Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 28.4.2004
Svátek má Vlastislav
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Lidovci na drogách
 >POLITIKA: Unie svobody – český politický kamikadze
 >MROŽOVINY: Námořní rozpaky paní Češtiny 2
 >LIDŠTINY: Mutanti ve sportu...
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Tak tihle se s tím fakt nemažou
 >PSÍ PŘÍHODY: Psí sny
 >FILM: Choking hazard
 >POLITIKA: Prezident jako Wagner
 >POLITIKA: Falešný soucit v politice
 >EKONOMIKA: Zvyšování sazeb se očekává, ale spíše ve druhém pololetí
 >UNIE: Má důvěra v EU
 >SPORT: Mistrovství piva
 >PENÍZE: Podniky v EU: jak ulovit dotaci
 >HOKEJ: Fanoušci ante portas
 >ŽIVOT: Jedná se v podstatě o banalitu

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
28.4. Řeč srdce
(eff)

Nezávislí jsou jednička - takový slogan vymyslí i nepříliš vynalézavý kreativec. Nezávislí si vylosovali číslo jedna do nadcházejících evropských voleb a dá se čekat, že tuto volbu náležitě využijí. Koumáci budou vymýšlet, jak spojit vylosované číslo 28 s Nezávislou erotickou iniciativou; kdyby to bylo číslo 69, nemuseli by si lámat hlavu. Stručnou a jasnou čtyřku mají sociální demokraté, ODS mají šestku. Hrou náhody se poměr těchto čísel blíží poměru aktuálních volebních preferencí. Sociální demokraté by získali 19 procent hlasů, kdežto občanští demokraté 35,3 . Lidovci mají pěkně kulatou dvacítku, unie třiadvacítku. Těžko na ta čísla aplikovat něco důvtipného, snad by vypomohl nějaký zkušený numerolog.

Čísla jsou tedy vylosována. Praxe ukázala, že při volbách mají prakticky nulový význam. Lidé volí tu stranu, kterou považují za solidní podnik. Volí ty, kteří budou - podle jejich názoru - nejlépe zastupovat jejich zájmy, bez ohledu na to, jaké číslo má ona důvěryhodná strana ve štítě.

V tomto smyslu zajímavě zahájili svoji kampaň lidovci. Poukazují na to, že křesťanskodemokratické a konzervativní strany zaujímají v Evropském parlamentu třetinu křesel. Naši lidovci se stanou součástí tohoto tělesa. Teď půjde o to, zdali volič uvěří, že lidovečtí poslanci ve Štrasburku něco konkrétního pro české voliče vymohou. Přesvědčovací kampaň zahájili lidovci věru lidově - zřídili si putovní pekárny, s nimiž budou objíždět republiku. Koláč symbolizuje třetinový díl v parlamentu. Koláč je součást českých lidových tradic - a volební koláč, to zní jistě sympatičtěji, než volební guláš. Obraz sladkého kulatého koláče útočí přímo na city. A tak to má být, jen žádná rozumná argumentace. Ruku voličovu nevede mozek, nýbrž srdce.

V rozporné situaci se ocitá ODS. V preferencích suverénně vede. Promítnou se její preference i do těchto voleb? Lídři této strany se tváří, jako by se 1. květen 2004 měl zapsat do české historie vedle Bílé Hory a Mnichova. Jejich voliči budou v rozpacích, zdali se vůbec mají účastnit voleb do orgánu, který je jejich straně tak protivný. Ale možná je to příliš rozumová úvaha. Ve volbách hovoří srdce a pro něj je logika pojem neznámý.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku