Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 20.4.2004
Svátek má Marcela
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Dětské oběti – prevence
 >ARCHITEKTURA: Psí Kateřinky
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Pláč jazyka českého
 >FUTUROLOGIE: Je mu 136 let a je i sexuálně výkonný.
 >EKOLOGIE: K jezům aneb s bobrem ve znaku
 >EKOLOGIE: Rakousko méně zelené
 >SPOLEČNOST: Čtyři nohy dobrý, dvě nohy špatný!
 >PŘÍBĚH: Z dějin budování socialismu: Na Čůrandě
 >POSTŘEH: O volantu
 >EKONOMIKA: Růstový výhled americké ekonomiky podporuje pozitivní očekávání
 >PENÍZE: Složený úrok, reforma penzí a neznalost matematiky
 >POLITIKA: Unesli vás? Hlavně nebuďte Polák, Američan nebo Žid
 >POLITIKA: Teličkova šťastná hvězda?
 >ŠKOLSTVÍ: Nadaní v MŠ Rozmarýnek
 >GLOSA: Budeme hrát kanadským stylem ?!?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
20.4. Kejkle Špidlova kabinetu
(nov)

Premiér Špidla disponuje dvěma zvláštními schopnostmi, jež se odkryly až po jeho nástupu do úřadu. Jednak jako první sociální demokrat pochopil, že Zemanovy zdroje tu nejsou, že s českou ekonomikou se paternalistický sociální stát budovat nedá, jednak prokázal, že je až nečekaně zdatný manipulátor, aby s touto pravdou obstál proti vlastní straně, a jako obratný provazochodec se i udržel na nejistém laně stojedničkové vládní většiny. Proto je z pohledu nezaujatého pozorovatele nespravedlivé, kdyby měl být z tohoto lana sražen banální náhodou - nepředvídatelnou autonehodou ministra zahraničí. Ještě minulý týden o nic nešlo, k přehlasování prezidentova veta ohledně zákona o DPH si koalice předsmluvila nutný 101 hlas - za nemocného Vlčka z klubu ČSSD získala náhradu v nyní nezávislém poslanci Kottovi. Avšak Svobodova autonehoda učinila z definitivního schválení klíčového zákona vládní reformy artistické číslo. Včera večer se Špidla narychlo sešel s lídry KSČM a ODS, aby si přece jen vyškemral podporu, pravděpodobnější je ale varianta, že koalice dnes docílí, aby bylo hlasování odloženo na čtvrtek, kdy již lékaři operovanému Svobodovi účast ve Sněmovně povolí.

Špidlovo obdivuhodné politické lavírování má ale svůj rub. Ten jednak spočívá v dlouhodobě neprovozovatelné technice kompromisu, jež nakonec vyvolá u všech partnerů pocit křivdy, jednak ve stále krkolomnějších kejklích, jichž se musí dopouštět, aby se na stále se tenčícím laně podpory udržel. Proto s produktem dvouletého vládnutí, s kočkopsí novelou o DPH není spokojen vůbec nikdo, a proto Špidla zařadil do svého repertoáru v tomto případě i "braní" rukojmích. Pravda, zajetí není tak reálné jako v případě tří českých novinářů zadržovaných v Iráku, avšak zato v politické rovině postihuje celou českou veřejnost. Neboť právě jí sugeruje Špidlův kabinet přesvědčení, že i schválení špatné normy je 14 dní před vstupem do EU pořád lepší než neschválení. Špidla tak na opozici svaluje vinu za to, že v případě neúspěšného hlasování hrozí kolaps zahraničního obchodu, když by Česko vstoupilo do EU s neadekvátní legislativou. Klín by se pak musel vytloukat harmonizační novelou schválenou ve stavu legislativní nouze.
Pokud do pátku tohoto týdne nebude novela zveřejněna ve Sbírce zákonů, museli by plátci DPH zaplatit zálohu na příští měsíc v likvidační výši 50 %!. Proto dnes MF vydalo zvláštní ferman o placení těchto záloh. Nedivme se tedy, že právě podnikatelé volají, schvalte, proboha, i tu zmrvenou novelu, ať alespoň víme, podle jakých pravidel máme (v EU) podnikat.

Je na každém voliči, aby se rozhodl, do jaké míry se mu kejkle současného premiéra zamlouvají či nikoli. Zda jsou nutnou součástí techniky vládnutí či něčím navíc. Letos bude mít každý dokonce trojitou šanci se vyjádřit, neboť Špidlův politický osud je svázán s výsledky ČSSD ve šňůře hlasování, jež v roce 2004 českou veřejnost čeká - s volbami do Evropského parlamentu, volbami komunálními a doplňovacími do Senátu.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku