Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 21.4.2004
Svátek má Alexandra
  Výběr z vydání
 >ZAMYŠLENÍ: Amerika - mýty a skutečnost - bydlení
 >EKONOMIKA: Inflace netlačí na zvyšování úrokových sazeb
 >STÁVKA: Kam zmizely peníze na polovinu 13. a 14. platů?
 >MROŽOVINY: Námořní rozpaky paní Češtiny 1
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Těším se na Kill Billa 2 !
 >PSÍ PŘÍHODY: Mýtus o trnu v tlapě
 >NÁZOR: Stateční jako Španělé
 >NÁZOR: Cena svobody
 >NÁZOR: Pochyby O Mučednictví
 >VÝSTAVA: ŽENA 2004
 >PENÍZE: Cesta do hlubin fondů peněžního trhu
 >TÉMA: Dětské oběti – prevence
 >ARCHITEKTURA: Psí Kateřinky
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Pláč jazyka českého
 >FUTUROLOGIE: Je mu 136 let a je i sexuálně výkonný.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
21.4. STÁVKA: Kam zmizely peníze na polovinu 13. a 14. platů?
Milan Novák

Podle předsedy odborové organizace na Ministerstvu informatiky dnešní jednohodinová stávka nemůže stačit. V rozmáhajícím se, tzv. šváb systému prostředky přidělené na 13. a 14. platy snadno nenávratně mizí.

Dnes mezi osmou a devátou hodinou dopolední proběhne stávka zaměstnanců státního a veřejného sektoru. Na rozhodnutí vlády nevyplatit polovinu 13. platu však s největší pravděpodobností stávka už nic nezmění. Naopak někteří stávkující potrestají stávkou spíše sami sebe.

Měli bychom si na rovinu přiznat pravdu, že podstata problému ve skutečnosti není v tom, že peníze na výplatu poloviny 13. a 14. platů nejsou, ve skutečnosti se v zasvěcených kruzích ví, že mzdových prostředků je na ministerstva přiděleno dost, ale rozpouštějí se na platy černých duší šváb systému, ve stanovování mnohem vyšších tříd a mnohem vyšších osobních příplatků náměstků, vrcholových vedoucích pracovníků, aj. kamarádů. Že peněz přišlo na jednotlivá ministerstva dost, mi potvrdil i věrohodný zdroj z ministerstva financí a poukazovali na to také někteří diskutující na schůzi předsedů odborových organizací uskutečněné před dvěma týdny k přípravě této stávky. Ovšem veřejně se o tom nemluví.

Zobecňující název šváb systém pro rozmáhající se systém utrácení mzdových prostředků na přilepšení kamarádským duším (vyplácené na neexistující pracovní místa nebo za neexistující práce či kvalifikaci) je příznačně vhodný proto, že Filip Šváb se jmenuje bývalý asistent poslance Vladimíra Mlynáře (US-DEU). Tohoto svého asistenta nemohl Mlynář po loňském složení svého poslaneckého mandátu platit z poslaneckých prostředků, tak jej začal platit z mzdových prostředků Ministerstva informatiky. Na našem ministerstvu jsme však nenašli žádnou kancelář Filipa Švába, na ministerstvu prostě nepracoval. Podobně byl donedávna placen utajovaný náměstek Mgr. Dušan Chmelíček.

Výstižně se ukázal šváb systém také v údajích o zaměstnancích před týdnem 11. dubna v televizním pořadu televize Prima Nedělní partie, v němž ministr Vladimír Mlynář v novinářských kachnách přímo exceloval

(viz zde). V průběhu rozhovoru se Mlynář chlubil, že ministerstvo má 165 zaměstnanců, že nemá ani o jednoho člověka víc, než když vzniklo. Neříkal však bohužel pravdu.

Ministerstvo informatiky nemá a nikdy nedosáhlo stavu 165 zaměstnanců. Takovýto stav byl sice dlouhodobě plánovaným stavem, na který se přidělují mzdové prostředky, ve skutečnosti však bylo vloni na ministerstvu dlouhodobě zaměstnáváno kolem 145 zaměstnanců, tj. asi o 20 zaměstnanců méně a peníze z neobsazených 20 volných míst se rozdělovaly mezi ně.

Od letošního 1. února byl však navíc plánovaný stav zaměstnanců ministerstva dokonce zvýšen o 3 zaměstnance, ze 165 na 168, změnou odůvodňovanou ministerstvu financí vyšší potřebou zaměstnanců pro spolupráci s Evropskou unií. V Organizačním řádu MI byla přitom z přidělených peněz zřízena od 1. února 2004 oficiální funkce samostatného náměstka Mgr. Dušana Chmelíčka, bez podřízených zaměstnanců, zřízená zjednodušeně řečeno pro pokračování možnosti využívat služebního auta náměstka ministra pro svou soukromou potřebu a k dohledu nad tunelováním nám podléhající příspěvkové organizace TESTCOM (ve které je Chmelíček ředitelem) přes protiprávně zřízený a přes sliby ministra Mlynáře dosud nezlikvidovanou TESTCOM servis s.r.o. (v ní figuruje Chmelíček jako jednatel).

Unie svobody - DEU před volbami slibovala, že státní úřady zeštíhlí, později zaznívaly konkrétní vládní sliby o snižování stavu státních zaměstnanců o 6% za 3 roky (každý rok o 2 procenta, počínaje rokem 2004), atd. Proč ministr informatiky Mlynář US-DEU dnes o počtu zaměstnanců nemluví pravdu, vždyť se naopak rozpočet na ministerstvu informatiky zvyšuje?

Kolik myslíte, že ještě bude v tomto systému schováno švábů požírajících naše peníze přidělené na 13. a 14. platy, zcela v rozporu se sliby o snižování státního aparátu? To nemluvím o pokračujícím tunelování příjmů státního rozpočtu přes TESTCOM servis s.r.o., to je na samostatnou kapitolu.

Manipulace s pojmy, lhaní, vynakládání rozpočtových prostředků v rozporu s jejich určením, porušování zákonů atd. představiteli organizačních jednotek státu je fakticky do příštích voleb beztrestné. Vždyť ani pokuty vyměřené za porušování zákonů se tu nikomu nedávají k náhradě a platí se ze společného balíku státního rozpočtu, tj. z kapes všech daňových poplatníků.

Sami sebe spíše potrestají při této stávce na některých místech stávkující zaměstnanci. Vždyť peníze nevyplacené stávkujícím za prostávkovanou hodinu zůstanou ve mzdovém fondu zaměstnavateli, který je pak může o to více rozdělit svým švábům. Nehledě na to, že chování švábů potvrzuje také skutečnost, že pro sebe si ústavní činitelé polovinu 13. platů až do roku 2006 ponechali.

Milan Novák

(autor je předsedou odborové organizace při Ministerstvu informatiky)
Další články tohoto autora:
Milan Novák

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku