Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 28.4.2004
Svátek má Vlastislav
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Lidovci na drogách
 >POLITIKA: Unie svobody – český politický kamikadze
 >MROŽOVINY: Námořní rozpaky paní Češtiny 2
 >LIDŠTINY: Mutanti ve sportu...
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Tak tihle se s tím fakt nemažou
 >PSÍ PŘÍHODY: Psí sny
 >FILM: Choking hazard
 >POLITIKA: Prezident jako Wagner
 >POLITIKA: Falešný soucit v politice
 >EKONOMIKA: Zvyšování sazeb se očekává, ale spíše ve druhém pololetí
 >UNIE: Má důvěra v EU
 >SPORT: Mistrovství piva
 >PENÍZE: Podniky v EU: jak ulovit dotaci
 >HOKEJ: Fanoušci ante portas
 >ŽIVOT: Jedná se v podstatě o banalitu

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
28.4. FILM: Choking hazard
Pavel Beneš


Na samotě u lesa stojí myslivecký motel Halali, kde se jednoho pátečního večera sejde skupina lidí, aby tu pod vedením slepého filozofa Reiniše hledala smysl života. O pár hodin později se však v motelu Halali sejde jiná skupina, aby tu také hledala svůj smysl života. Zombie myslivci, kteří vyrazili ze svých zatuchlých lesních hrobů a za zvuků borlice se vydali na lov slabých kusů.

Nepotácejí se kupředu v obvyklém pomalém tempu filmových zombie, ale řítí se chodbami motelu jako smrtící lavina. Navlečení do zablácených mysliveckých uniforem jsou sice tradičně ohnilí, ovšem zdaleka ne tak mrtvolní jak velí tradice žánru. Nejenže lze pod známkami rozkladu zahlédnout záblesky šílenství v očích a zvrácených emocí ve zbytcích tváří, ale vedle pouhého instinktu, který je žene za čerstvými mozky, jsou někteří obdařeni také rozumem, který je živým stejně nebezpečný jako napřažené ohnilé hnáty těch ostatních. A kupodivu ani jejich oběti se příliš nedrží tradice a přestože jim jde o život, dokáží se během štvanice pěkně odvázat a pořádně si honičku s oživlými mrtvolami vychutnat. Když už má člověk zemřít, tak proč se přitom nepobavit.

Jak vidno, celovečerní debut Marka Dobeše a Štěpána Kopřivy je přesně tím, co od tvůrců kulťáku Byl jsem mladistvým intelektuálem čekáte. Originální jízda, ze které je sice patrná podrobná znalost filmového horroru, ale přes řadu dovedně skrytých odkazů zůstává svá. Hutné vyprávění, které se po počáteční filozofické seanci rozjíždí na plné obrátky. Místo strojených, rádoby uměleckých oklik typických pro český film, se zběsilou rychlostí řítí přímo k cíli, přitom však stále zůstává nečekaně hravé a nenucené. A tak se motelem valí lavina oživlých mrtvol a v dokonalé symbióze napětí, makabrických detailů a zejména osobitého humoru vás čeká nejen vyvrhávání ulovených kusů ještě za živa, mozky rozstřikující se po stěnách i zablácených uniformách, ale také nefalšované zombie disko, zamyšlení na tím, jak by neměl umírat správný filozof, pornoherec s poněkud neobvyklým nápadem na záchranu i hostina, kterou si zombíci neopomenou ochutit kečupem a hořčicí.

Ať už se vám film bude líbit nebo ne, stal se po právu legendou ještě dřív než jeho zombivci s hladovým chrčením vtrhli na plátna kin. Nejenže je to první česká komedie plná zombie a pokud se nepletu také první český film s kung fu, ale už samotný proces vzniku byl zcela ojedinělý. Zombie komedie v českých podmínkách totiž rozhodně nebyla projektem, kterému by se hrnuly granty nebo štědří sponzoři a tak se stala výsledkem společného úsilí zkušených profesionálů a nadšených filmových fandů, kteří se objevili nejen před kamerou, jako lavina zombivců ochotných nechat se ohazovat blátem (legendární patinování) a směsí krve a vnitřností, ale hlavně za kamerou jako armáda ochotných pomocníků, kteří pomohli všude, kde bylo potřeba. Společně dokázali za nocí strávených v motorestu mezi Prahou a Karlovými Vary vydupat s minimálním rozpočtem ze země film, o kterém se doufám bude mluvit ještě dlouho. Protože si to zaslouží.

hodnocení: *****

CHOKING HAZARD - ČR 2004, režie Marek Dobeš.

Pavel Beneš
Další články tohoto autora:
Pavel Beneš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku