Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 20.4.2004
Svátek má Marcela
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Dětské oběti – prevence
 >ARCHITEKTURA: Psí Kateřinky
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Pláč jazyka českého
 >FUTUROLOGIE: Je mu 136 let a je i sexuálně výkonný.
 >EKOLOGIE: K jezům aneb s bobrem ve znaku
 >EKOLOGIE: Rakousko méně zelené
 >SPOLEČNOST: Čtyři nohy dobrý, dvě nohy špatný!
 >PŘÍBĚH: Z dějin budování socialismu: Na Čůrandě
 >POSTŘEH: O volantu
 >EKONOMIKA: Růstový výhled americké ekonomiky podporuje pozitivní očekávání
 >PENÍZE: Složený úrok, reforma penzí a neznalost matematiky
 >POLITIKA: Unesli vás? Hlavně nebuďte Polák, Američan nebo Žid
 >POLITIKA: Teličkova šťastná hvězda?
 >ŠKOLSTVÍ: Nadaní v MŠ Rozmarýnek
 >GLOSA: Budeme hrát kanadským stylem ?!?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
20.4. ŠAMANOVO DOUPĚ: Pláč jazyka českého
Jan Kovanic

Jistá levá poslankyně navrhla při třetím čtení euronovely zákona "o provozování rozhl. a tel. vysílání" pozměňovací návrh, který dostal číslo 17. Senát po projednání zákon vrátil poslanecké sněmovně s pozměňovacím návrhem, který bod č. 17 ruší. Takže sněmovna, která teď stejně nemá co dělat, bude dotyčnou euronovelu projednávat znova. Do Evropy nám zbývá 12 dnů.

Tady je doslovné znění onoho bodu 17.:

"V § 32 se doplňuje odstavec 4, který zní:
(4) Provozovatel celoplošného rozhlasového a televizního vysílání s licencí dbá na kultivovanost jazykového projevu. Hlasatelé, moderátoři i redaktoři zpravodajských a publicistických pořadů jsou povinni vyjadřovat se spisovným jazykem (kromě nezastupitelných citací). Provozovatel uvedený ve větě prvé zajišťuje rozvoj českého jazyka a vyzdvihuje jazykové dědictví."

Jak vidíte, tento medielizovaný mediální paskvil se netýká pražskejch rádijí! Ani brněnských. Jenže, co je podle Šamana podstatné: Spisovnou češtinou píšu, hovořím češtinou hovorovou!

Řeknu "rádijo" - když to takhle napíšu, není to "spisovné", když řeknu "rádi-o", tak je to blbé.

Ovšemže mají hlasatelé hlásit pěknou češtinou, avšak češtinou hovorovou, jejíž slovní zásoba je spisovná! Krom toho mají mít pěknou výslovnost.

Zjistil jsem už před dost dlouhou dobou, že v televizi se nemusí dobže vychlovovat, ale někdy ani dobře vypadat. Doufal jsem, že po pádu Jambora and spol. se to změní. Ani moc se to nezměnilo. Takže pro "kultivovanost projevu" jsem, pouze nevím, jestli se to musí prosazovat ausgerechnet zákonem!

Zmíním ještě drobnost: I "spisovný" projev může být sprostý...

Avšak co je důležité: Čeština se rozvíjí, i její pravidla. Do českého jazyka spisovného se promítají změny, které jazyk prodělává, jinak bychom stále mluvili češtinou bible kralické (ne, že by to nebylo sličné:). Bohužel, naši jazykodárci podléhají nedbalému a nepřesnému vyjadřování, které můžeme slyšet právě v nepěkné televizní češtině obecné... A tak už se nestávají dopravní nehody "vinou" nepozornosti řidičů, avšak "díky" nepozornosti řidičů! A do spisovných českých slov byla zapsána slova, jako je "diskuze" a "režizér"...

Sněmovna se tedy bude zabývat oním zákonem znova. My o tom budeme moci zase hesky psád. Do Evropy nám zbývá 12 dnů. A do 25. dubna, do kdy mají podnikatelé odvést zálohovou platbu na DPH zbývá ještě pět dnů. Mají platit, nemají? A jak vysokou? Ale to je jiný vrácený a tudíž neplatný zákon. Taky idiotský.

Psáno v Praze dne 19. dubna 2004


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku