Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 28.4.2004
Svátek má Vlastislav
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Lidovci na drogách
 >POLITIKA: Unie svobody – český politický kamikadze
 >MROŽOVINY: Námořní rozpaky paní Češtiny 2
 >LIDŠTINY: Mutanti ve sportu...
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Tak tihle se s tím fakt nemažou
 >PSÍ PŘÍHODY: Psí sny
 >FILM: Choking hazard
 >POLITIKA: Prezident jako Wagner
 >POLITIKA: Falešný soucit v politice
 >EKONOMIKA: Zvyšování sazeb se očekává, ale spíše ve druhém pololetí
 >UNIE: Má důvěra v EU
 >SPORT: Mistrovství piva
 >PENÍZE: Podniky v EU: jak ulovit dotaci
 >HOKEJ: Fanoušci ante portas
 >ŽIVOT: Jedná se v podstatě o banalitu

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
28.4. TÉMA: Lidovci na drogách
Tomáš Zábranský

Když v únoru vyhlásila KDU-ČSL „válku drogám,“ opírala se o tvrzení svého „experta“ Jiřího Vacka, podle nějž se drogová situace v ČR neustále zhoršuje. Námitku vicepremiéra Petra Mareše, že vědecká a zdravotnická data takovému tvrzení přímo odporují, odbývali lidovci poukazem na „data hygienické služby,“ která měla dokazovat opak.

Na počátku dubna Hygienická stanice hl. města Prahy vydala svou Výroční zprávu; po jisté diskusi jí nezbylo než neochotně připustit, že data vypovídají o zlepšení situace, nikoliv o jejím zhoršování. Lidovci tak ztratili poslední argument, od něhož si slibovali zdůvodnění své snahy o změnu orientace české protidrogové politiky.

Znovu a s mezinárodní autoritou to jednoznačně potvrdila mezinárodní konference, která proběhla 20. dubna v Parlamentu a zabývala se právě drogovou situací v České republice. Je poněkud zarážející, že pozvání k účasti na ni nepřijali nejhlasitější zastánci represivních změn v české drogové politice – ministr Stanislav Gross, lidovecký předseda Miroslav Kalousek, ani muž, který působí jako „drogový poradce“ obou – lidovecký drogový „expert“ Jiří Vacek.

Miroslav Kalousek to v Českém rozhlase dokonce okomentoval slovy, že na konferenci nejde o diskusi, ale o „demonstraci názorového spektra.“ To je záhadné tvrzení, které stojí za pozornost – v rámci konference vystoupili hned dva zástupci Monitorovacího střediska EU pro drogy a závislosti a jeden člen Výboru pro kontrolu drog, který působí v rámci OSN. Na Evropskou unii i na OSN se přitom KDU-ČSL často a ráda odvolává – naposled v souvislosti s volbami do Evropského parlamentu. Proč tedy to příkré odmítnutí?

Je to prosté: lidovci si stále více uvědomují, že jimi prosazovaná „válka proti drogám“ není podložena jednoduše ničím, a že se v tomto hodnocení vzácně shodují vědci, členové a předsedové krajských protidrogových komisí i zástupci mezinárodních organizací; řada z nich to dala najevo svými dopisy nebo explicitním vyjádřením. To lidovce nepříjemně překvapilo; každému pozorovateli je nyní zcela zřejmé, že jejich návrhy a tvrzení mají doma i ve světě nulovou odbornou podporu – že je není o co a o koho opřít. Co mělo být populistickou vábničkou na voliče, je náhle nepříjemnou polízanicí.

Snaha vyhlásit kontraproduktivní „válku drogám“ amerického střihu je na odborném fóru zcela neobhajitelná – a Miroslav Kalousek to očividně ví. Politický instinkt mu tedy zavelel mezinárodní konferenci očernit;  neuvědomil si však zřejmě, že tím poněkud zpochybňuje svou proevropskou orientaci i respekt k OSN a její drogové komisi.

Zároveň ale nechtěně dokázal, že tvrzení o zhoršování drogové situace v ČR už zjevně věří jen jeho autor, „dvojporadce“ Jiří Vacek. Toho do jisté míry omlouvá fakt, že mu pro posouzení drogové problematiky schází jakékoliv vzdělání; těžko ale hledat omluvu pro politickou stranu, která jeho nepodloženým tvrzením naslouchala. Pokud za omluvu nepovažujeme omámení drogou nejsilnější – mocí. Je stále zřejmější, že jen ona je jediným motivem lidovecké „války proti všem.“ Vyhýbání se odborné diskusi a snižování vážnosti OSN a EU ze strany lidoveckého předsedy je toho smutným důkazem.

 

MUDr. Tomáš Zábranský, Ph.D. je stipendistou americké vlády na Johns Hopkins University v Baltimore

Článek byl psán pro Lidové noviny a Neviditelného psa
Další články tohoto autora:
Tomáš Zábranský

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku