Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 23.4.2004
Svátek má Vojtěch
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Státní správa
 >PENÍZE: Která variabilní pojistka je nejlepší II.
 >LIDŠTINY: Válečný prezident aneb Bush z mrtvých
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Čepice
 >PSÍ PŘÍHODY: Pejskař? Ne, pasáček!
 >JUSTICE: Když už, tak už
 >SVĚT: Traumatem neúspěchu úspěšní Američané
 >NÁZOR: Proč (ne)být vegetariánem?
 >PŘÍBĚH: César
 >O KNIZE: Jak se dělá evoluce a co na to žirafí krk
 >CHTIP: O milencích
 >EKOLOGIE: Ptáci a ti druzí
 >TÉMA: Za globální oteplení můžou mimozemšťané (část 1.)
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Ošklivý chlapeček, ošklivá holčička
 >LIDŠTINY: Když se pohádky stávají skutečností

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
23.4. Koaliční křeč
(nov)

V křeči - a jinak se vrtulníkový převoz operovaného a nedoléčeného ministra zahraničí Cyrila Svobody z Brna do Prahy a pak sanitkou přímo do sálu Sněmovny nazvat nedá - včera deset minut po poledni zvrátila vládní koalice prezidentovo veto ohledně zákona o DPH minimální většinou 101 hlasu, neboť slib, že bude hlasovat pro, dodržel i "předsmluvený", nyní nezávislý poslanec Petr Kott.

Celá operace musela začít brzy ráno a proběhla v utajení. Poté, co vrtulník s nedoléčeným Svobodou kolem desáté dopoledne přistál u Úřadu vlády a aniž ho měl kdokoli možnost spatřit, byl ministr a poslanec vládní KDU-ČSL za doprovodu lékaře a zdravotní sestry dopraven do Sněmovny, do kanceláře sousedící s jednacím sálem, přičemž spojovací dveře, 10 let zavřené, byly otevřeny v předstihu již ve středu odpoledne. Aby opravdu nic neselhalo, disponoval Svoboda záložní hlasovací kartou, kdyby první špatně fungovala.
Ačkoli navýsost spokojený Špidla v odpovědích novinářům neopomněl zdůraznit, že pan ministr se "rozhodl" sám, manželka ministra, jež je shodou okolností neuroložkou, připustila, že je z toho dost ve stresu.

Včerejšek tedy rozhodl o tom, že byla definitivně schválena novela v plném vládním znění. Jelikož její obsah byl mnohokrát propírán v médiích, připomeňme si jenom velmi stručně, co to znamená pro naše kapsy: Základní sazba DPH klesá z 22 na 19%, ale jsou do ní přesunuty ze snížené 5% sazby restaurační služby, kabelová televize, vstupenky na sportovní podniky a od 1. 1. 05 ubytovací služby. Ve snížené sazbě zůstávají potraviny, léky, noviny a pověstné dětské pleny. Vláda vyplatí důchodcům a rodinám s dětmi kompenzaci a od 1. 1. 05 uleví firmám. Nicméně pro poplatníky je tento "byznys" minusový asi 25 miliardami, neboť tolik přiteče do státní kasy navíc.

To byl důvod prezidentova veta, když Václav Klaus zastává názor, že zákon o DPH byl jenom zástěrkou pro zvýšení daňové zátěže. V tomto názoru se s ním shoduje většina finančních expertů. I podle nich vláda využila šance a na zákon o DPH, nutný kvůli přizpůsobení se EU, přivěsila paragrafy vylepšující státní rozpočet.
Jestliže premiér Špidla tvrdí, že peníze se "vrátí" rodinám s dětmi a firmám, nejedná se o něco, co by platilo obecně, ale toliko o ideologické tvrzení ze socialistického arsenálu, neboť minimálně na téže úrovni „pravdivosti“ je i tvrzení, že kdyby daňová zátěž klesla, jak podnikatelé, tak rodiny s dětmi by měli tyto prostředky automaticky k dispozici.

Na otázku, co operace "Svobodův hlas" stála, odmítl ministr vnitra Stanislav Gross odpovědět, neboť je prý nehorázná. Pouze uvedl že transport ministra Svobody byl hrazen z policejních prostředků. Teď aspoň řidiči, kteří při posledním "Kryštofu" platili pokuty, vědí, na co jejich peníze šly.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku