Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 28.4.2004
Svátek má Vlastislav
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Lidovci na drogách
 >POLITIKA: Unie svobody – český politický kamikadze
 >MROŽOVINY: Námořní rozpaky paní Češtiny 2
 >LIDŠTINY: Mutanti ve sportu...
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Tak tihle se s tím fakt nemažou
 >PSÍ PŘÍHODY: Psí sny
 >FILM: Choking hazard
 >POLITIKA: Prezident jako Wagner
 >POLITIKA: Falešný soucit v politice
 >EKONOMIKA: Zvyšování sazeb se očekává, ale spíše ve druhém pololetí
 >UNIE: Má důvěra v EU
 >SPORT: Mistrovství piva
 >PENÍZE: Podniky v EU: jak ulovit dotaci
 >HOKEJ: Fanoušci ante portas
 >ŽIVOT: Jedná se v podstatě o banalitu

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Bartovy příhody  
 
28.4. PSÍ PŘÍHODY: Psí sny
Ondřej Neff

Není nejmenších pochyb o to, že se psům zdají sny. Zrovna teď mi Bart leží u nohou. Spí. Polohlasně poštěkává a tlapy mu hrabou ve vzduchu. Zápasí s Maxem. Přeju mu, aby vyhrál. Taky Šogo sní svoje lovecké sny. Ona je pointer. Člověk vyšlechtil její rod k tomu, aby vyslídil zvěř, objevil ji, ale neulovil - aby se před kořistí zastavil a upozornil na ni. Ráda upozorňuje. Žene se po poli za zajícem a vydává ze sebe jekot, podobný válečnému pokřiku Apačů. Nevím, jak by se zastavila a upozornila - ještě nikdy za mé přítomnosti žádného zajíce nechytila. A ve snu? Slýchám její válečný pokřik, ten ale přejde do pochrupávání.

Viděl jsem často spát kočku. Slyšel jsme ji příst. Nikdy ale nevydávala žádné zvuky. Vysvětlení je dvojí - buď se jí nic nezdá, anebo se jí také zdají lovecké sny, ovšem, jak známo, kočka loví tiše, jinak by nic neulovila. Třeba se jí tedy taky zdají lovecké sny, jenže tiché.

Rád bych věděl, zdali se sny zdají i jiným zvířatům. Kůň má velkou hlavu, tam by se vešlo snů, že by vystačily na románový opus! Myš by mohla mít utíkací sny. Třeba ten seriál o Tomovi a Jerrym má základ v myších snech. Když se podívám z okna, vidím koruny stromů. Nad nimi krouží ptáci, uvnitř jsou poschovávané veverky a pod stromy, tam je složité společenství nejrůznějších tvorů. Jejich sny dohromady by vydaly jasně zářící růžový opar, až zapadne slunce a zvířena půjde spát.
Neodvedu si představit, že by jiná zvířata nesnila sny, kdežto psi ano. Přece psy nenaučil snít člověk! Člověka, i psa, lze naučit ledasčemu, ale nelze ho přimět k tomu, aby snil.
I když u člověka takové pokusy tady byly.


Další články tohoto autora:
Ondřej Neff

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku