Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 22.4.2004
Svátek má Evženie
  Výběr z vydání
 >EKOLOGIE: Ptáci a ti druzí
 >TÉMA: Za globální oteplení můžou mimozemšťané (část 1.)
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Ošklivý chlapeček, ošklivá holčička
 >LIDŠTINY: Když se pohádky stávají skutečností
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Strýc Podger manipuluje oknem v autě
 >PSÍ PŘÍHODY: Opět s tiskárnou
 >GLOSA: Ivan Pilip – aneb loajalita českého úředníka
 >NÁZOR: O logice a matriarchátu
 >PENÍZE: Která variabilní pojistka je nejlepší I.
 >POLITIKA: Paragraf Beneš
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >ZAMYŠLENÍ: Amerika - mýty a skutečnost - bydlení
 >NÁZOR: Stateční jako Španělé
 >STÁVKA: Kam zmizely peníze na polovinu 13. a 14. platů?
 >MROŽOVINY: Námořní rozpaky paní Češtiny 1

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
22.4. LIDŠTINY: Když se pohádky stávají skutečností
JITA Splítková

Nacházíme se právě v čase zázraků na počkání - věci, které známe z pohádek, již jdou realizovat.

Určitě znáte pohádku o kůzlátkách, tam si vlk lačný mladého kůzlečího masa, nechává zpilovat jazyk, aby měl hlásek jako matka koza. Ptáte se, co je v této pohádce v současnosti tou realizovatelnou věcí? Je to ona změna hlasu - samozřejmě se neděje zpilováním jazyka, ale operativně. Proč by si, lidi nechávali, a to ještě operativně, měnit svůj hlas? Co je k takovému kroku vede? Nevěříte?

Takže: bylo nebylo v království zvaném Spojené státy americké jejich manageři přikázali všem lidem, že pokud chtějí v životě něčeho dosáhnout, nikdy nesmí zestárnout. Kdo vypadá staře, je ze společnosti exkomunikován. I vzal lid tento příkaz za své životní krédo a podle toho se začal chovat a šířit jej dál, až celý svět byl posedlý po věčné mladosti. Nic není zadarmo a mládí ve stáří tuplem ne. Začalo to mastičkami na vyhlazení vrásek, pilulkami vitality, pak následují kosmetické operace … zmenšení nosu, zvětšení rtů, silikon do prsou, nový zadek, odsátí tuku, odřezání zbytečného masa, úprava kůže laserem a dochází to až k botulotoxinovým injekcím… a stále to nestačí odborníci vždy přijdou na novou možnost, jak zůstat mladý anebo - pokud mladým ještě jste, tak jak se po projití touto torturou, pardon - kosmetickou úpravou, stát ještě víc superkrásným a superúspěšným a supermladým.

Posledním hitem v USA je omlazení hlasu. Ano, omlazení - neb i hlas stárne, u toho, kdo hodně zpívá a mluví, prý pomaleji.

Robert Cataloff hlavní laryngolog Graduate Hospital k nutnosti změnit hlas říká: "Potkal jsem lidi, kteří zaplatili 15.000 dolarů za vyhlazení obličeje od vrásek, no a když otevřeli pusu, hned mi bylo jasné, že je jim nejmíň 75 let."

Když omládnout, tak komplexně, nic nedělat polovičatě a hurá na další operaci.

Existují hned dva způsoby, jak omladit hlas. Nechat si vsadit implantát do zářezu na šíji. Implantát pevně stlačuje hlasivky a tím vzniká méně hrubý mladistvý hlas.

Druhý způsob - do vaziva hlasivek "napumpovat" tuk nebo kolagen, který je regeneruje a obnovuje mladistvý zvuk hlasu.

Operace se provádí u uspaných pacientů, takže když se náhodou něco doktorům nepovede, dotyčný po probuzení nemusí věřit vlastním uším a honem bude chtít jít na operaci s nimi.

Operativním získáním jemného hlásku, kouzla s hlasem nekončí. Pokud mladí skutečně jste a hlas tedy omladit nepotřebujete, ale zase se vám váš hlas nelíbí, chtěli byste ho mít charismatický nebo autoritativní - i v tomto případě odborníci přispěchají na pomoc, splní vaše přání a ulehčím vám váš hlasivkový uděl nebo aspoň peněženky.

Existují takzvaní osobní trenéři hlasu. Poptávka po jejich službách roste v USA každý týden. Například firma Oslic Consultant LLC, která v této oblasti působí už od roku 1996, zaznamenala velký nárůst klientů. Nejdříve přicházelo jen několik lidí za měsíc a v současnosti přijímají 250 klientů týdně.

Hlasoví terapeuti nikoho neoperují, ale pracují s klientem na jeho výslovnosti, hloubce hlasu, zabarvení speciálními "hlasocviky". Mají k tomu k dispozici i hlas cvičící program na videokazetách. Prostě dělají vše pro zdokonalení nedokonalého člověka - takový jedinec jistě rád zaplatí za jeden kurs, který trvá asi tři měsíce, 2 250 dolarů plus výdaje na videokazety a další nutné pomůcky. Stane se přeci dokonalejším.

Pokud by vlk byl patřičně solventní, nemusel by si nechávat drasticky zpilovat jazyk u kováře, ale zašel by za odborníkem a do tří měsíců by měl ten správný hlásek jako koza a tím pádem by měl přístup k masíčku zaručený.

Už věříte, že se pohádky stávají skutečností? :-)

ukázka z: magazínu eF - FUTUROLOGIE


Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku