Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 28.4.2004
Svátek má Vlastislav
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Lidovci na drogách
 >POLITIKA: Unie svobody – český politický kamikadze
 >MROŽOVINY: Námořní rozpaky paní Češtiny 2
 >LIDŠTINY: Mutanti ve sportu...
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Tak tihle se s tím fakt nemažou
 >PSÍ PŘÍHODY: Psí sny
 >FILM: Choking hazard
 >POLITIKA: Prezident jako Wagner
 >POLITIKA: Falešný soucit v politice
 >EKONOMIKA: Zvyšování sazeb se očekává, ale spíše ve druhém pololetí
 >UNIE: Má důvěra v EU
 >SPORT: Mistrovství piva
 >PENÍZE: Podniky v EU: jak ulovit dotaci
 >HOKEJ: Fanoušci ante portas
 >ŽIVOT: Jedná se v podstatě o banalitu

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
28.4. LIDŠTINY: Mutanti ve sportu...
JITA Splítková

Probíhá mistrovství světa v ledním hokeji, zatím ho nedoprovází žádný sportovní skandál ve smyslu zjištění nedovoleného dopingu. Přitom slovní spojení "sport a doping" nikoho nepřekvapí.
Sport a doping? Na tuto otázku existují tři odpovědi: V žádném případě. Proč ne. Tento problém mě nezajímá.

Nechci řešit morálnost nebo nemorálnost dopingu, či jeho dopady na zdraví sportovců, ale v současnosti už existuje reálná možnost, že už se narodí miminko s "dopingem" pro sport v těle.
Tato eventualita zvláštního "dopingu" ještě v matčině lůně přišla na mysl i členům Světové antidopingové agentury (World Anti Doping Agency (WADA)) a pomalinku začínají být už dopředu znepokojeni tím, že by někde ve světě mohli chtiví rodiče, majitelé klubů a šílení vědci zavést "výrobu" geneticky upravených (GM) a optimalizovaných sportovců. Taková tvorba třeba hokejisty na zakázku by byl velký kšeft a zájemci o to porodit budoucího sportovce, by se jistě jen hrnuli.
V roce 2001 se narodilo kvůli terapeutickému zásahu první GM dítě na světě, čili tato myšlenka není žádná bláznivá utopie a sportovní funkcionáři chtějí být připraveni včas. Zatím nemají k dispozici žádná konkrétní fakta o aplikaci této formy "dopingu". Musíme si uvědomit, že lidský genom je od roku 2000 zmapován a technologie genových manipulací se dále vyvíjí, takže třeba za patnáct, dvacet let nás udiví řada supermanů na ledě nebo zázračných běžkyň.
Proč vlastně nikdo nehovoří o tom, že by se mohla rodit miminka nadopovaná pro kariéru Einsteina nebo Ady Augusty? Odpověď je jasná: Stojí snad zástupy fandů před domem Iana Wilmuta? Kdože to je?WWW.FUTUROLOGIE.CZ
Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku