Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 29.4.2004
Svátek má Robert
  Výběr z vydání
 >ZE STARÝCH NOVIN: 1. máj 1934 a perspektivy v medicíně
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: České ovečky jdou do unie
 >DOKUMENT: Tisková zpráva o zmražení majetku Vladimírovi Železnému
 >HISTORIE: Marx - mýtus a skutečnost
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Přelstěná hovada
 >PSÍ PŘÍHODY: Ztráty a nálezy
 >NÁZOR: Jak se štědrost nevyplácí
 >NÁZOR: Průzkumy veřejného mínění
 >NÁZOR: Podnikatelé
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >INFO: Růžový panter o NBÚ
 >POSTŘEH:O stydlivosti
 >NÁZOR: Padělané šatstvo
 >NÁZOR: O překupnících
 >TÉMA: Lidovci na drogách

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
29.4. Absurdita s reálným jádrem
(eff)

Některé nápady vypadají na první pohled tak absurdně, že je dobře se nad nimi zamyslet, zdali v nich přece jen není rozumné jádro. Do tohoto řádu absurdity patří idea nasměrovaná k omezení migrace, rozumějme, stěhování na naše území. Stanislav Gross uvažuje o tom, že by zákon mohl omezit počet osob přihlášených na definovanou obytnou plochu bytu. Samozřejmě že okamžitě nás napadne, že bude nutno zřídit přeměřovací komisi, která bude chodit po bytech a zkoumat rozměry bytu a porovnávat je s počtem přihlášených osob. Máme právo mít pochyby o účinnosti a prosaditelnosti zákona, o němž uvažuje ministr vnitra.

Jenže zákony nefungují tak, že by zřídily okamžitou a stoprocentní nápravu. Máme zákon o omezení rychlosti na veřejných komunikacích a stejně ročně zemře 1300 lidí, převážně vinou vysoké rychlosti. Jenže kdyby ten zákon nebyl, bylo by těch mrtvých mnohem víc. Současný stav je takový, že se do bytu může přihlásit libovolný počet osob. Jistě že je to v souladu s konceptem svrchovanosti práv člověka… Ale je to i v souladu s právy majitele bytu,a ť je to jednotlivá osoba, nějaká firma anebo stát? Současný stav je lákadlo, které zvyšuje atraktivitu Česka jako konečné destinace pro migranty: tam je to dobré, tam se může všechno. Regulace počtu osob v bytě je hloupá, na nervy jdoucí a rozumu odporující šikana. Takto je vnímána ještě dřív, než sám návrh zákona spatřil světlo světa. Jenže právě šikany jsou něco, co kalí vábivost naší země.

Nemohou ji zakalit absolutně. Lidé vždycky chodili za lepším a když Slované přišli do tohoto prostoru obydleném Kelty, jistě to udělali v bláhové naději, že si polepší. Navíc, domácí populace zvolna stárne a doslova vymírá. Ti co zde žijí, odmítají těžkou a nepříjemnou práci. Do státu s desetiprocentní nezaměstnaností se dovážejí šičky z Koreje. Vzniká zde cosi podobného vakuu, a proto migrace bude pokračovat, i kdyby na hranicích stály drátěné zátarasy.

Grossův návrh je údajně namířen proti Romům ze Slovenska a proti Číňanům, Vietnamcům a Ukrajincům. Specifický problém vytvářejí Romové. Pracovití a čilí Číňané a Vietnamci málokomu vadí, bez Ukrajinců by stavebnictví prožilo krušné časy. Zato z Romů jsou oprávněné obavy. Jediný bezesporu úspěšný integrační projekt se povedl v Českém Krumlově. I tam ale - jak upozorňují i sami tamní Romové - je úspěšný mimo jiné i proto, že Romů tam žije poměrně málo. Romové ze slovenských chudinských vesnic beznadějně uvázli v sociální pasti. Nemají pracovní a civilizační návyky a nejsou schopni k nim vést svoje děti. Situaci jim nevyřeší ani malé sociální dávky, ani velké sociální dávky. Odborníci ujišťují, že jsou příliš apatičtí i na to, aby se odstěhovali do Česka. Vzpomeňme ale, že stačila jedna neuvážená reportáž v televizi a nastal exodus českých Romů do Kanady. Jsou to lidé, kteří příliš nepřemýšlejí o dlouhodobých následcích svých rozhodnutí a mohou se rozhodnout - a hnout - ze dne na den.

Odradit je mohou jen sociální dávky. Na ty by neměli nárok - pokud nemají v Česku trvalý pobyt. To bude platit i po 1. květnu, tedy po vstupu do Unie. Výjimku budou tvořit legálně zaměstnaní občané EU. Právě toto opatření staví úmysly ministra Grosse do poněkud jiného světla. Trvalý pobyt je podmínkou k získání dávek. Je snadno si představit šikulu, který dá svůj byt - libovolné kategorii - k disposici k masovému přihlášení k trvalému pobytu. Už dnes se na bídě Romů přiživují chytráci. Tohle by mohl být - a pravděpodobně už je - další zdroj velmi příjemných a zcela bezpracných zisků. V 35 procentech obcí v Česku jsou holobyty pro Romy, ve městech s romskými komunitami nad 500 osob je to dokonce 72 procent. Holobyty jsou strašné, ale fungují jako násoska sociálních dávek, které jsou u nás větší než na Slovensku. Z "Analýzy soudobé migrace a usazování příslušníků romských komunit ze Slovenska na našem území", kterou vláda loni na podzim projednala, nevyplývá, že problém je skutečně akutní. Neznamená to ale, že neexistuje. Je tedy dobře, že se jím vláda, najmě ministerstvo vnitra, zabývá. Jde ale o to, aby výsledky tohoto "zabývání se" problém řešily a nesloužily jen k populistickému heroizování pana ministra. To co zatím proniklo na veřejnost spíše nasvědčuje, že druhá varianta je ta reálná.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku