Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 27.4.2004
Svátek má Jaroslav
  Výběr z vydání
 >HOKEJ: Fanoušci ante portas
 >ŽIVOT: Jedná se v podstatě o banalitu
 >ARCHITEKTURA: Japonsko v českých lázních aneb nešťastný Jan Letzel
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Evropa drží hubu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Kill Bill 2 je skvělý film!
 >PSÍ PŘÍHODY: Čolek není hňup
 >DETEKTIVKA: Domek na samotě
 >REAKCE: Pan Novák lže...
 >NÁZOR:Český obraz - exkurz od medií přes inženýry až po kom. Teličku
 >POSTŘEH: O jídle
 >TÉMA: Za globální oteplení můžou mimozemšťané (část 2.)
 >EKONOMIKA: Očekávání růstu úrokových sazeb zastínilo výsledky
 >PENÍZE: Slabikář bydlení: jak vyzrát na úvěry
 >FEJETON: Nashle v Unii
 >TÉMA: Drogová koalice

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
27.4. NÁZOR:Český obraz - exkurz od medií přes inženýry až po kom. Teličku
Miloslav Zima

Inspirován k tomuto příspěvku jsem byl českou mediální kampaní v západních TV's. S údivem jsem zaregistroval, jak chtějí Češi přesvědčit západního diváka, aby jel na dovolenou do Česka, do země, kde se podle spotu nic neděje, kde není kromě golfu nic, co by stálo za řeč a kde může návštěvník dokonce dělat přesně to, co dělá po šichtě doma, lehnout si do trávy na zahradě a pozorovat šneka.
Přirovnávám tuto debilitu, vysvětlitelnou pouze tunelem, k např. současně se spotem na BR vysílaným, německým pořadem o Labi a kraji mezi Špindlem a Kutnou Horou. Jelikož si vzpomínám na doby, kdy Češi takovéto věci velmi dobře ovládali, kdy dokázali udělat vtipný a informativní pořad sami, ptám se po příčině. Proč nejsou Češi schopni ani obsahově, ani technicky konkurovat např. takovému Vietnamu, na jehož VTV pro Evropu jsem narazil na HotBird, když jsem se chtěl přesvědčit o stavu presentace české techniky a českých nositelů inovace pro cizinu. A skutečně, i v Čechách se to hýbe:
Odvážní a o internacionální uznání bojující čeští inženýři tu (na FreeX) presentovali inovační myšlenku sledující revoluční změny v ženském cítění. Hlavní ideu zprostředkuje zkrácený technický popis: Na konec sprchy přimontovali něco jako symetrického gumového ježka pro psi, tedy něco, jako štětku na čištění láhví, u které byly jednotlivé laloky na špičce proděrovány, aby z té štětky mohla stříkat osově symetricky voda. Předvedené použití spočívalo v zastrčení toho aparátu do na první pohled normálního děvčete. Jelikož bezprostředně po spuštění vody to děvče zvolalo: "Týýííívole, týýííívole, ..." usuzuji, že ti čeští inženýři nevyhmátli na první pokus ty správné parametry, takže budou muset ten vynález ještě doladit, nežli bude zamýšleného a již dlouho netrpělivě očekávaného revolučního citového rozšíření ženského orgasmu konečně dosaženo. Vědomi si velikosti tohoto úkolu, posílili čeští inženýři vzápětí internacionálně jejich team o novou, bohužel již poměrně opotřebovanou spolupracovnici ze Slovenska. Při přijímacím obřadu zpívali slovenskou hymnu a ona jim při tom polévala penisy nějakým levným fúzlem. Podle očekávání potvrdila tato scéna onen Čechům vrozený, u našich čelných představitelů nesčetněkrát obdivovaný smysl pro citlivě dávkovaný ceremoniel.
Možná, že se najdou jedinci, kteří mají proti zhora popsané presentaci českých schopností výhrady. Neměli by ale usuzovat unáhleně a lámat hůl nad dnešními domorodými Čechy, kteří mají jiné priority, než je běžné v kulturním světě, pro domorodé Čechy není totiž rozhodující, co umí, nebo dělají, rozhodující je jejich, jinak pouze u některých lesních národů s jednoduchou společenskou struktůrou se vyskytující upřímnost, s jakou se nezáludně a po pravdě presentují a nechávají zastupovat od lidí, kteří by sice ve skutečné demokracii mohli nejvýše vystupovat jako tajtrlíci při lidových slavnostech, kteří ale v současném Česku představují oblíbené representativní vzory.

Malou výtku bych ale přesto měl. Je to inkonsekvence pramenící z chaotičnosti dnešní české povahy. Proto se ptám, proč by ČR nemohli representovat v EU mnou zmínění inženýři. Nejenom, že ztělesňují českou kreativitu, ale mají i mezinárodní zkušenosti a v EU a i jinde se o nich ví. Doposud jsem z EU neslyšel jedinou, jménem ČR podanou užitečnou myšlenku. Nejvyšším českým representantem je tam onen kom. Telička. Nechápu iritace, které vznikly kolem této osoby, protože je to Čech, jaký má být. Některým prý vadilo jeho členství ve Straně. Ale vadilo to česky, to znamená formálně, když se to hodí. To, že komunisticky myslí, tak, jako převážná většina dnešních českých představitelů, nevadilo. Tím nemíním, že by myslel v komunistických kategoriích, ale komunistickým stylem. To znamená, že během jeho vyjednávání nikdo nevěděl, co vlastně stojí k debatě. (jestliže to nevěděl ani on sám, tak ho to přesto neomlouvá) Jeho chování odpovídalo jednání komunistického tajemníka, který akceptoval vše zhora, sám ani dobře nevěděl o co jde, ale tajil to. Výsledek se všemi těmi překvapeními tomu odpovídá. Kom. Telička to prostě smolil, jako čeští poslanci legislativu. Zatímco by u kom. Teličky trvalo týdny, nežli by čeští experti zjistili, na co je vlastně odborník, čemu vlastně rozumí, jsou moji inženýři v jejich oboru plně up to data. Jejich otevřený a přímočarý přístup k problémům a spoluobčanům demonstrují i nenucenou garderobou a přímým vystupováním za používání extrémně jednoduchých dorozumívacích prostředků. Jsem si jist, že by bylo možné, lehce přesvědčit takového inženýra o nutnosti jeho angažovanosti z titulu funkce např. v otázkách standardisace komponent průmyslových produktů, klasifikace a hodnocení opravitelnosti průmyslových výrobků, kontroly farma-produktů, včetně vazby na reklamu na veřejnoprávní (vp) TV a tím implikované nutnosti finančního zajištění umožňujícího skutečnou nezávislost vp TV, atd. Ale ještě více jist jsem si skutečností, že nemá cenu, něco takového vysvětlovat kom. Teličkovi. Kdyby z toho náhodou něco pochopil, určitě by o tom nikomu nic neřekl, protože ví, jak to bylo. Držel ústa a krok, sám neví, co vyjednal a stal se komisařem a nejoblíbenějším Čechem. Když bude dál držet hubu, K. Gott je už starý, kdo by ho měl jinak zastavit před presidentováním, vždyť jsme v Česku.

Miloslav Zima (26.04.04)
Další články tohoto autora:
Miloslav Zima

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku