Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 20.4.2004
Svátek má Marcela
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Dětské oběti – prevence
 >ARCHITEKTURA: Psí Kateřinky
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Pláč jazyka českého
 >FUTUROLOGIE: Je mu 136 let a je i sexuálně výkonný.
 >EKOLOGIE: K jezům aneb s bobrem ve znaku
 >EKOLOGIE: Rakousko méně zelené
 >SPOLEČNOST: Čtyři nohy dobrý, dvě nohy špatný!
 >PŘÍBĚH: Z dějin budování socialismu: Na Čůrandě
 >POSTŘEH: O volantu
 >EKONOMIKA: Růstový výhled americké ekonomiky podporuje pozitivní očekávání
 >PENÍZE: Složený úrok, reforma penzí a neznalost matematiky
 >POLITIKA: Unesli vás? Hlavně nebuďte Polák, Američan nebo Žid
 >POLITIKA: Teličkova šťastná hvězda?
 >ŠKOLSTVÍ: Nadaní v MŠ Rozmarýnek
 >GLOSA: Budeme hrát kanadským stylem ?!?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
20.4. SPOLEČNOST: Čtyři nohy dobrý, dvě nohy špatný!
Petr Vileta

Tak přesně jako v Orwellově Farmě zvířat jsem si začal připadat po přečtení vládního návrhu Zákona o registračních pokladnách. Co živnostník, to zloděj! Pěkně podle pravidla presumpce viny. Jedná se sice o návrh z roku 1999, podepsaný ještě, dnes již (doufám) politickým důchodcem, Milošem Zemanem, ale novější text se mi na webu MFČR nepodařilo objevit. Je až neskutečné, jak socdemácká vláda nenávidí živnostníky. Není to pouhý můj dojem, ta nenávist ze zákona přímo tryská proudem. Uvedu ze zákona několik perel.

§ 4 Platby vyňaté z evidenční povinnosti
(2) Povinnost vést evidenci plateb prostřednictvím registrační pokladny se netýká notářů, advokátů, daňových poradců, auditorů a tlumočníků.

A co třeba takový rozvozce pizzy? Ten pokladnu mít musí, přenosnou. Takže kromě pizzy s sebou povleče k zákazníkovi do 5. patra ještě pokladnu, aby mu mohl vystavit pokladní blok. Že je to nesmysl? No ano, je to nesmysl, ale zákon to vyžaduje, neboť:

§ 2 Vymezení pojmů
Pro účely tohoto zákona se rozumí
n) prodejním místem místo, kde se uskutečňují platby

§ 3 Evidence plateb na registrační pokladně
(1) Daňový subjekt, který při své činnosti, z níž plynou příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů, přijímá nebo uskutečňuje platby za zboží, služby či jiná plnění (dále jen "povinný subjekt"), je povinen tyto platby evidovat prostřednictvím registrační pokladny umístěné v každém prodejním místě, kde k platbám došlo.

No a k platbě přece dojde na chodbě paneláku v 5. patře. A to je jeden příklad, ale mohu posloužit dalšími. Pozvete si malíře pokojů nebo tapetáře, přijde k vám expert na ukáznění vašich Windows, přijde instalatér, kominík... A víte co budou mít společného? No ano, registrační pokladnu přece. Tedy ne, že by měli všichni jednu a tu samou, na to zákon pamatuje a výslovně stanoví, že každý musí mít pokladnu na každém prodejním místě. A to jsem zpoměl třeba na takové taxikáře. Kromě taxametru bude muset mít v autě ještě registrační pokladnu, možná na přívěsném vozíku. A co takový doručovatel? Ne, nemyslím poštovního, Pošta je těchto povinností zproštěna, myslím ty cyklistické a mopedistické mladíky (a slečny), co doručují expres dopisy. Dřív se jim říkalo poslíček, dnes jsou to tuším kurýři. Tak ho vidím, mlaďase, jak celý spocený šlape na bicyklu s registrační pokladnou na zádech :-)

Další perla je, co musí prodejce udělat v případě poruchy pokladny.

§ 16 Porucha provozu registrační pokladny
(1) Má-li registrační pokladna provozní poruchu, kterou povinný subjekt sám neodstraní v částech registrační pokladny jemu přístupných, je povinen
a) vyřadit registrační pokladnu bezodkladně z provozu a zaznamenat čas poruchy do servisní knihy,
b) bez zbytečných odkladů uvědomit servisní středisko o poruše a čas ohlášení poruchy zaznamenat do servisní knihy ,
c) nahradit registrační pokladnu záložní registrační pokladnou nebo
d) evidovat platby v hotovosti pomocí paragonů, které na vyžádání obdrží za úplatu od finančního úřadu; z vydaných paragonů sestaví povinný subjekt závěrku.
(2) Nemůže-li povinný subjekt uplatnit postup podle odstavce 1, je povinen uzavřít prodejní místo s touto registrační pokladnou.

Servisní středisko pochopitelně musí mít od státu povolení ke své činnosti, to chápu, ale co nechápu je, co bude dělat třeba hostinský v Zapomenuté vísce, kterému se jeho jediná pokladna rozbije ve 20 hodin večer. Jelikož si ji právě pořídil a je ještě v záruce, tak nepředpokládal poruchu. Proto si ani nekoupil od Finančního úřadu náhradní paragony a v 8 večer ani nekoupí. Ani servisní středisko mu nepomůže, protože jich asi málo bude držet nepřetržitou pohotovost. Ale zákon je zákon, tak "vážení dopíjíme, dopíjíme, rozbila se mi pokladna a jsem povinen zavřít hospodu. Ne, platit mi nemusíte, nemůžu vám totiž vystavit ten jediný správný doklad."

Blbost naší současné vlády a úředníků na Miniserstvu financí (hele, to se mi povedl pěkný překlep, jenže ono je to spíš maxiserstvo) nezná mezí. Já jsem klidný člověk, zákonů dbalý, ale dostat se mi po přečtení toho zákona na dosah Sobotka nebo Špidla, šel bych sedět na 20 let za vraždu, provedenou velmi brutálním způsobem. Utloukl bych je totiž klávesnicí, neboť jsem programátor.
Chtělo by to nějaký závěr, ale mě to tak vytočilo, že nejsem schopen napsat nic, za co by mi nehrozilo trestní stíhání. Takže dneska v mém podpisu obvyklý šmajlík chybí.

Petr Vileta, balík z Plzně
http://www.zivnosti.cz
http://www.practisoft.cz
Další články tohoto autora:
Petr Vileta

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku