Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 26.4.2004
Svátek má Oto
  Výběr z vydání
 >FEJETON: Nashle v Unii
 >TÉMA: Drogová koalice
 >NÁZOR: Špidlův rok dlouhých nožů
 >INFO: Spravedlnost dětem - sdružení pro ochranu práv dětí, rodičů a prarodičů
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Vietnamec ex machina
 >PSÍ PŘÍHODY: Neohroženost s výhradami
 >SVĚT: Belgie a imigrace.
 >SVĚT: Genocida a bizární posun odpovědnosti
 >PENÍZE: Cenové politiky světových bank odhaleny
 >TÉMA: Všichni o všech všechno víme! Ale chceme to?
 >TÉMA: Kouř škodí
 >FEJETON: Od té doby, co mi píše Elene
 >MOBY DICK: Souboj ředitelů
 >LIDŠTINY: Válečný prezident aneb Bush z mrtvých
 >TÉMA: Státní správa

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
26.4. Předvolební barvení hvězdiček
(eff)

Že já jsem se nepřihlásil taky, okomentoval jeden účastník internetové diskuse na portálu Tiscali seznam lídrů neparlamentních stran pro nadcházející volby do Evropského parlamentu. Povzdech je to částečně pochopitelný. Přihlásil se skutečně kde kdo. A nejsou to jenom "no name" figury! Je zde Vladimír Železný i Josef Zieleniec. Z přítmí se vynořil Miroslav Sládek, Petr Hannig nám připomněl svoji Stranu zdravého rozumu. Jaroslav Hutka kandiduje za Balbínovce a Dolly Buster se vrátila k Nezávislé erotické iniciativě poté, co jí slíbili, že opravdu, ale opravdu nebude muset fárat do dolů. Najdeme tu Jakuba Patočku, ale také Viktora Koženého a Václav Srb se pokusí šířit v evropských prostorách ideu monarchismu. Do zasedacího sálu EP ve Štrasburku se většina z nich podívá leda jako turisté, přesto je zájem o kandidátku velký. Důvodů je jistě mnoho. Jedním z nich je zájem médií.

Vladimír i Viktor

Štrasburský kotel vydává tolik kalorií, že dokáže ohřát polívčičku i v kotli velmi vzdáleném. Přímočaře na to jdou komunisté. Ti si dokonce vytvořili logo se symbolikou tak jasně zřetelnou, že zatrne nejeden euronadšenec: z evropských hvězdiček je zde vytvořena jakási spirála mířící do popředí, hvězdičky jsou nejdřív žluté, pak oranžové a nakonec se k nám blíží obrovská rudá hvězda, zrovna taková, jaká zdobila těžní věže uranových dolů u Příbrami. Máme na to překonat ČSSD, zní komunistický slogan. Webová stránka sociálních demokratů je zatím málo europeizována, jenom Socánek si tam hraje s hvězdičkami s úsměvem poněkud stupidním ve tváři, snad se usmívá sloganu "Evropa hlavně pro lidi". A co Občanští demokraté? Ti přebarvili evropské hvězdičky rovnou na modro! Lidovci nastoupili s plným nasazením, i s podporou katolické církve. V neděli se v kostelech četl biskupský list. Spolu s Polskem a Slovenskem jsme další katolická země, píše se v něm, a je třeba podpořit křesťanské strany, aby se v Evropě upevnily křesťanské kořeny. Je to vskutku lákavá představa, jak je předestřena v biskupském listu: Evropa je ze tří čtvrtin křesťanská. Kdyby tak naši křesťané, přinejmenším ti, kteří jsou vyznání katolického, překonali nechuť a nezájem ba i lenost a KDU-ČSL by podpořili, to by byla síla! Už teď se podařilo vsunout do návrhu evropské ústavy větu o dialogu s církvemi, co vše by se dalo vsunout tam i onam, kdyby křesťanská páka byla silnější! Idea páky fascinuje politické strany i jednotlivce. Páka integrační brzdy láká zase ODS. Některé jednotlivce zajímá páka schopná zastavit parní válec najíždějící na paty - jakýpak jiný je motiv Viktora Koženého, muže, kterému už jeho včerejší američtí přátelé poslali po jednonohém námořníkovi černou známku? Ostatně i Vladimír Železný spojuje svoje osobní patálie s evropskými záležitostmi. I on kandiduje, a v době vrcholící kampaně bude sedět u soudu a vypovídat ve věci čechoamerického galeristy George Novotného v kauze celních úniků při dovozu obrazů. Kdo nařídil soud v tak exponovanou dobu, a kdo umožnil Novotnému útěk do USA, ptá se Železný. Kdyby tak se mu podařilo dostat se do Štrasburku, jako se mu povedlo zasednout ve Valdštejnském paláci, co by bylo terno!

Nicméně, v tomto přepestrém klubku motivů a úmyslů se přece jen rýsuje jakási pevná kontura. Patří k ní i to přebarvování hvězdiček, jednou na červeno, jednou na modro. Jedni i druzí si uvědomují, že sami v Evropě nic nezmohou. Najednou se zde rozšiřuje obzor za hranice českých humen. Nezapomeňme, že žijeme v zemi, kde se pořád ještě běžně říká "tam venku", když se míní prostor vzdálený od hlavního města ani ne dvě stovky kilometrů. I to barvení evropských hvězdiček na rudo předpokládá, že ještě někdo jiný bude namáčet štětku a držet žebřík. Pomaloučku jsou strany i jednotliví politici vtahováni do širších souvislostí. I tahle první evropská kampaň jim pomáhá uvědomit si, že na jedné straně nejsme střed světa, ale na druhé straně nejsme zcela bezvýznamní. V demokratických procedurách se počítají hlasy, a za určitých okolností i jeden jediný má velký význam. Což platí v Praze stejně jako ve Štrasburku.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku