Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 29.4.2004
Svátek má Robert
  Výběr z vydání
 >ZE STARÝCH NOVIN: 1. máj 1934 a perspektivy v medicíně
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: České ovečky jdou do unie
 >DOKUMENT: Tisková zpráva o zmražení majetku Vladimírovi Železnému
 >HISTORIE: Marx - mýtus a skutečnost
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Přelstěná hovada
 >PSÍ PŘÍHODY: Ztráty a nálezy
 >NÁZOR: Jak se štědrost nevyplácí
 >NÁZOR: Průzkumy veřejného mínění
 >NÁZOR: Podnikatelé
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >INFO: Růžový panter o NBÚ
 >POSTŘEH:O stydlivosti
 >NÁZOR: Padělané šatstvo
 >NÁZOR: O překupnících
 >TÉMA: Lidovci na drogách

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
29.4. ŠAMANOVO DOUPĚ: České ovečky jdou do unie
Jan Kovanic

Naše zemědělství prožilo v posledních šedesáti letech spoustu šoků. Prožilo a přežilo do současné doby, kdy začíná být bohatě dotováno nejen z našich fondů, ale i z fondů Evropské unie.

Jenže všechno je, jako vždy, trochu jinak. Tak třeba ovce. Máme jich u nás na sto tisíc. Už. Před pár lety jich bylo jen osmdesát tisíc. V roce 1989 skoro půl miliónu. Sametovou revoluci následovala vlněná kontrarevoluce, kdy byly evropské chovy ovcí decimovány dovozem levné novozélandské vlny. Tedy nové evropské chovy, Evropská unie si svoje trhy pochopitelně hlídala. A teď si je budeme hlídat taky, co budeme v té EU. Takže - sláva!

Pustí avšak Brusel nové ovce do EU? Ale pustí, po vstupu deseti nových zemí se očekává nárůst ovčí populace o pouhá 2 procenta. A konečně přijdou i dotace! Ale to taky není přesné. Nejedná se totiž o dotace, ale o "prémie", které jsou vypláceny na ovce, jež drží "prémiová práva". Oprávněná ovce musí být chována aspoň sto dnů v roce, musí být patřičně registrována, její majitel musí mít více než polovinu pozemků v neúrodné oblasti, musí se pást, musí... atakdále. Vše dle evropských pravidel, už několik let. A musí to být bahnice (mít za sebou už vrh). Předpokládá se, že ideální bude, až budeme mít 260.000 ovec, z toho polovinu bahnic. Výše prémie pro nárokovaná zvířata je stanovena v Nařízeních Rady (ES). A určuje se na konci každého roku. V Eurech. Může být snížena, zase podle složitých pravidel.

V roce 2002 to bylo 21 EUR/ks ročně. Avšak to nesmíte prodávat ovčí mlíko nebo sejry! Protože to si přitom přivyděláte, takže nepotřebujete takovou podporu. Když prodáváte ekologické ovčí sejry, stane se z vaší ovce koza. Skutečně nevěříte? Ne? Tak dobře, nestane. Ale dostanete za ovci jako za kozu - jen 16,80 EUR/ks.

Žádost o Prémii na ovce a kozy se podává na Ministerstvo zemědělství České republiky. Členský stát může každoročně poskytnout doplňkovou platbu do výše finančního objemu, který je členskému státu přiznán. Objem finančních prostředků může být doplněn snížením sazby na prémii na ovci a prémii na kozu. Pevná europlatba za bahnici může být zvýšena o "národní obálku." A existoval i podpůrný program na chov ovcí a koz v nehostinných krajích - tedy tam, kde je jich nejvíce potřeba, totiž v horách.

Je to dost složité, ale český sedlák, kterému se včera říkalo "jézeďák" a dneska "farmář" je natolik chytrý, že ty spousty předpisů zná a dovede vyplnit i ony roztodivné formuláře a přílohy. Český sedlák však může být chytrý, jak chce, na další dotace či prémie z EU nedosáhne, dokud nebude ustanovena agrární agentura. Zejtra v té EU jsme, ale dnes ještě česká agrární agentura neexistuje!!! Projekty nebylo podávat komu.

Ale český sedlák je přece jenom Jouda. Nechápe jemné nuance mezi prémií, doplňkovou platbou a dotací. Nechápe, že některé peníze mu dá EU a některé ministerstvo zemedělství. A je to tak, že EU dá, a ministr nedá. Náš Jouda jen počítá, kolik za ovci dostane korun českých celkem!

Jeden malý český Jouda říká: "Na rok 2003 mi Palas slíbil 2.200 korun na ovci. Dal 2000, vem to nešť. Vloni řekl, že počet dotovaných ovcí bude limitován podle stavu na konci roku. Měl jsem padesát ovcí, mohl jsem dvacet na Vánoce prodat. To bych byl blbej. Tak jsem si je nechal, a před letošníma Velikonocema Palas řekl, že je ovcí moc a peněz málo, takže dotovat budou podle stavu na konci roku 2002! A místo loňských dvou tisícovek dostaneme jenom 670 korun! [Tedy jen přesně evropskou dotaci - pozn. Šaman]. Počítal jsem se sto tisícema, dostanu jen dvacet. Palas mě tedy letos vokrad o osumdesát tisíc korun!"

Ach, český sedlák nepotřebuje k takovým počtům kalkulačku, věřte mi, že ne. Ale stejně je Jouda. Na to všechno přece nemá nárok! Jde jen o velkomyslnost moudrého státu, jehož moudří zástupci, povznešení nad venkovským prosťáčkem (stejně jako nad městským živnostníčkem), moudře praví k plebsu: "Měli jste si odpovědně připravit podnikatelský plán!" Podle ministerských postupů spíše chozraščot. A nejde o žádnou krádež, jen zrušení podpůrného programu...

No ale Jouda je vychytralý, a už ví, že může přejít z masného chovu zase na produkci vlny, dováží si drahé plemenné stádo, a těší se, jak natruc úřadům zbohatne - i bez prémií... To ještě neví, že v okamžiku, kdy by mohl začít sklízet plody své dlouholeté práce, přijdou zase noví úřednící a vymyslí zase nové daně a sankce a kvóty. Když mohou penalizovat výrobu ovčích sýrů, mohou penalizovat i další aktivity. Třeba ta měkoučká heboučká ovčí vlna nově vyšlechtěných plemen bude prohlášena za "geneticky manipulovanou"...

Výše jsem psal, že chovy ovcí v zemích "nové Evropy" byly v nedávné minulosti decimovány. Jak to dělali v Maďarsku, kde ovcí naopak přibylo a je jich už přes milión? A jak to dělají v maličkém Švýcarsku, kde je ovcí asi čtvrt miliónu a pasou se do výšek 2000 metrů? A kde švýcarští Joudové sečou louky čtyřikrát až pětkrát ročně? Oproti naší jedné seči, a dejme tomu ještě jedné otavě - jako za středověku...

Možná je to tím, že švýcarská ovce dostane až 170, ale švýcarských franků za odbornou údržbu Alp. A každý rok prakticky stejně.

A není v Evropské unii, která nás chce limitovat těmi směšnými 80.000 kusy které jsme kolem roku 2000 měli - nejspíš nejméně od konce třicetileté války.

Psáno v Praze dne 28. dubna 2004


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku