Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 26.4.2004
Svátek má Oto
  Výběr z vydání
 >FEJETON: Nashle v Unii
 >TÉMA: Drogová koalice
 >NÁZOR: Špidlův rok dlouhých nožů
 >INFO: Spravedlnost dětem - sdružení pro ochranu práv dětí, rodičů a prarodičů
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Vietnamec ex machina
 >PSÍ PŘÍHODY: Neohroženost s výhradami
 >SVĚT: Belgie a imigrace.
 >SVĚT: Genocida a bizární posun odpovědnosti
 >PENÍZE: Cenové politiky světových bank odhaleny
 >TÉMA: Všichni o všech všechno víme! Ale chceme to?
 >TÉMA: Kouř škodí
 >FEJETON: Od té doby, co mi píše Elene
 >MOBY DICK: Souboj ředitelů
 >LIDŠTINY: Válečný prezident aneb Bush z mrtvých
 >TÉMA: Státní správa

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
26.4. TÉMA: Drogová koalice
Tomáš Zábranský

V únoru vyhlásila KDU-ČSL „válku drogám.“  Lidovecký úmysl tehdy s týdenním předstihem oznámil v televizi Nova šéf Národní protidrogové centrály Jiří Komorous; vzápětí se zúčastnil lidovci vynuceného jednání šéfů koaličních stran o drogové politice. Takový postup je v demokracii, kde policie má být z definice nepolitická, krajně nestandardní. Co je za podivným spojením lidové strany a vysokého policejního důstojníka?

V roce 1998 lidovecký náměstek ministra vnitra J. Kopřiva prosadil novelu drogové legislativy, zavádějící trestnost držení drog pro vlastní potřebu. I v tomto listě tehdy mnozí předpovídali, že toto opatření nebude úspěšné, tak jako nebylo úspěšné v jiných zemích, a že se lidovci tento fakt budou snažit zastřít roztočením bludného kruhu represe – snahou „napravit“ selhání přiostřené legislativy dalším přiostřením.

Vládou ČR přijatá vědecká analýza na konci roku 2001 prokázala, že lidovecká změna drogové legislativy neměla žádný dopad kromě zvýšení společenských nákladů. Každoročně se navíc zvyšuje míra zkušeností našich občanů s drogami – především marihuanou a extází. Přitom právě míru zkušeností slibovali lidovci před šesti lety snížit. Tvrdili také, že zákon mění s cílem zabránit, aby se policii mohli „vykrucovat“ dealeři, a  plk. Komorous se tenkrát zapřísahal, že zvýšené pravomoci takto využije – tedy ke snižování dostupnosti drog.

Dnes jsou ale drogy dostupné významně více, než tomu bylo v roce 1998. Dokazují to údaje Policie ČR o jejich klesající ceně. Prokazatelné také je, že se Policii daří zabavovat jen směšně malý a klesající podíl drog, které se u nás zkonzumují.

Shrnuto: nic, co KDU slibovala, se nestalo, a policejní výsledky se zhoršily. A tak museli lidovci roztočit bludný kruh represe.

„Expert“ KDU-ČSL Jiří Vacek sliboval lidoveckou protidrogovou strategii. Místo koncepčního dokumentu ale na jednání koaličních šéfů za podpory Stanislava Grosse předložil půlstránku ultimativních požadavků, které mají jediný cíl: vše zamlžit.

Deklarují snahu zrušit Národní monitorovací středisko pro drogy a drogové závislosti, které je Evropskou unií pověřeno sbírat a analyzovat komplexní data o drogové problematice. Od jeho vzniku v roce 2002 EU naše středisko konstantně vyhodnocuje jako nejlepší mezi přistupujícími zeměmi a nadprůměrné v kontextu Evropské unie. Lidovci ani Komorous a jeho ministr ovšem na kvalitní analýze, založené na tvrdých datech, nemají zájem. Raději by viděli středisko na pražské hygienické stanici, která se jinými než úzce zdravotními daty nikdy nezabývala a právě proto před třemi lety v soutěži o mandát monitorovacího střediska neuspěla.

KDU chce převést Protidrogový odbor Celní správy pod velení policejní centrály. Přitom celníci zabavují většinu z toho mála drog, které se u nás nedostanou ke konzumentům; to plk. Komorouse dráždí natolik, že po léta vykazuje drogy, zabavené celníky, jako vlastní úspěch. Nyní by se rád zbavil nemilé „konkurence“ a srovnávání vůbec…

Nejničivější nakonec: lidovci se nekompetentními zásahy snaží převést působnost Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky do jednotlivých resortů a krajů a tak jakoukoliv koordinaci znemožnit. To je v protikladu se vším, co na České republice od roku 1994 oceňuje celý svět, jak lze ověřit nahlédnutím do mezinárodních dokumentů, a znamenalo by to naprosté rozvrácení mimořádně úspěšného systému léčby a předcházení zdravotních škod. Jen díky němu se snižuje počet uživatelů a závislých na heroinu a pervitinu, ubývá jejich úmrtí, jen málo jich je nakažených na HIV/AIDS a další nemoci a ty se díky tomu nešíří mezi nás, kteří drogy neužíváme.

Vše, co KDU-ČSL v podivné koalici s policejním velitelem požaduje, by znamenalo zhoršení drogové situace i mezinárodní prestiže ČR, ohrožení zdraví nás všech a výrazné zvýšení lidských i materiálních nákladů.

A to je neuvěřitelně vysoká cena za vulgární pokus zamlžit selhání politiky KDU-ČSL a protidrogové práce Policie ČR.

Autor je stipendistou americké vlády na Johns Hopkins University v Baltimore (USA)

Článek byl psán pro MF Dnes a Neviditelného psa
Další články tohoto autora:
Tomáš Zábranský

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku