Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 29.4.2004
Svátek má Robert
  Výběr z vydání
 >ZE STARÝCH NOVIN: 1. máj 1934 a perspektivy v medicíně
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: České ovečky jdou do unie
 >DOKUMENT: Tisková zpráva o zmražení majetku Vladimírovi Železnému
 >HISTORIE: Marx - mýtus a skutečnost
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Přelstěná hovada
 >PSÍ PŘÍHODY: Ztráty a nálezy
 >NÁZOR: Jak se štědrost nevyplácí
 >NÁZOR: Průzkumy veřejného mínění
 >NÁZOR: Podnikatelé
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >INFO: Růžový panter o NBÚ
 >POSTŘEH:O stydlivosti
 >NÁZOR: Padělané šatstvo
 >NÁZOR: O překupnících
 >TÉMA: Lidovci na drogách

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
29.4. NÁZOR: O překupnících
Roman Rous

Tak nám naše veřejnoprávní i soukromá media zase začínají kázat o morálce. Tentokrát to odskáčou lidé, jimž je vytýkáno (a jsou za to stíháni dokonce policií), že se chovají tak, jak by se racionálně a ekonomicky uvažující člověk chovat měl. Navíc tímto svým jednáním pomáhají prostřednictvím trhu překonat administrativní překážky, které rozvoji trhu brání. Buďme konkrétní:
Pořadatelé skvělého obchodního projektu Mistrovství světa v hokeji ve spolupráci se státem dotovanou Sazkou se rozhodli nahradit milion let starý tržní mechanismus technickou vymožeností - ultrarychlým prodejem vstupenek. V důsledku tohoto úkonu lidé, kteří upřednostňují svůj volný čas (konkrétně rádi spí do více než 6:00 h ráno), neměli šanci nakoupit svoje lístky včas a rozhodli se nakoupit je později za cenu poněkud vyšší. Kdo by chtěl namítnout, že cena byla příliš vysoká a nemorální, ten by se měl zamyslet nad dvěma neoddiskutovatelnými fakty:
1. Lidé lístek za 6000 korun koupili evidentně ze své svobodné vůle a tento lístek jim (dle jejich názoru) přinesl vyšší užitek, než zmíněných 6000.
2. Hokej není životní nezbytností (přesto, že mnoho Čechů je o tom pošetile přesvědčeno) - a proto ho nelze srovnávat např. s obchodem s chlebem v době nedostatku potravin, který by v krajním případě mohl být pokládán za nemorální.
Takto na celou věc však veřejná media nepohlížejí - ostatně by to ani nebylo zajímavé. Černá kronika podávající obraz zloduchů rozkrádajících majetek v kapitalistickém vlastnictví spokojených návštěvníků hokeje je přece mnohem zábavnější. A místo toho, aby překupníkům připomněli, že ze své jinak prospěšné činnosti by měli platit daně, měli by k ní mít oprávnění, povolení, výkazy ... (a jiné vymoženosti moderní, k vymoženostem socialismu se klonící, společnosti), raději vedou prázdné rádoby-etické kecy.
Pokud se snad někdo domnívá, že díky hrdinému zásahu kryštofo-mánické policie se situace zlepší, musí být velmi naivní. Je však pravda, že pokud tentokrát policie úspěje, situace se změní - pravděpodobně takto:
1. Obchodně nikým neohrožovaná Sazka a další pořadatelé velkých sportovních akcí nadále budou přidělovat lístky neprůhledným a netržním způsobem - místo aby prostě sama část lístku prodala za tržní ceny přímo před zápasem.
2. Zlikvidovaní malí překupníčci, mezi nimiž vládla ostrá konkurence - takže trpěliví mohli lístky těsně před zápasem sehnat za cenu nižší, než administrativně určenou, budou nahrazeni. Nelze jednoznačně určit kým, ale patrně daleko lépe organizovanou monopolní organizací z Ukrajiny nebo Ruska.
3. Lístky na finále (částečně falešné) v lepším případě prodají monopolisté, v horším případě si je ponechají (nebo rozdají) překupníčci svým kamarádům a bude-li finále bez Čechů, bude to nudná podívaná bez emocí, protože co dělat - hokej dělají fanoušci (i ti cizozemští) a ti díky administrativním bariérám zůstanou před branami.
Bravo čeko, bravo Mistři - zase jednou svět ohromíme ... my se nějakými kecy o trhu zastrašit nedáme, raději stadion zbouráme, než abysme do něj pustili ty mrzké západní kapitalisty, kteří si domýšlivě myslí, že si mohou za peníze koupit vstup do nejsvatějšího svatostánku české kultury - na hokejový stadion - v době, kdy zde hrají Naši bohové.
Další články tohoto autora:
Roman Rous

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku