. Na schůzkách Klubu rodičů převažují místní, ale zúčastňují se i mimopražští. Čas vymezený setkáním nikdy nestačí k zodpovězení všech otázek a žádostí o pomoc a radu. Řešení se nedávno našlo v podobě zázemí pro činnost
Společnosti pro talent a nadání v mateřské škole Rozmarýnek, Chlupova 1799. Vznikne zde poradenské a konzultační pracoviště pro rodiče a učitele nadaných dětí. Zatím ještě chvíli potrvá, než se podaří je patřičně vybavit. Už teď je ale možné domluvit si konzultaci. Činnost centra není nikým dotována, ale 1 den v měsíci budeme poskytovat poradenské služby školám a rodinám z Prahy 13 zdarma. Takovéto pracoviště v ČR zatím chybělo, přestože jeho projekt vznikl už před 14ti lety. Dr. Vondráková se pravidelně zúčastňuje mezinárodních konferencí ECHA a se svými kolegy z Center pro nadané spolupracuje. Předpokládáme, že se časem staneme součástí světové sítě těchto center. Poznatky z výzkumů i praxe našich zahraničních kolegů poukazují na význam útlého věku dětí pro co nejlepší rozvoj jejich schopností. Zájem odborníků se přesouvá k věkové kategorii 3 - 4 let. V MŠ Rozmarýnek bude proto v příštím školním roce otevřena třída s programem pro nadané děti. Děkujeme M.Č. Praha 13 za morální podporu naší činnosti i za pomoc při financování našeho členství v mezinárodní společnosti ECHA. Další informace a pozvánky na schůzky Klubu rodičů a odborné semináře najdou zájemci na http://stan-echa.euweb.cz . Můžete nám také psát na adresu: Společnost pro talent a nadání, Chlupova 1799, 155 00 Praha 13
Další články tohoto autora:
Eva Vondráková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku