Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 27.4.2004
Svátek má Jaroslav
  Výběr z vydání
 >HOKEJ: Fanoušci ante portas
 >ŽIVOT: Jedná se v podstatě o banalitu
 >ARCHITEKTURA: Japonsko v českých lázních aneb nešťastný Jan Letzel
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Evropa drží hubu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Kill Bill 2 je skvělý film!
 >PSÍ PŘÍHODY: Čolek není hňup
 >DETEKTIVKA: Domek na samotě
 >REAKCE: Pan Novák lže...
 >NÁZOR:Český obraz - exkurz od medií přes inženýry až po kom. Teličku
 >POSTŘEH: O jídle
 >TÉMA: Za globální oteplení můžou mimozemšťané (část 2.)
 >EKONOMIKA: Očekávání růstu úrokových sazeb zastínilo výsledky
 >PENÍZE: Slabikář bydlení: jak vyzrát na úvěry
 >FEJETON: Nashle v Unii
 >TÉMA: Drogová koalice

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
27.4. Nikoli strana, ale ideologie
(nov)

V neděli opět po několika měsících veřejně vystoupil Miloš Zeman. Kromě výzvy k "deratizaci" Lidového domu též v Mostě před třemi stovkami svých stoupenců prohlásil, že sociální demokracie je v existenciální krizi. Pokud by se to týkalo celé ideologie socialismu a nikoli jenom Špidlovy strany, měl by nepochybně pravdu.

Tak to ale expremiér a expředseda ČSSD nemyslel ani náhodou a svými názory se řadí mezi ještě tvrdší ideology, než za jakého byl druhdy pokládán dnešní předseda strany a premiér Špidla. Motorem Zemanovy kritiky vládní reformy veřejných financí není ani tak zmatečnost a nevyjasněnost, nýbrž přesvědčení o jejich zbytečnosti, když si myslí,že sekera státního dluhu se dá zatnout ještě hlouběji. Proto hovoří o "zradě" stranického programu a otravě, kterou ČSSD způsobila koalice s lidovci a hlavně s US/DEU. Názorově je na stejné lodi s Valtrem Komárkem, který vládě doporučil, aby podpořila nabídku - kupříkladu aby si půjčila peníze i na platy učitelů.

Špidlova vláda považuje chybně za hlavní ekonomický problém výši státního dluhu, řekl na podzim Zeman, který je ale v poměru k HDP druhý nejnižší mezi zeměmi EU. V tomto sice designovaný „Deratizátor“ nelže, ale jako inženýr by si měl ještě něco pamatovat o analýze křivek, o strmosti jejich růstu, jež se zjišťuje první derivací. A právě ta strmost, ta hodnota první derivace, která utekla jeho vládě, má dnes tak obrovitou velikost, že za 20 let by Česko katapultovala na špici světové hitparády dlužníků!

Zeman se tak řadí k tomu zpátečnickému křídlu sociální demokracie, jemuž všude jinde v Evropě již vypelichala všechna brka, čehož je si Špidla, ať je jaký je, dobře vědom. Pokud by se měl člověk řídit Zemanovým příkladem, a vyjádřit se jako on naprosto jasně a brutálně upřímně formulovanými slovy, musí konstatovat, že jediný rozdíl mezi komunisty a socialisty Zemanova typu je v tom, že ti první okradli bohaté, aby si za jejich peníze koupili přízeň mas, kdežto ti druzí si tutéž přízeň chtějí koupit "na sekeru" - okrást ty, kteří se ještě nenarodili. Jenže to je parketa, na níž se tlačí dnešní komunisté.
Ano, sociální demokracie je v existenciální krizi, nikoli jako strana, ale jako ideologie.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku