Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 27.4.2004
Svátek má Jaroslav
  Výběr z vydání
 >HOKEJ: Fanoušci ante portas
 >ŽIVOT: Jedná se v podstatě o banalitu
 >ARCHITEKTURA: Japonsko v českých lázních aneb nešťastný Jan Letzel
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Evropa drží hubu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Kill Bill 2 je skvělý film!
 >PSÍ PŘÍHODY: Čolek není hňup
 >DETEKTIVKA: Domek na samotě
 >REAKCE: Pan Novák lže...
 >NÁZOR:Český obraz - exkurz od medií přes inženýry až po kom. Teličku
 >POSTŘEH: O jídle
 >TÉMA: Za globální oteplení můžou mimozemšťané (část 2.)
 >EKONOMIKA: Očekávání růstu úrokových sazeb zastínilo výsledky
 >PENÍZE: Slabikář bydlení: jak vyzrát na úvěry
 >FEJETON: Nashle v Unii
 >TÉMA: Drogová koalice

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Internet  
 
27.4. REAKCE: Pan Novák lže...
Pavel Kolář

Nevím, na jakém principu funguje Neviditelný pes, nejsem jeho pravidelným čtenářem ani přispěvatelem, ale intuitivně ho chápu jako Hyde Park, protože si jeho vydavatele vážím a nemyslím, že by se všemi názory na Psu publikovanými souhlasil. Pravidelným přispěvatelem na stránkách Psa je i pan Milan Novák, jeden z předsedů odborových organizací na Ministerstvu informatiky (MI). Na vysvětlenou: na ministerstvu jsou organizace dvě - jedna velká a druhá "asi" malá. To je ta pana Nováka. My nevíme, kolik má členů (tipujeme, že méně než 5), ani zda jsou zaměstnanci ministerstva (myslíme, že více jak polovina členů zaměstnanci nejsou). Pokud to nemůžete pochopit, pak vězte, že zákon umožňuje, aby členem odborové organizace mohl být kdokoli - nejenom zaměstnanec. Nám známí členové této organizace jsou zároveň členy jejího výboru (předseda + místopředsedové, celkem 4 osoby). Nehodnotím - konstatuji. Na schůze zváni nejsme, i když jsme o to požádali, o jejich konání nic nevíme - ani ostatní zaměstnanci ministerstva nikdy přizváni nebyli, natož pak vyzváni ke vstupu do organizace. Na požádání o doložení volby předsedy a místopředsedů (včetně jejich funkčního období) v souladu se stanovami odborového svazu jsme po dvakrát byli upozorněni, že zaměstnavatel na to nemá podle pana předsedy Nováka právo, právo na to mají jen kontrolní orgány svazu. Nezbývá nám tedy, než to respektovat.
Pan Novák s vedením ministerstva bojuje. Bojuje s ním tak, jako bojoval s vedením Úřadu pro státní informační systém (1997 - 2000) a Úřadu pro veřejné informační systémy (2000 - 2002), o čemž svědčí desítky popsaných listů papírů, několik trestních oznámení i řada zděděných soudních sporů. Po nástupu ministra Mlynáře do funkce byl jedním z prvních obdržených dopisů dopis pana Nováka, ve kterém kritizoval vedení ÚVIS, tedy úřadu, který spadal do pravomoci ministra. Od té doby si pan ministr a vedeni úřadu s panem Novákem vyměnilo řadu dalších dopisů - právě začínáme druhý šanon. Případným zájemcům jsou všechny dopisy a podklady k dispozici k podrobnému studiu, pana Nováka jsem požádal o souhlas s jejich zveřejněním a on mi ho - pokud jsem odpovědi dobře rozuměl - dal. Někteří novináři si je už odnesli a někteří i vrátili. Pan Novák si na ministra, ministerstvo i jeho pracovníky pravidelně stěžuje u ústavních činitelů, kontrolních orgánů, politiků a v redakcích všech médií - nejúspěšnější je v Haló novinách. Na to vše má právo a nikdo mu ho neupírá. Svým způsobem má právo i na to, aby ministra i jeho nejbližší spolupracovníky urážel a polopravdami o nich zaplavil všechny, o nichž si usmyslí - jsou to veřejní činitelé. Nemá však právo lhát a urážet své kolegy, o jejichž nesporných kvalitách nikdo nemůže ani vteřinu pochybovat, jako tomu bylo u pana Mgr. Filipa Švába.
Nevím, jestli je to závist, nenávist, nebo něco jiného, co ho k tomu nutí, a vlastně je to asi jedno. Pana kolegu Švába zkrátka pan Novák zle pomluvil a zalhal o něm. Kolega Šváb (28 let) vystudoval dvojjazyčné gymnázium Hellichova, tři roky studoval ve Francii (má francouzskou maturitu) a úspěšně graduoval na pražské právnické fakultě. Hovoří plynně třemi jazyky a jako jeden z asi 10 občanů tohoto státu (od roku 1990) vyhrál konkurz francouzské vlády na stipendium na jedné z nejprestižnějších vysokých škol - ENA (Ecole nationale d´administration), která připravuje nejlepší francouzské občany na výkon těch nejvyšších funkcí ve státě. To vše se uskutečnilo v době, kdy pan Mgr. Šváb nebyl zaměstnancem ministerstva, protože ani neexistovalo. V té době jsme se zařadili do seznamu headhunterů, kteří mu nabízeli zaměstnání a přiznám se, že nám chvíli trvalo, než jsme ho přesvědčili, že není nic lepšího, než nám pomoci budovat nové ministerstvo. A vůbec nám nepomohlo to, že po určitou dobu pracoval jako asistent poslance Mlynáře. Do zaměstnaneckého poměru na ÚVIS pan Šváb nastoupil v září 2002 a protože souběžně s tím i přišlo vyrozumění o jeho přijetí ke studiu v zahraničí (ENA), tak mu od této instituce i ministerstva nebyla vyplacena ani koruna (neplacené volno). A to doposud. Pan Šváb tedy obsadil jedno tzv. systemizované místo, a to zřejmě panu Novákovi vadí. A asi mu vadí i to, že pan Mgr. Šváb školu ve Francii s vyznamenáním dokončil a následně byl ministerstvem vyslán do konkursu na místo experta zaměřeného na elektronické komunikace na Stálé misi České republiky v Bruselu. A asi mu i vadí, že z několika kandidátů vyslaných ministerstvem dopravy a zahraničních věcí vyhrál ten náš - Mgr. Šváb. Jenom díky jeho schopnostem jsme ho mohli MZV na dobu určitou zapůjčit (po ukončení mise v Bruselu se vrátí na MI a po její dobu trvání je placen MZV) a od listopadu 2003 je tedy náš expert součástí týmu dříve velvyslance Teličky, nyní pana velvyslance Kohouta. A to je vše. Je už jen na panu Mgr. Švábovi, zda se za urážky a lži pana Nováka bude chtít soudit. Já bych se tím nešpinil - nestojí mu za to.
Mgr. Pavel Kolář
ředitel kanceláře ministra informatiky
Další články tohoto autora:
Pavel Kolář

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku